Otava julkaisee kattavan elämäkerran Matti Nykäsestä
30.1.2020 12:24:50 EET | Kustannusosakeyhtiö Otava | Tiedote

Millainen persoona oli kaikkien tuntema Matti Ensio Nykänen – mies valtaisan menestyksen ja lukemattomien kohuotsikoiden takana? Mitä kaikkea aiemmin tuntematonta mahtui tämän poikkeuksellisen ihmisen elämään? Ja millaisia tarinoita hän jätti taakseen?
Matti Nykäsestä on vuosikymmenten varrella julkaistu muutamia kirjoja, mutta aiemmin hänen elämäänsä ei ole paketoitu yksiin kansiin yhtä monipuolisesti ja kattavasti.
Kirjan tekevät yhteistyössä toimittaja-kirjailija Marko Lempinen sekä pitkän linjan muusikko Jussi Niemi, joka toimi keikkalavoja vuosikymmeniä kiertäneen Matti Nykäsen bändin sieluna – kitaristina ja lauluntekijänä.
Kirja perustuu paitsi tekijöiden omiin tietoihin ja kokemuksiin myös suureen määrään haastatteluja ja arkistomateriaalia. Kirjaa varten haastatellaan niin Nykäsen läheisiä, ystäviä, kilpakumppaneita kuin yhteistyötahojakin.
Monipuolisista, tutkivaan journalismiin usein perustuneista artikkeleistaan sekä tarinallisesta kerronnastaan tunnettu Lempinen tutustui kansallissankariin 2010-luvun taitteessa ja ystävystyi tämän kanssa sittemmin toimituksellisen yhteistyön lomassa.
”Olen etuoikeutettu päästessäni hahmottamaan lukijoille aiempaa tarkempaa ja laajempaa kuvaa näin suuresta suomalaisesta persoonasta, jonka tragedia tuntui koskettavan vähintäänkin puolta suomalaisia, ketä milläkin tavoin”, Lempinen sanoo.
Matti Nykäsessä oli Lempisen mukaan ihmisenä monia erilaisia puolia, joista osa pysyi julkisuudelta piilossa. ”Matti puhutteli kansaa vuosikymmenten ajan lähes viikosta toiseen, hyvine ja huonoine puolineen, mutta paljon on jäänyt kertomatta. Uutta tietoa ja tarinoita on luvassa.”
Jussi Niemi seurasi vuosikymmenten ajan aitiopaikalta Nykäsen elämää. He ystävystyivät 1990-luvun alussa.
”Kun minua pyydettiin mukaan kirjaprojektiin, mietin jonkin aikaa vastaustani. Halusin tutkiskella suhdettani Mattiin, omia motiivejani. Tulin siihen lopputulokseen, että haluan ehdottomasti olla mukana tekemässä Matista sellaista kirjaa, joka kuljettaa lukijan totuudenmukaisesti mäkitornien juurelle ja keikkalavojen taakse”, Niemi kertoo.
”Matin poismeno on ottanut koville. Tämä projekti auttaa minua prosessoimaan Matti-muistoja ja siirtymään eteenpäin.”
Marko Lempinen (s. 1974) on tietokirjailija ja monipuolisen uran tehnyt palkittu toimittaja. Hän seurasi Matti Nykäsen uraa ja elämää pitkään. Lempinen on kirjoittanut muun muassa menestysteoksen Läpi helvetin – Marko Jantusen tarina (2016) yhteistyössä Marko Jantusen kanssa sekä teoksen Harkimo – Tarina likaisesta Harrysta (2019).
Jussi Niemi (s. 1951) on kokenut muusikko, joka on tehnyt useimmat Matti Nykäsen esittämistä kappeleista. Niemi toimi kolmella vuosikymmenellä Nykäsen taustayhtyeen kitaristina ja keulahahmona. Niemi on säveltänyt biisejä myös muille artisteille, kaikkinensa parisen sataa kappaletta. Niistä osa kuuluu esimerkiksi takavuosikymmenten tähdelle Päivi Kautto-Niemelle, hänen pitkäaikaiselle vaimolleen.
Lisätiedot: eeva.louko@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eeva LoukoViestintäpäällikkö
Tietokirjat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Vappu Pimiältä parhaat reseptit yhteisiin aamiaishetkiin20.8.2026 10:03:27 EEST | Tiedote
Vappu brunssilla on ihana uutuuskirja täynnä herkullisia aamiais- ja brunssisuosikkeja, jotka onnistuvat arkena ja hurmaavat viikonloppuna.
Lomatrillereiden kuningatar Lucy Clarke syyskuussa Suomeen20.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Eksoottisiin matkakohteisiin sijoittuvien ihmissuhdejännäreiden mestarin Lucy Clarken kirjat ovat olleet myyntimenestyksiä myös Suomessa. Tyrskyjen talo-, Huvijahti- ja Vaellus -romaaneistaan tunnettu Clarke vierailee Helsingissä 23.-25.9.2026.
Charles Spencer julkaisee kirjan sisarestaan, Walesin prinsessa Dianasta18.8.2026 14:05:16 EEST | Tiedote
Charles Spencer julkaisee kirjan Joutsenlaulu: Sisareni Diana, joka kertoo hänen sisarensa elämästä veljen silmin. Suomenkielisen teoksen kustantaa Otava. Se julkaistaan yhtä aikaa englanninkielisen alkuteoksen kanssa 22.9.2026. Kirja ilmestyy maailmanlaajuisesti 12 kielellä.
Kustannusosakeyhtiö Otavan lasten- ja nuortenkirjapäälliköksi Marjo Lemponen18.8.2026 14:00:00 EEST | Tiedote
Marjo Lemponen aloittaa Otavan lasten- ja nuortenkirjapäällikkönä 1.9.2026. Hän on työskennellyt pitkään Otavan lasten- ja nuortenkirjallisuuden kustannuspäällikkönä ja sitä ennen Otavan kaunokirjallisuuden kustannustoimittajana. Marjon esihenkilö on kustannusjohtaja Ville Rauvola, joka vastaa 1.9.2026 alkaen sekä tietokirjallisuudesta että lasten- ja nuortenkirjallisuudesta. ”Olen todella iloinen, että saamme Marjon kaltaisen osaajan vetämään lasten- ja nuortenkirjaosastoamme. Hänen vaikuttava kokemuksensa yhdistettynä vahvaan näkemykseen lasten- ja nuortenkirjallisuudesta antaa hänelle erinomaiset lähtökohdat kehittää toimintaamme lasten- ja nuortenkirjallisuuden kentällä”, Ville kertoo. ”Lasten- ja nuortenkirjallisuus vei aikoinaan sydämeni, ja olen valtavan iloinen, että saan jatkaa työtä Otavan upeiden tekijöiden ja aivan parhaiden kollegoiden kanssa. Lasten ja nuorten lukutaito sekä innostuksen sytyttäminen lukemiseen on tänä päivänä tärkeämpää kuin koskaan. Kirjat avartavat maai
Maailman suosituin tubettaja MrBeast julkaisee syyskuussa trillerin yhteistyössä bestsellerkirjailija James Pattersonin kanssa18.8.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Oletko valmis elämäsi peliin? The Most Dangerous Games on MrBeastin ja James Pattersonin yhteistyönä syntynyt henkeäsalpaava trilleri. Se julkaistaan maailmanlaajuisesti 1.9.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


