OAJ ja Tieteentekijöiden liitto käynnistävät tiiviin edunvalvonnallisen yhteistyön
16.9.2019 15:00:00 EEST | Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry | Tiedote
– OAJ:n ja Tieteentekijöiden yhteistyön käynnistäminen merkitsee, että yliopistojen opetus- ja tutkimushenkilöstön edunvalvonta vahvistuu. Haemme tällä nimenomaan edunvalvonnallista etua jäsenistöllemme. Uskomme, että OAJ:n neuvotteluvoimasta on hyötyä myös tieteentekijöille, puheenjohtaja Maija S. Peltola kertoo.
– Yliopistoissa toimii OAJ:hin kuuluva Yliopiston opetusalan liitto YLL, jonka jäsenistön kanssa tieteentekijöillä on jo ennestään paljon yhteistä, Peltola toteaa.
OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen katsoo, että liittojen yhteistyö lujittaa korkeakouluhenkilöstön edunvalvontaa JUKOssa ja Akavassa. Uusi ja aiempaa vahvempi liittouma on yhtenäisempi myös työnantajan kanssa käytävissä neuvotteluissa.
– Kyse on parempien palvelussuhteen ehtojen tavoittelemisesta ja aiempaa tehokkaammasta sopimusedunvalvonnasta, mutta myös tiiviistä yhteistyöstä koulutus- ja tiedepolitiikassa. Yhdessä toimien olemme vahvempia kuin erillään, yhteistyö synnyttää yliopistojen ja korkeakoulujen suurimman akavalaisen ryhmän. Koko ammattikorkeakoulujen opetushenkilö jo on OAJ:n edunvalvonnan piirissä, Luukkainen tähdentää.
Tästä on kyse:
– Tieteentekijöiden liitto, jäsenmäärä yli 7 300, jäsenet työskentelevät tieteen, tutkimuksen ja korkeakouluopetuksen parissa pääosin yliopistoissa, mutta myös kirjastoissa, tutkimuslaitoksissa, julkisella ja yksityisellä sektorilla.
– Opetusalan Ammattijärjestö OAJ, yhteensä 118 600 jäsentä koulutus-, kasvatus- ja tutkimusaloilla; yliopistoissa työskentelevät OAJ:n jäsenet kuuluvat Yliopistojen opetusalan liitto YLL:iin ja normaalikoulujen opettajat OAJ:n yleissivistäviin opettajiin.
– Sekä Tieteentekijöiden liitto että OAJ ovat Akavan jäseniä, ja kummankin liiton sopimusedunvalvontaa hoitaa Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO, jonka puheenjohtajana on OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen.
– JUKO neuvottelee yliopistohenkilöstön työehtosopimuksista Sivistystyönantajat ry:n kanssa.
– Sopimus vahvistaa OAJ:n ja Tieteentekijöiden liiton yhteistyötä sekä keskus- että paikallistasolla. Sopimuksella ei ole vaikutusta luottamusmiestoimintaan tai jäsenpalveluihin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Maija S. PeltolaPuheenjohtaja, Tieteentekijöiden liitto
Puh:+358 400 645 497maija.s.peltola@tieteentekijoidenliitto.fiJohanna MoisioToiminnanjohtaja, Tieteentekijöiden liitto
Puh:+358 400 874 135johanna.moisio@tieteentekijoidenliitto.fiOlli LuukkainenPuheenjohtaja
Puh:+358 500 652 872olli.luukkainen@oaj.fiTietoja julkaisijasta
Opetusalan Ammattijärjestö OAJ on maailman ainoa työmarkkinajärjestö, joka valvoo koulutus-, kasvatus- ja tutkimusalan ammattilaisten etuja aina varhaiskasvatuksesta aikuiskoulutukseen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Opetusalan Ammattijärjestö OAJ ry
Opetusalan väkivaltatilanteisiin apua uudesta työsuojeluohjelmasta – ministeriö aloittaa valmistelun29.4.2026 15:38:41 EEST | Tiedote
Opetusalan ammattilaisten kokemat väkivalta- ja uhkatilanteet ovat lisääntyneet viime vuosina. Sosiaali- ja terveysministeriö (STM) kutsui tänään koolle pyöreän pöydän keskustelun, jonka pohjalta ministeriö käynnistää valmistelun OAJ:n esittämästä opetusalan työsuojeluohjelmasta.
OAJ: Haaga-Helia ammattikorkeakoulu sai lakkovaroituksen – työriidan sovittelu jatkuu28.4.2026 13:32:55 EEST | Tiedote
OAJ antoi tänään 28.4. Haaga-Helia ammattikorkeakoulua koskevan lakkovaroituksen keskiviikolle 13.5.2026. OAJ:n puheenjohtaja muistuttaa, että neuvotteluissa on kyse koko ammattikorkeakoulujen henkilöstön työehdoista ja palkoista.
OAJ: Laurea-ammattikorkeakoululle lakkovaroitus27.4.2026 13:38:22 EEST | Tiedote
OAJ antoi tänään 27.4. Laurea-ammattikorkeakoulua koskevan lakkovaroituksen tiistaille 12.5.2026. Huomenna ammattikorkeakoulujen lakot näkyivät Turussa. OAJ:n puheenjohtaja muistuttaa, että neuvotteluissa on kyse koko ammattikorkeakoulujen henkilöstön työehdoista ja palkoista.
Kehysriihestä jäi puuttumaan visio kasvusta22.4.2026 21:47:06 EEST | Tiedote
Tänään keskiviikkona päättyneessä kehysriihessä ei tehty riittäviä kasvutoimia eikä kasvatuksen ja koulutuksen toimialalle tarvittavia päätöksiä. Opetusalan Ammattijärjestö OAJ:n mukaan koulutuksen ja osaamisen merkitys talouskasvun vauhdittajana jäi kehysriihessä valitettavasti sivuun.
OAJ: Tampereen ammattikorkeakoululle toinen lakkovaroitus22.4.2026 13:33:07 EEST | Tiedote
OAJ antoi tänään 22.4. toisen Tampereen ammattikorkeakoulua (TAMK) koskevan lakkovaroituksen torstaille 7.5.2026. Tänään ammattikorkeakoulujen lakot näkyivät LAB-ammattikorkeakoulun Lappeenrannan ja Lahden kampuksilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme