Osa-asunnon normille laajaa vastustusta
Hallituksen suunnitelma palauttaa osa-asunnon normi kohtasi laajaa vastustusta lausuntokierroksella. SOA ry:n lisäksi esitystä vastustivat muun muassa asukkaiden, vuokranantajien ja kuntien edustajat. Myös ympäristöministeriö ja opetus- ja kulttuuriministeriö esittävät lausunnoissaan huolen, että osa-asunnon normi voisi vähentää kimppa-asumisen suosiota ja siten lisätä entisestään pienten asuntojen kysyntää.
”Osa-asunnon normi voi jopa nostaa asumistukikustannuksia, sillä se ohjaa muuttamaan edullisista asunnoista kalliimpiin. Tavoiteltu neljän miljoonan säästö on alle puoli prosenttia yleisen asumistuen kustannuksista, ja säästötavoite tuskin edes toteutuisi”, toteaa Suomen opiskelija-asunnot SOA ry:n asiamies Lauri Lehtoruusu.
Hallitus sopi budjettiriihessä, että asumistuen enimmäisasumismenot sidotaan elinkustannusindeksiin vuokraindeksin sijaan, ja että asumistukeen otetaan käyttöön osa-asunnon normi. Osa-asunnon normi tarkoittaisi, että alle 20 neliömetrin asunnossa tai jaetussa asunnossa asuvalle hyväksyttäisiin yleiseen asumistukeen 20 prosenttia muita pienemmät asumismenot. Esimerkiksi kimppa-asuja voisi saada tukea enintään 249,60 euroa pääkaupunkiseudun ulkopuolisissa kaupungeissa, kun taas yksiössä yksin asuvalle tukea on tarjolla 312 euroon saakka.
”Osa-asunnon normi rankaisisi niitä, jotka ovat valinneet edullisimman asumismuodon, eli kimppa-asumisen tai tehokkaan pienasunnon. Tuki leikautuisi jopa osalta edullisten opiskelijasolujen asukkailta. Onko tässä tarkoitus vähentää yhteisöllistä asumista entisestään?”, Lehtoruusu ihmettelee.
Yleiseen asumistukeen esitetyt muutokset liittyvät valtion vuoden 2018 talousarvioon. Luonnos hallituksen lakiesitykseksi oli lausuntokierroksella 20.9.-11.10.2017. Muutoksen olisi määrä tulla voimaan vuoden 2018 alusta.
Lausuntokierroksella annetut lausunnot ovat luettavissa täällä: http://stm.fi/hanke?tunnus=STM092:00/2017
Lisätietoja:
Lauri Lehtoruusu
Asiamies
Suomen opiskelija-asunnot SOA ry
+358505737125
lauri.lehtoruusu@rakli.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Suomen opiskelija-asunnot SOA ry on opiskelija-asuntoyhteisöjen valtakunnallinen edunvalvonta- ja yhteistyöjärjestö. SOA:n jäseninä on 19 opiskelija-asuntoyhteisöä sekä opiskelijajärjestöt Suomen ylioppilaskuntien liitto (SYL) ja Suomen opiskelijakuntien liitto SAMOK. Jäseninä olevat opiskelija-asuntoyhteisöt toimivat tärkeimmillä opiskelupaikkakunnilla ja ne omistavat yhteensä hieman yli 40 000 vuokra-asuntoa, joista valtaosa on rakennettu valtion tuella. SOA:n jäsenyhteisöjen tavoitteena on tarjota opiskelijoiden toiveita ja tarpeita vastaavia asuntoja kohtuulliseen hintaan.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen opiskelija-asunnot SOA ry
Opiskelijoiden odotettu hakeutuvan edullisempiin asuntoihin, mutta mistä ne löytyvät? ”Komparatiivilla vältellään konkretiaa”25.8.2025 09:31:51 EEST | Tiedote
Asumistukimuutoksen odotettiin ohjaavan opiskelijat edullisempiin asuntoihin, mutta edulliset asunnot ovat kiven alla. Opiskelijat eivät keskimäärin asu erityisen kalliisti. Opiskelijoiden asumistukimuutoksen ohella toimeentulotuen vuokranormi kiristää kilpailua edullisista asunnoista. Opiskelijoille opiskelija-asuminen olisi edullisin vaihtoehto, mutta rahoituksen pullonkaula on estänyt lisärakentamista.
Opiskelija-asuntojen korkotukilainamuutokset lausuntokierrokselle: ”Erittäin tervetullut ja tarpeellinen siltaratkaisu”21.8.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Ympäristöministeriön lakiluonnoksen myötä investointiavustus voitaisiin korvata korkeammalla lainaosuudella. Lakimuutos poistaisi tulpan lisärakentamisen tieltä, mutta johtaisi pitkällä aikavälillä vuokrien nousuun.
Vilkas kesä opiskelija-asuntoyhteisöjen vuokraustiskeillä – asumistukimuutoksen vaikutus näkyy vaihtelevasti6.8.2025 11:07:47 EEST | Tiedote
Elokuussa voimaan tullut asumistukimuutos on kiristänyt monien opiskelijoiden taloutta ja lisännyt painetta edullisiin opiskelija-asuntoihin. Hakijamäärät ovat kasvaneet osassa maata, mutta samaan aikaan opiskelija-asuntotuotanto on vaarassa pysähtyä valtion avustusten leikkausten vuoksi. Soluasuntojen kysyntä ei ole kasvanut odotetusti, vaikka tuen leikkausten ennakoitiin lisäävän yhteisasumisen suosiota.
Opiskelijan eurot tiukoilla – asumistukimuutos ei ehkä silti johda pikaiseen muuttoryntäykseen31.7.2025 06:30:00 EEST | Tiedote
Elokuun alussa voimaan astuva opiskelijoiden asumistukimuutos voi vaikuttaa asumisratkaisuihin odotettua vähemmän ja viiveellä. Vaikka monen opiskelijan budjetti kiristyy tukien leikkauksen myötä, vaihtoehdot edullisempaan asumiseen ovat rajalliset. Muutoksen todelliset vaikutukset opiskelijoiden asumisvalintoihin näkyvät todennäköisesti vasta ajan myötä.
Selvitys: Todistusvalinnasta voi saada etua opiskelija-asuntohaussa24.6.2025 06:00:00 EEST | Tiedote
Todistusvalinnalla valittavat opiskelijat saavat tiedon opiskelupaikasta toukokuun loppuun mennessä. Pääsykokeiden kautta valittavat saavat tiedon vasta heinäkuussa. Todistusvalinnalla valittavat pääsevät opiskelija-asuntojen hakujärjestyksessä edelle ja ovat apajilla jo heinäkuussa vapautuviin asuntoihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme