Olof Palmen murhaan ratkaisun tarjonnut kirja on ilmestynyt suomeksi

Otava julkaisee nyt suomeksi kirjan uuden ja täydennetyn version Epätodennäköinen murhaaja – Skandiamiehen tarina, Palmen murha ja tärvelty poliisitutkinta. Se ilmestyy samaan aikaan myös Ruotsissa. Kirjan uudessa laitoksessa lukija saa seurata poliiseja, jotka jahtaavat todisteita ”Skandia-miestä” vastaan. Lisäksi Thomas Pettersson esittää uusia tosiasioita murhasta ja palapelin paloja, jotka antavat tarkemman kuvan ihmisestä ja arvoituksesta nimeltä Stig Engström.
Pettersson kuvaa, kuinka Engström oli paikalla, kun Palme ammuttiin, ja hän sopi todistajien kuvaukseen murhaajasta. Lisäksi Engström liikkui Palmeen vihamielisesti suhtautuvissa piireissä, joissa pääsi käsiksi oikeanlaisiin aseisiin. Häntä ei kuitenkaan koskaan tutkittu tekijänä.
Johtamalla harhaan epäpäteviä poliiseja ja hyväuskoisia journalisteja Engström onnistui välttämään oikeutta yli 30 vuoden ajan, vaikka murhan ratkaisu oli koko ajan kirkkaassa päivänvalossa.
10. kesäkuuta 2020 myös Ruotsin valtion pääsyyttäjä Krister Petersson ilmoitti, että Stig ”Skandia-mies” Engströmiä oli syytä epäillä Olof Palmen murhasta.
Epätodennäköinen murhaaja on palkittu Kultalapiolla, Ruotsin arvokkaimmalla tutkivan journalismin palkinnolla.
Arvioita kirjasta:
”Suurin piirtein kuin Thomas Petterssonin kirjaa olisi luettu ääneen.”– Lars Olof Lampers, SVT:n Veckans Brott, arvioi pääsyyttäjä Krister Peterssonin etänä lähetettyä Palme-tutkinnan lehdistötapaamista.
”Thomas Petterssonin reportaasi Filterissä oli itse asiassa ensimmäinen kerta, kun me avasimme silmämme tälle asialle ja harkitsimme uudelleen asennettamme.” – Mårten Palme, murhan todistaja ja Olof Palmen poika, kertoo SVT:ssä kesäkuussa 2020, kuinka perhe on hyväksynyt Stig Engströmin tekijäksi.
”Sille, joka luulee tätä liioitteluksi, suosittelen luettavaksi Thomas Petterssonin ilmiömäistä kirjaa Epätodennäköinen murhaaja, joka kaikesta päätellen on ollut perustana, itse asiassa opastajana, Palme-tutkinnan loppuspurtille.” – Thomas Engström, Aftonbladet
Kirjan kirjoittaja:
Thomas Pettersson on journalisti, joka kiinnostui Palmen murhasta sattumalta meilailtuaan kriminologian professorin Leif G. W. Perssonin kanssa. GW kertoi Palmen nuoruusvuosista ja mainitsi, että Palmea oli suunniteltu CIA:n agentiksi. Petterssonin oma tutkimus johti Dagens Nyheterin artikkeliin, joka antoi osin uuden kuvan nuoresta Palmesta. Seuraavaksi haasteeksi tuli yrittää selvittää, mitä murhan takana oli – ja kuka oli pidellyt asetta.
Kahdentoista vuoden tutkimusten ja haastattelujen jälkeen palapelin palaset alkoivat loksahdella paikoilleen. Kaikki tosiasiat osoittivat kohti Stig Engströmiä: miestä, joka väitti, että rikospaikalla hänet oli sekoitettu murhaajaan. Pettersson kertoi löydöksistään Palme-ryhmälle ja kirjoitti kirjan Epätodennäköinen murhaaja.
Kesäkuussa 2020 pääsyyttäjä Krister Petersson ilmoitti, että Stig Engströmiä oli syytä epäillä Olof Palmen murhasta.
Kirja ilmestyy myös e-kirjana ja Jarkko Pajusen lukemana äänikirjana.
Pdf-vedokset ja Thomas Petterssonin haastattelupyynnöt: adele.couavoux@otava.fi
Painetut ja sähköiset arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Adèle CouavouxViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Annukka Salama ja Otava aloittavat yhteistyön – uusi romaani kesällä 202612.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Palkittu nuortenkirjailija Annukka aloittaa yhteistyön Otavan kanssa. Samalla Salama laajentaa tuotantoaan aikuisille suunnattuun viihdekirjallisuuteen.
Vauhdikas Linda ja avaruuskaverit on Aku Ankka -konkareiden helppolukuinen uutuusseikkailu11.12.2025 09:30:00 EET | Tiedote
Jukka Heiskasen ja Cèsar Feriolin hauska avaruusseikkailu aloittaa uuden, upeasti kuvitetun sarjan.
Voisiko minulle sopia lihavuuslääkkeet? Vai pitäisikö vain vähentää hiilihydraatteja?9.12.2025 08:22:00 EET | Tiedote
Kun mahdollisuudet painonhallintaan lisääntyvät ja monipuolistuvat, saattaa mennä pää pyörälle. Pitäisikö vain liikkua enemmän ja syödä vähemmän? Vaiko sittenkin kokeilla laihdutuslääkettä?
Eeva Loukon Viimeinen jälki ravistelee vanhemmuuden ja ystävyyden rajoja5.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Eeva Loukon koukuttava ihmissuhdejännäri Viimeinen jälki sukeltaa ystävyyden vaarallisiin pohjavirtoihin. Suositut Ronja Vaara -dekkarit ovat myyneet yhteensä jo lähes 70 000 kappaletta.
Vuosi 2026 alkaa viihteen kansainvälisten mestareiden tähdittämänä5.12.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Otavan alkukevään viihteessä perhesiteet ja ystävyys näyttävät kestävyytensä elämän myrskyissä. Kätketyt salaisuudet ja elämän merkityksellisyys paljastuu sille, joka jaksaa sinnikkäästi etsiä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


