Oys palaa lähes normaaliin toimintaan
8.6.2020 10:59:18 EEST | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Kevään aikana Oys valmistautui koronaepidemian leviämiseen Pohjois-Pohjanmaalla STMn ja THLn ohjeistuksen mukaisesti. Kriisivalmius rakennettiin muutaman viikon aikana, henkilökuntaa lisäkoulutettiin tehohoitoon ja päivystyksen toiminta järjestettiin uudelleen. Tämä merkitsi joidenkin jo aiemmin sovittujen kiireettömien leikkausten ja poliklinikkavastaanottojen perumista.
Pohjois-Pohjanmaalla koronatartuntojen lukumäärä on ollut jo pitkään lähes muuttumaton ja viikoittain saadaan vain satunnaisia positiivisia testituloksia. Uudet tapaukset ovat liittyneet pääsääntöisesti jo tiedossa oleviin tartuntaketjuihin. Tämän vuoksi Oys on palaamassa lähes normaaliin toimintaan. Koronavalmius kuitenkin säilytetään ja turvallinen asiointi sairaalassa huomioidaan edelleen.
Päivystys palaa lähes entiseen toimintamalliin
Oys on purkamassa päivystykseen rakennettua koronalinjastoa ainakin toistaiseksi. Hengitystieoireiset potilaat hoidetaan kuitenkin edelleen muista päivystyspotilaista erillään. Koronaepidemian alkuvaiheessa päivystykseen ohjattu henkilöstö palaa pääosin normaaliin leikkaus- ja poliklinikkatoimintaan.
”Koronaepidemia aiheutti meille notkahduksen leikkaustoiminnan ja vastaanottokäyntien lukumääriin”, toteaa Oysin johtajaylilääkäri Juha Korpelainen. ”Tämä on harmillista, koska alkuvuodesta olimme juuri päässeet lyhentämään hoitojonoja ja tilanne näytti hyvältä. Esimerkiksi tekonivelleikkausten kohdalla hoitojono on kasvanut huhtikuun neljästä sadasta 480 potilaaseen ja elokuussa jono voi olla jo 600 potilasta kesälomista johtuen”.
Korpelainen on tilanteesta pahoillaan. ”Potilaille tämä on tietysti hankala tilanne, mutta jos koronaepidemiatilanne vain pysyy hallinnassa, pystymme syksyn aikana normalisoimaan tilanteen”. Kesäkuun alussa tekonivelpotilaiden osalta hoitotakuu oli ylittynyt 55 potilaan kohdalla.
Henkilöstöruokalat avattu
Koronaepidemian aikaisia toimenpiteitä on purettu muuallakin Oysissa. Koronapotilaiden käyttöön jää kolme potilashuonetta ja Nordlab palaa normaaliin toimintamalliin kuitenkin siten, että kiireellisten koronanäytteiden analysointi turvataan. Henkilöstöruokalat on avattu ja sairaalan kahviloihin on palautettu turvallinen määrä istumapaikkoja.
Kesällä sairaalan toimintaa pyritään ylläpitämään normaalia kesää hieman suuremmassa mittakaavassa hoitojonojen lyhentämiseksi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Iin ja Kiimingin sosiaali- ja terveyskeskusten vastaanottojen puhelinnumero muuttuu20.8.2026 08:42:29 EEST | Tiedote
Iin ja Kiimingin sosiaali- ja terveyskeskusten vastaanottojen puhelinnumero muuttuu 1.9.2026. Vastaanotot siirtyvät käyttämään samaa puhelinnumeroa kuin Haukiputaan sosiaali- ja terveyskeskuksen vastaanotto.
Asiakkaan oma kokemus voinnistaan vahvemmin osaksi hoitoa19.8.2026 12:38:14 EEST | Tiedote
Miltä oma terveys, toimintakyky ja elämänlaatu tuntuvat arjessa? Haluamme tietää – kerro meille! Jatkossa asiakkaiden kokemaa vointia kysytään ja seurataan Pohteella järjestelmällisemmin, kun terveydenhuollon palveluissa otetaan käyttöön uusi itsearviointiin perustuva vointimittari.
Lapsiperheiden puhelinpalvelu ja chat avautuvat syyskuussa – perheet saavat apua yhdellä yhteydenotolla19.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde avaa lapsiperheiden puhelinpalvelun 1. syyskuuta ja lapsiperheiden chatin 7. syyskuuta. Uudet yhteydenottokanavat palvelevat neuvoloiden ja lapsiperheiden sosiaalipalvelujen asiakkaita sekä lasten ja nuorten mielenterveyspalvelujen uusia asiakkaita.
OYSin moduulitilojen hankinta keskeytetään ja väliaikaistilojen hankinta valmistellaan uudelleen18.8.2026 15:35:22 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 18.8.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus päätti keskeyttää OYSin moduulitilojen hankinnan ja aloittaa hankinnan uuden valmistelun.
Aluehallitus aloitti syyskauden11.8.2026 14:27:43 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 11.8.2026 syyskauden ensimmäiseen kokoukseen puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus hyväksyi vammaisten henkilöiden asumisen tuen palvelujen kilpailutuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

