Oulun yliopisto aloittaa yhteistyön Etelä-Korean tutkimuslaitos ETRI:n kanssa
11.6.2019 10:28:45 EEST | Oulun yliopisto | Tiedote

ETRI on alan johtava tutkimuslaitos, joka työllistää noin 2000 tutkijaa, joista noin 170 työskentelee tulevaisuuden tietoliikenneteknologian parissa. Sitä rahoittaa Etelä-Korean hallitus, ja se on listattu jo vuosien ajan Yhdysvaltojen patenttien arvioinnissa kärkeen.
Oulun yliopiston 6G Flagshipilla on tällä hetkellä reilut 200 tutkijaa ja muutaman vuoden kuluttua ohjelmassa odotetaan tulevien teknologioiden parissa työskentelevää jopa 500 tutkijaa. Allekirjoitustapaamisessa keskusteltiin tiiviisti matkaviestinnän tulevaisuuden toimista, suunnitelmista ja visiosta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville WittenbergViestintäasiantuntija
tiedeviestintä: tieto- ja sähkötekniikka, 6G Flagship
Kuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Koettu saavutettavuus vaikuttaa kaupunkilaisten luontokäyntien tiheyteen12.2.2026 07:43:00 EET | Tiedote
Viheralueiden koetulla saavutettavuudella on suuri vaikutus siihen, kuinka usein ihmiset viettävät aikaa kaupunkien luonnossa. Uuden tutkimuksen mukaan viheralueen hyvä saavutettavuus voi olla yhtä tärkeää kuin itse luontoalueen ominaisuudet, kun tarkastellaan luontokäyntien tiheyttä kaupungeissa ja niiden lähiympäristössä Suomessa.
Pohjois-Suomen syntymäkohortin 60-vuotiaat kutsutaan laajaan terveystutkimukseen12.2.2026 05:45:00 EET | Tiedote
Pohjois-Suomen vuoden 1966 syntymäkohorttiin kuuluvat osallistujat ovat saavuttamassa 60 vuoden iän. Heidät kutsutaan mukaan laajaan seurantatutkimukseen, jossa tarkastellaan kokonaisvaltaisesti terveyttä, hyvinvointia ja ikääntymisen varhaisia muutoksia. Tutkimus tarjoaa ainutlaatuisen näkymän terveyden kehitykseen koko elämänkaaren ajalta.
Uusi menetelmä tehostaa nanohiukkasten hallintaa ja erottelua – lupaava työkalu lääketieteelliseen tutkimukseen10.2.2026 05:45:00 EET | Tiedote
Nanokokoisten hiukkasten tutkimuksessa niiden tarkka hallinta ja erottelu on ollut vuosia biotekniikan pullonkaula. Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uuden menetelmän, joka tehostaa hiukkasten erottelua ja puhdistusta. Lupaavaa menetelmää voidaan hyödyntää esimerkiksi syöpätutkimuksessa.
Uudet opiskelijat: ala ratkaisee – kansainväliset opiskelijat nostavat ennakko-orientaation vahvuudeksi9.2.2026 08:57:39 EET | Tiedote
Oulun yliopistoon hakemisen tärkein syy on kandidaattivaiheessa edelleen kiinnostava koulutusala tai tutkinto. Näin kertoi 62 % ensimmäisen vuoden opiskelijakyselyyn vastanneista. Lisäksi sijainti ja Oulu kaupunkina, kaverien suositukset sekä pisterajat mainitaan usein.
Biohartsit tuulivoimaloihin, liimoihin ja veneisiin haastavat fossiilimateriaalit suorituskyvyssä ja kierrätettävyydessä – runsaasti saatavilla metsäteollisuudessa9.2.2026 06:21:00 EET | Tiedote
Oulun yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uusia biomassapohjaisia hartsimateriaaleja, joilla voidaan korvata nykyiset öljypohjaiset materiaalit komposiittituotteiden valmistuksessa. Biopohjaiset hartsit ovat vähintään yhtä lujia kuin nykyiset materiaalit. Raaka‑aineita saadaan metsä- ja maatalouden sivuvirroista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
