Outi Heiskasen retrospektiivinen näyttely Ateneumiin lokakuussa 2021

Monialaisen taiteilijan teemoja ovat luonto ja ihmisenä olemisen mysteerit
Akateemikko Outi Heiskanen (s. 1937) on yksi Suomen menestyneimmistä ja tunnetuimmista taiteilijoista. Retrospektiivinen näyttely kokoaa yhteen hänen monipuolisen ja monialaisen taiteensa eri osa-alueet. Yli 300:n teoksen näyttely esittelee grafiikkaa, piirustuksia, maalauksia ja installaatioita sekä performanssien taltiointeja yli viidenkymmenen vuoden ajalta. Näyttelyssä nähdään myös kokonaisen salin verran Outi Heiskasen ja valokuvataiteilija Janne Laineen yhteisteoksia. Tuotteliaan taiteilijaelämän kaarta valottaa myös runsas valikoima valokuvia ja elävää kuvaa, joiden tekijöinä ovat mm. Sakari Viika, Jorma Puranen, Tarja Stranden ja Georg Grotenfelt.
Outi Heiskasen luoma myyttinen maailma on täynnä tarinoita ihmisenä olemisen mysteereistä ja suhteestamme luontoon. Hänen hahmoissaan raja ihmisen ja eläimen välillä voi olla häilyvä, kun keskiössä ovat perusvietit ja elämän kiertokulku. Naiseus, äitiys, erotiikka ja kuolema kutoutuvat yhteen hänen eri keinoin toteutetuissa teoksissaan, joita yhdistää myös säännöistä piittaamaton, joskus anarkistinenkin kokeilunhalu ja kiistämätön virtuositeetti.
Outi Heiskasen tärkein oppi-isä, graafikko Pentti Kaskipuro (Mestari K) on todennut: ”Outi on hiiva, joka laittaa taikinan nousemaan missä vain. Hänen ilmaisupuoleensa ei voi mitenkään puuttua: hän on toisaalta kiinni perinteessä, mutta silti täysin omintakeinen ja ennakkoluuloton.”
Näyttelyn avautuessa ilmestyy Tuula Karjalaisen kirjoittama elämänkerta Outi Heiskanen – Taiteilija kuin shamaani (Siltala 2021).
Esiintymistä rakastava taiteilija teki myös performanssi-, maa- ja ympäristötaidetta
Yhteisöllisyys ja lähipiiri ovat olleet keskeisessä roolissa Outi Heiskasen taiteessa jo 1970-luvulta lähtien. Hänen ympärilleen muodostuneiden Record Singersin ja Bellini-akatemian performanssit olivat legendaarisia. Yksi ikimuistoisista esityksistä oli Ateneumin taidemuseon peruskorjausta edeltäneissä sulkijaisissa vuonna 1984 nähty Kluuvin ruhje. Meilahden taidemuseon puistoon levittäytynyt, Heiskasen taiteilijaystäviensä kanssa vuonna 1983 toteuttama Siirrettävä Tuonela taas oli ensimmäisiä ympäristötaiteen näyttelyitä Suomessa.
Outi Heiskanen on rikkonut kirjoittamattomia sääntöjä niin taiteessaan kuin elämässään. Heiskanen on aikansa näyttävin brändi: rohkea ja anteeksipyytelemätön edelläkävijä. Sanaleikkien ja pelien mestarina tunnetun taiteilijan lukuisista salanimistä julkisimpia on vuonna 2010 debytoinut ite-taiteilija Immi Piilo, jonka estottomia väri-ilotteluja on niin ikään mukana näyttelyssä. Värien merkitys vahvistui Outi Heiskasen useilla Aasian matkoilla, joista erityisesti Tiibetin vaikutus näkyy monin tavoin hänen taiteessaan.
Twitter: @AteneumMuseum | Facebook: AteneumArtMuseum | Instagram: ateneummuseum
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiedottaja Anna Kari, puh. 040 717 8185, anna.kari at ateneum.fi
Kuvat: press.ateneum.fi | Huom! Kuvapankki on uudistunut. Luothan pankkiin henkilökohtaisen tunnuksen.
Kuvat








Linkit
Tietoja julkaisijasta

Kaivokatu 2
00100 HELSINKI
0294 500 200http://www.ateneum.fi
Ateneumin taidemuseo on Suomen johtava taidemuseo, jonka kokoelmat kattavat taidetta 1800-luvulta moderniin. Ateneum on osa Kansallisgalleriaa, yhdessä nykytaiteen museo Kiasman sekä Sinebrychoffin taidemuseon kanssa. www.kansallisgalleria.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ateneumin taidemuseo / Konstmuseet Ateneum / Ateneum Art Museum
På Ateneum i höst: sol, ljus och livsglädje1.6.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Utställningen Färg & ljus – arvet efter impressionismen visas på Konstmuseet Ateneum 20.10.2023–25.2.2024. På utställningen ställs den internationella konstens främsta namn såsom Claude Monet, Auguste Renoir, Camille Pissarro och Alfred Sisley ut sida vid sida med den finländska färgkonstens blomstringsperiod åren 1906–1916. Förändringen ledde till nya motivval i finländska konst; hårt arbete och vildmarksnatur fick ge vika för medelklasslivets bekvämligheter, parker, solbad och nakenhet.
The Ateneum forecast for the autumn: sun, light and joie de vivre1.6.2023 09:00:00 EEST | Press release
The exhibition Colour & Light – The Legacy of Impressionism will be shown at the Ateneum Art Museum from 20 October 2023 to 25 February 2024. The exhibition shows top names in international art, such as Claude Monet, Auguste Renoir, Camille Pissarro and Alfred Sisley, side by side with artists from the heyday of Finnish Colourism, from 1906 to 1916. In Finland, the shift towards a brighter palette led to new subject matter, as work and wild nature gave way to the comforts of middle-class life, parks, sunbathing, and nudity.
Luvassa Ateneumiin syksyllä: aurinkoa, valoa ja elämäniloa1.6.2023 09:00:00 EEST | Tiedote
Väriä & valoa – impressionismin perintö -näyttely nähdään Ateneumin taidemuseossa 20.10.2023–25.2.2024. Näyttely rinnastaa kansainvälisen taiteen huippunimet kuten Claude Monet, Auguste Renoir, Camille Pissarro ja Alfred Sisley suomalaisen väritaiteen kukoistuskauteen vuosina 1906–1916. Suomessa vaihe johti myös uusiin aihepiireihin, kun työnteko ja erämaaluonto saivat tehdä tilaa keskiluokkaisen elämän mukavuuksille, puistoille, auringonotolle ja alastomuudelle.
Press conference on Wednesday 3 May at 11:00: Albert Edelfelt19.4.2023 09:02:00 EEST | Press Invitation
You are invited to the press conference for the Albert Edelfelt exhibition in the Ateneum Hall on Wednesday 3 May 2023 at 11:00. The exhibition will be open for preview on the third floor of the Ateneum Art Museum, until 14:00. You can also follow the press conference online.
Presskonferens onsdagen den 3.5 kl. 11.00: Albert Edelfelt19.4.2023 09:01:00 EEST | Kutsu
Välkommen till presskonferensen för Albert Edelfelts utställning i Ateneumsalen onsdagen den 3.5.2023 kl. 11.00. Ni kan stifta bekantskap med utställningen på tredje våningen i Ateneum till kl. 14. Det går också att följa presskonferensen på nätet.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme