Ohje alakoululaisten kasvomaskien käytöstä valmistui
15.4.2021 17:36:05 EEST | HUS | Tiedote
Keskustelut alakoululaisten kasvomaskien käytöstä käynnistyivät Uudenmaan alueellisessa koordinaatioryhmässä pääsiäisen alla tilanteessa, jossa tartuntojen määrät olivat kasvussa. Pääsisäisen jälkeisessä kokouksessa koordinaatioryhmässä kuultiin hyvistä kokemuksista Turussa ja päädyttiin antamaan suositus sekä laatimaan sen käyttöönoton tueksi ohje.
”Nyt onneksi olemme menossa parempaan suuntaan ja toivottavasti sama kehitys jatkuu. Kuitenkin tilanne Uudenmaan kunnissa vaihtelee ja on edelleen mahdollista, että tilanne kääntyy huonompaan suuntaan alueellamme kokonaisuudessaan, yksittäisen kunnan tai koulun osalta. Teimme ohjeen, jotta se on olemassa yhtenä välineenä kuntien työkalupakissa”, sanoo Uudenmaan alueellisen koordinaatioryhmän puheenjohtaja Markku Mäkijärvi.
”Kyse on maskisuosituksesta, ei pakosta. Tämä on yksi keino lisätä koulujen infektioturvallisuutta, mutta ei suinkaan ainoa. Tärkeintä on, että kaikki lapset ja aikuiset tulevat kouluun ainoastaan terveinä. Koronavirustartuntaepäilyssä on hakeuduttava testiin jo lievissäkin oireissa. Myös hyvä käsihygienia ja kahden metrin turvavälit ovat edelleen tärkeitä. Kaikissa tilanteissa turvaväleistä ei kuitenkaan ole mahdollista pitää kiinni ja silloin maskeilla on merkitystä”, huomauttaa Mäkijärvi.
Ohjeen valmistelussa on kuultu myös HUSin lastenlääkäreitä ja heidän toiveestaan ohjetta on muokattu.
”Kaikkien osapuolten yhteinen tahtotila on turvata lasten lähiopetus mahdollisimman kattavasti. Jos alakoululaisten maskien käytöllä voidaan vähentää altistumiseksi luokiteltavia tilanteita ja siten karanteeneja, maskeja voidaan käyttää niissä kouluissa tai niillä alueilla, joissa se katsotaan lasten kannalta välttämättömäksi ja oikeasuhtaiseksi toimenpiteeksi”, sanoo toimialajohtaja Jari Petäjä HUSin Lasten ja nuorten sairauksien tulosyksiköstä.
HUSin alueella helmi-maaliskuussa karanteeniin on laitettu viikoittain noin 5600–6800 altistunutta, joista noin 1250–1750 oli 6–11-vuotiaita. Lasten karanteeneissa paljastuu aikuisia vähemmän tartuntoja ja siksi koulukaranteenien vähentäminen maskienkin avulla on lasten koulunkäynnin turvaamiseksi tavoittelemisen arvoista, jatkaa Petäjä. Hän suosittelee tutustumaan ennen ohjeen soveltamista siinä oleviin kansainvälisiin viitteisiin, joissa lasten maskien käytön erityispiirteitä valotetaan.
Alakouluikäisten maskisuositus on julkaistu Uudenmaan alueellisen koordinaatioryhmän sivulla. Ohjeeseen päivitetään lähipäivinä linkki video-ohjeeseen, jossa neuvotaan, kuinka maskin saa pienennettyä solmimalla nauhat.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Fosterskador orsakade av alkoholanvändning under graviditeten förblir ofta odiagnostiserade27.5.2026 14:20:33 EEST | Pressmeddelande
En ny studie visar att tidig identifiering av fosterskador som orsakas av alkoholanvändning under graviditeten kan minska sekundära problem som uppträder i ungdomsåren samt de kostnader som är förknippade med dem. Förebyggande åtgärder behövs akut.
Raskaudenaikaisen alkoholinkäytön aiheuttamat sikiövauriot jäävät usein diagnosoimatta27.5.2026 14:20:33 EEST | Tiedote
Tuore tutkimus osoittaa, että raskaudenaikaisen alkoholinkäytön aiheuttamien sikiövaurioiden varhainen tunnistaminen voi vähentää nuoruusiässä ilmeneviä sekundaarisia ongelmia ja niihin liittyviä kustannuksia. Ennaltaehkäiseviä toimia tarvitaan kipeästi.
Det är lätt att få tillgång till barnpsykiatrisk vård25.5.2026 08:49:34 EEST | Pressmeddelande
Vårdköerna inom HUS barnpsykiatri är korta och man får vård inom cirka en månad. Cirka 2–3 procent av barn under 13 år behöver barnpsykiatrisk vård inom den specialiserade sjukvården.
Lastenpsykiatriaan pääsee hoitoon sujuvasti25.5.2026 08:49:34 EEST | Tiedote
HUSin lastenpsykiatrian hoitojonot ovat lyhyet ja hoitoon pääsee noin kuukaudessa. Noin 2–3 % alle 13-vuotiasta lapsista tarvitsee lastenpsykiatriasta hoitoa erikoissairaanhoidossa.
HUS delårsrapport för januari–mars 202621.5.2026 13:15:57 EEST | Pressmeddelande
HUS-sammanslutningens delårsrapport för januari–mars 2026: antalet patienter som väntat länge på vård har minskat i mycket betydande grad.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
