Oulun piirin SDP: Lapsena koettu köyhyys voi vaikuttaa koko elämään
27.12.2018 11:31:20 EET | SDP | Tiedote
Joulua on jälleen juhlittu monissa kodeissa hyvästä ruoasta nauttien ja lahjoja jakaen. Oulun sosialidemokraattinen piiri ry muistuttaa kuitenkin, ettei kaikissa lapsiperheissä ole joulunakaan varaa ylimääräisiin menoihin.
Lapsiperheköyhyys on suuri ongelma, sillä reilusti yli 100 000 suomalaista lasta tai nuorta elää köyhyydessä. Tilastojen mukaan heikosta taloudellisesta tilanteesta kärsivät etenkin yksinhuoltajaperheet. Näissä perheissä arjen vastuuta on kantamassa vain yksi aikuinen, joten lisänä oleva huoli esimerkiksi ruoan riittävyydestä kuormittaa heitä kohtuuttomasti.
Poliittisilla päätöksillä voidaan vaikuttaa suoraan köyhyyteen. Lisäksi on ensiarvoisen tärkeää vaikuttaa siihen, ettei lapsena koettu vähävaraisuus vaikuta ihmisen koko loppuelämään. Oulun piirin sosialidemokraatit ovat pahoillaan siitä, että hallituksen viimeaikaiset toimet vaikuttavat juuri päinvastoin. Resursseja on leikattu lapsilta ja nuorilta, millä voi olla suuria vaikutuksia heidän tulevaisuuteensa.
Esimerkeiksi Oulun piirin sosialidemokraatit mainitsevat toiselle asteelle suunnatut leikkaukset ja subjektiivisen päivähoidon rajaamisen. Ne vaikuttavat suoraan siihen, että lasten ja nuorten elämässä olevien aikuisten määrä vähenee. Tästä kärsivät juuri he, jotka kaipaisivat eniten perheen ulkopuolista tukea elämäänsä.
Toisella asteella olevien nuorten täytyy ottaa yhä suurempi vastuu omasta opiskelustaan, koska tukea antavien aikuisten määrää on vähennetty. Kun lisäksi oppimateriaalit ovat niin kalliita, ettei kaikilla perheillä ole varaa niitä hankkia, on koulutuksen ulkopuolelle jäämisen vaara suuri. Ilman koulutusta jäävän nuoren tulevaisuuden näkymät ovat todella haastavat, joten toisen asteen koulutuksesta on tehtävä maksutonta.
Joulu ja uusi vuosi ovat ilon ja antamisen yhteisöllisiä juhlia. Tämä näkyy myös erilaisina hyväntekeväisyyskampanjoina, joihin useat ihmiset osallistuvat lahjoittamalla rahaa tai tavaroita. Hyväntekeväisyysjärjestöjen tekemä työ on tärkeää. Oulun piirin sosialidemokraatit muistuttavat kuitenkin, ettei ihmisten päivittäinen ruoka tai lapsen mahdollisuus hyvään tulevaisuuteen voi olla muiden hyväntahtoisuudesta kiinni. Tarvitaan poliittisia päätöksiä köyhyyden kitkemiseksi.
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SDP
SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm: Hallituksen Itä-Suomen elinvoimalupaukset törmäävät karuun todellisuuteen – LUT-konsernin miljoonaleikkaukset vievät pohjan juhlapuheilta2.10.2026 12:05:18 EEST | Tiedote
– Orpon hallituksen julkisuudessa maalaama kuva Itä-Suomen elinvoiman, TKI-toiminnan ja osaamisen vahvistamisesta on ajautunut räikeään ristiriitaan käytännön alueellisten leikkausten kanssa, toteaa imatralainen kansanedustaja ja SDP:n varapuheenjohtaja Niina Malm.
SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Turha puhua työurien pidentämisestä, jos työntekijöiden patterit loppuvat jo lokakuussa2.10.2026 10:10:33 EEST | Tiedote
Perjantai 2. lokakuuta on Ammattiliitto Pron mukaan päivä, jona työelämän kuormittavuus ylittää suomalaisten työntekijöiden kantokyvyn. SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto jakaa huolen työntekijöiden jaksamisesta ja kannattaa kiireesti sen selvittämistä, onko työuupumus mahdollista määritellä sairaudeksi ja minkälaisia vaikutuksia tällä olisi sosiaalivakuutusjärjestelmään.
SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar: Talouden kasvu valuu vain harvojen taskuun1.10.2026 17:00:42 EEST | Tiedote
Laboren ostovoimatutkimuksen mukaan pienituloisimpien ostovoima on Orpon–Purran hallituskauden aikana heikentynyt, vaikka suurituloisten on kasvanut. – Pienituloisten ostovoiman heikentyminen on poikkeuksellinen tilanne. On tämän hallituksen aikaansaannos, että talouden kasvu valuu vain harvojen taskuun, SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar sanoo.
SDP:n puoluesihteeri Näkkäläjärvi: Vapaan median heikkeneminen on uhka Suomen turvallisuudelle ja kriisinkestävyydelle1.10.2026 13:21:45 EEST | Tiedote
Eiliset uutiset STT:n uutistoiminnan mahdollisesta päättymisestä ja kokoomuksen esittämät leikkaukset Ylen rahoituksesta ovat huolestuttavaa luettavaa suomalaisten turvallisuuden näkökulmasta.
SDP:n Razmyar: Kokoomuksen leikkauslista tarkoittaa hyvinvointivaltion alasajoa30.9.2026 15:25:59 EEST | Tiedote
Kokoomuksen eläkkeisiin ja sosiaali- ja terveydenhuoltoon ajamat leikkaukset ovat niin rajuja, että lopputuloksena olisi hyvinvointivaltion romuttaminen, arvostelee SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
