Olutreissu Suomi esittelee Suomen olut- ja ruokanähtävyydet
10.6.2021 13:00:00 EEST | Readme.fi | Tiedote

Olutreissu Suomi perustuu valmiisiin reissureitteihin, joita voi tehdä niin pyörällä, junalla, autolla kuin metrollakin. Reitit on valittu niin, että niiden varrelta löytyy olutta, panimoita ja olutravintoloita, mutta myös muuta mielenkiintoista. Näin olutseikkailun voi yhdistää muuhun lähimatkailuun. Tärkeä osa on varattu oluen ja ruuan yhdistämiselle, onhan se kirjoittajien lempiteemoja. Lisäksi kirjassa on hauskoja matkasattumuksia ja seikkailuja hieman päiväkirjamaiseen tapaan, koska sattuuhan sitä kaikenlaista reissatessa!
Kaupunkeina Olutreissu Suomi -kirjassa ovat muiden muassa tutut Helsinki, Turku, Tampere, Vaasa, Pori, Oulu, Rovaniemi, Kuopio, Jyväskylä ja Lappeenranta, mutta myös pienempiä kohteita esitellään kaupunkireittien varrelta.
Olutreissu-kirjat on tarkoitettu oluesta kiinnostuneille, matkustelusta pitäville aikuisille, jotka ovat kulinarismista ja hyvistä juomista nauttivia seikkailijoita. Olutreissu-teosta voi käyttää rinnan muiden yleismatkaoppaiden kanssa ja kirja sopii mainiosti myös sohvamatkalle, vaikkapa hyvän oluen seuraan.
Tule mukaan Olutreissulle ja kurkista, mitä kaikkea voi kokea kesäisessä Suomessa! Voit kiertää samat reitit, käytätpä reissaamiseen autoa, junaa, pyörää tai metroa. Voit myös poimia kohteita oman kiinnostuksesi mukaan ja tutustua Suomen ruoka- ja juomayrittäjiin lähialueellasi tai muun reissaamisen ohessa.
Olutreissu on toimittajien Anikó Lehtisen ja Maria Markuksen sarja matkaoppaita, joissa esitellään aina tunnetut ja tuntemattomat olutnähtävyydet ravintoloita, panimoita ja kotiin vietäviä tuliaisia myöten. Opassarja, josta vuonna 2019 on ilmestynyt Olutreissu Eurooppa, on ensimmäinen sarallaan, mutta odotettu ja kiinnostava lisä olutkirjallisuuteen sekä matkaoppaisiin. Nyt ilmestynyt Olutreissu Suomi on sarjan toinen osa. Olutreissu on kirjojen lisäksi kirjoittajien oma matkustusfilosofia – he keräävät hauskoja paikkoja ja kokemuksia, ja haluavat jakaa ne muiden samanhenkisten kanssa!
Facebook ja Youtube: Olutreissu
Instagram: @olutreissu
Lisätietoja:
Anikó Lehtinen 040 738 1670
Maria Markus 040 778 7577
Kirjan kustantaja: Readme.fi
Tutustu kirjaan ja lataa kansikuva: www.readme.fi/kirja/olutreissu-suomi/
Lisätietoja: Readme.fi, Ari Sahanen, ari.sahanen@readme.fi
Arvostelukappaleen tilaus: paivi.hertel@readme.fi
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Readme.fi
Suuri retkeilyvinkkikirja - lähes 600 vinkkiä ja niksiä! -kirjan uudistettu painos julkaistaan helmikuussa 2026!3.2.2026 10:02:12 EET | Tiedote
Suuren retkeilyvinkkikirjan uudistettu painos tarjoaa lähes 600 hyödyllistä ja hyväksi havaittua vinkkiä ja niksiä retkeilyyn sekä luonnossa liikkumiseen. Kirjan monipuolisesta sisällöstä hyötyvät niin aloittelevat päiväretkeilijät kuin vaellukselle suuntaavat konkarit.
Raija Kivimetsän ja Terhi Pyykösen Vähennä turvotusta -kirja antaa vinkit parempaan oloon!2.2.2026 10:00:01 EET | Tiedote
Lievitä turvotusta, virkisty ja heleytä kehosi luonnollisin keinoin. Tuntuuko olo turvonneelta, vetämättömältä, iho samealta? Et ole yksin - ja voit tehdä asialle paljon enemmän kuin uskot.
KUTSU: Klassikoita Karjalasta - Keittokirjan julkistustilaisuus 4.2.2026 KLO 15.00 Lönnrotinkatu 18 A 2.krs.22.1.2026 10:11:27 EET | Kutsu
Tässä kirjassa pääset nauttimaan suomalaisten rakkaimpia ruokia, jotka ovat lähtöisin Suomen itärajalta – Karjalasta.
KUTSU: Tokio - Ruokamatka metropoliin - Keittokirjan julkistustilaisuus torstaina 13.11.2025, kello 17.30 ravintola Shinobissa. Tarjolla pientä purtavaa ja juomaa.10.11.2025 08:28:00 EET | Kutsu
Kirjan tekijät matkasivat kuukauden ajan Tokion ydinkeskustaa kiertävää Yamanote-ympyrärataa Akihabarasta Ebisuun huikeimpia ruokakokemuksia metsästäen. Metropolin parhaiden ravintoloiden ja katuruokakioskien inspiroimana syntyi värikäs ja upeasti kuvitettu keittokirja, joka antaa myös muhkeat eväät kaikille Tokion matkaa suunnitteleville.
KUTSU: Talvisota - Kenttäpostia -kirjan julkistustilaisuus Eduskuntatalon Pikkuparlamentin kansalaisinfo-tilassa 6.11.2025 kello 11.00-12.00. Haastattelijana toimii tohtori Pentti Arajärvi, ja tilaisuutta emännöi eduskunnan varapuhemies Paula Risikko.30.10.2025 09:55:38 EET | Kutsu
Talvisodan 105 kunnian päivää ovat piirtyneet syvälle Suomen historiaan. Pieni Suomi puolustautui kaikilla rintamilla rankasti alivoimaisena puna-armeijan hyökkäyksiä vastaan ja selvisi sodasta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme