Opetuksessa tekoälyyn liitetään lisättyä todellisuutta ja laiteohjausta - Wapice ja Vamk syventävät yhteistyötä

Wapice Oy järjestää tekoälypohjaista opetusta käytännön teollisilla järjestelmillä Vaasan ammattikorkeakoulussa. Wapice on tutkinut ja toteuttanut tekoälypohjaisia järjestelmiä ja ratkaisuja jo vuosia. Opetuksessa tekoälyyn liitetään lisättyä todellisuutta ja laiteohjausta. Nykyajan huoltopalveluohjelmistot sisältävät suuren määrän tekoälytyyppisiä piirteitä. Tekoälyn avulla voidaan selvittää reaaliaikaisesti muun muassa missä myyjien pitäisi olla tavaratalon ruuhka-aikoina ja vahtia, että sadalla työmiehellä on koko ajan asianmukaiset varusteet yllään.
Nykyään esimerkiksi henkilötunnistus, kuvien luokittelu, ajoneuvotunnistus ja liukuhihnalla menevien kappaleiden lajittelu onnistuu reaaliaikaisesti suoraan tekoälypohjaisilla neuroverkoilla.
– Wapice rakentaa suurteollisuudelle ohjelmistoalihankintaa ja teknologiaosaamista. Tutkimme jatkuvasti teknologioita, jotta voimme palvella asiakkaita entistä paremmin ja liittää uudet teknologiat heidän järjestelmiinsä. Tekoälyn ominaisuuksia olemme liittäneet IoT:hen eli teolliseen internetiin, mikä mahdollistaa tiedon jatkojalostuksen edelleen. Wapicen tuote IoT-Ticket on ollut Vaasan Technobothnian laboratoriossa opetuskäytössä jo vuosia. Samaa alustaa käytetään Suomessa jo useissa oppilaitoksissa ammattikorkeakoulu- ja yliopistotasolla, mutta nyt yhdistämme ensimmäisenä Suomessa tekoälypohjaista toteutusta IoT-Ticket -ympäristöön, kuvailee Wapicen toimitusjohtaja Pasi Tuominen.
Tekoäly tuo uusia ulottuvuuksia myös asiakaspalveluun. Syksyllä lanseerattava Summiun tuoteperheen uusin jäsen Summium Selector digitalisoi myyntiä älykkäällä verkkokaupparatkaisulla. Yhä enenevässä määrin teollisuusyritykset tarjoavat omille asiakkailleen visuaalisia työkaluja, joilla yrityksen tarjoamat tuotteet ja palvelut tuodaan mahdollisimman helposti jälleenmyyjien ja jopa asiakkaiden saataville. Reaaliaikainen objektien tunnistus ja Selector monistavat parhaan myyjän osaamisen jälleenmyyjän ja asiakkaan hyödynnettäväksi.
Tulevaisuuden digitalisaation kehitys nostaa insinöörikoulutuksen merkitystä teollisuudessa, ja erityisesti ohjelmistoalan osaajista on pulaa. Wapice on palkannut suuren määrän osaajia vuosittain Vaasan ammattikorkeakoulusta. Vaasan korkeakoulujen yhteinen koulutus- ja tutkimuslaboratorio Technobothnia toimii yhteistyössä myös Vaasan yliopiston ja Novian kanssa, joten kursseille voi tulla kaikista näistä oppilaitoksista.
Lisätietoja:
Pasi Tuominen, toimitusjohtaja, Wapice Oy, p. 010 277 5100, pasi.tuominen@wapice.com
Jorma Tuominen, tekniikan yksikön johtaja, Vaasan ammattikorkeakoulu, p. 020 766 3433, jorma.tuominen@vamk.fi
Mickey Shroff, Wapice Oy, p. 050 302 7187, mickey.shroff@wapice.com (tekoäly)
Kai Huittinen, Wapice Oy, p. 0400 455 136, kai.huittinen@wapice.com (Summium Selector)
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Wapice on vuonna 1999 perustettu suomalainen täyden palvelun ohjelmistoyritys, jonka ratkaisut ovat alan johtavien teollisuusyritysten käytössä ympäri maailmaa. Meidän tehtävämme on toimia asiakkaidemme teknologiapartnerina ja auttaa heitä hyödyntämään digitalisaation tuomia mahdollisuuksia parhaalla mahdollisella tavalla. Työllistämme Suomessa yli 350 ohjelmisto- ja elektroniikka-asiantuntijaa. Wapice luo älykkäämmän tulevaisuuden jo tänään.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Wapice Oy
Telia ottaa käyttöön Wapicen IoT- ja tekoälyalustan – uusi kumppanuus kattaa kaikki Pohjoismaat3.10.2025 11:16:32 EEST | Tiedote
Vaasa, Suomi – Wapice Oy, johtava suomalainen teknologiayritys, on tänään ilmoittanut yhteistyöstä Telian kanssa toimittaakseen IoT-TICKET-teknologiaan perustuvan IoT- ja tekoälyalustan, jonka avulla Telian Pohjoismaiden asiakkaat voivat tavoitella globaaleja kasvutavoitteitaan ja vahvistaa asemaansa sekä paikallisilla että kansainvälisillä markkinoilla.
Wapice in new partnership with Telia – to deliver its IoT and AI platform to Telia across its markets in Nordics3.10.2025 11:16:32 EEST | Press release
Vaasa, Finland – Wapice Ltd., a leading Finnish technology company, today announced a partnership with Telia to deliver an IoT-TICKET powered IoT and AI platform, empowering Nordic customers to pursue their global business ambitions and strengthen their position in local and global markets.
Elinvoimaiseksi kaupungiksi Signifyn ja IoT-TICKETin avulla – älykkäät kaupunkiratkaisut pienentävät hiilijalanjälkeä ja parantavat kaupungin vetovoimaa5.4.2024 18:01:44 EEST | Tiedote
Helsinki, Suomi – Signify (Euronext: LIGHT), maailman johtava valaistuksen asiantuntija, ja IoT-TICKET, kansainvälisesti palkittu älykaupunkialusta, tarjoavat valmiita ratkaisuja kaupungeille, joiden tavoitteena on entistä elinvoimaisempi tulevaisuus. Signifyn BrightSitesilla voidaan kaupungeissa ottaa käyttöön langaton verkkoyhteys kustannustehokkaasti, ja IoT-TICKETillä voidaan muuntaa kaupungin sovelluksista kerätty datavirta vaikkapa tarkemmaksi liikennelaskennaksi, pysäköinnin optimoinniksi, ennakoivaksi valaistuksenhallinnaksi tai tehokkaammaksi kiinteistöjen ja ulkoalueiden ylläpidoksi.
Korjaus tiedotteeseemme 9.11.2023 klo 10:58 Tampereen kaupungin teknologiapalkinnosta11.11.2023 00:59:07 EET | Tiedote
Torstaina 9.11.2023 klo 10:58 julkaistussa tiedotteessamme oli virheitä. Tampere Smart Cityn sijaan palkittiin Tampereen kaupunki sen tavoista hyödyntää tekoälyä ja IoT-alustaa. Pahoittelemme virheitä. Ohessa koko tiedote korjattuna.
IoT-TICKET-powered Tampere Smart City internationally awarded9.11.2023 11:49:16 EET | Tiedote
Tampere Smart City has won a major technology award. Tampere Smart City received the Enabling Technologies Award today at the world’s largest smart city event, the Barcelona Smart City Expo World Congress (SCEWC). Tampere Smart City is built on Wapice’s IoT platform IoT-TICKET.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme