OYS varautuu lakkoon
Tehyn ja Superin lakkouhan vuoksi Oulun yliopistollisen sairaalan toimintaa Oulussa ja Oulaisissa supistetaan. Keskiviikkona aletaan perua perjantain 1.4 ja maanantain 4.4. vastaanottoaikoja ja toimenpiteitä. Potilaita informoidaan mahdollisuuksien mukaan tekstiviesteillä.

Tehy ja Super ovat antaneet lakkovaroituksen Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirille 1.4. klo 6 alkaen. Tämä merkitsee mittavia muutoksia sairaaloiden toimintaan Oulussa ja Oulaisissa. OYSin päivystys toimii supistetulla henkilökunnalla, samoin kuin synnyttäjien vastaanotto.
OYSin vs. johtajaylilääkäri Terhi Nevalan mukaan lakon aikana keskitytään turvaamaan päivystyksellinen hoito, jotta potilaiden henki ei vaarannu. ”Esimerkiksi synnytykset, tehohoito ja päivystykselliset leikkaukset meidän täytyy pystyä hoitamaan myös lakon aikana. Neuvottelut suojelutyön määrästä ovat vielä kesken”, Nevala toteaa.
Kiireetöntä hoitoa perutaan
Kiireetön hoito joudutaan lakon ajalta perumaan. Keskiviikosta alkaen perutaan perjantain 1.4. ja maanantain 4.4. vastaanottoja ja toimenpiteitä. Uudet ajat varataan OYSin toimesta ja ne ilmoitetaan potilaille lakon loputtua. OYS pyytääkin ajanvarauksen saaneita tarkkailemaan puhelimiaan mahdollisen vastaanottoajan peruutuksen vuoksi.
Mahdollisiin kysymyksiin tai potilaspuheluihin ei yksiköissä todennäköisesti pystytä vastaamaan lakon aikana. Kiireellisissä tapauksissa suositellaan ottamaan yhteyttä ensisijaisesti oman kunnan terveyskeskukseen. Hätätapauksissa potilaita pyydetään olemaan yhteydessä oman kunnan terveyskeskukseen tai Oulun seudun yhteispäivystykseen. Ennen päivystykseen saapumista suositellaan soittamaan numeroon 116 117.
Tieto peruutuksesta vain päivää tai kahta aiemmin
Koska mahdollisen lakon kestoa ei tiedetä, vastaanottoaikoja ei peruta pitkältä ajalta. Näin lakon loppuessa päästään mahdollisimman nopeasti normaaliin toimintaan.
”Pääsääntöisesti ilmoitamme ajan peruuntumisesta noin kahta päivää ennen vastaanottoaikaa. Tämän vuoksi pyydämme, että potilaamme seuraavat puhelimiaan”, Nevala toivoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Terhi Nevala, vs. johtajaylilääkäri, PPSHP. p. 040 352 7257, terhi.nevala@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri PPSHP hallinnoi Oulun yliopistollista sairaalaa. OYS vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista ja lähes 750 000 suomalaisen erityisvaativasta erikoissairaanhoidosta. Toimimme myös Oulaskankaan sairaalassa. Parhaillaan rakennamme kokonaan uutta yliopistollista sairaalaa. Näin hoitoprosessimme ja tilamme vastaavat myös tuleviin 2020- ja 2030-lukujen erikoissairaanhoidon haasteisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri (PPSHP)
Aluehallitus päätti ateria- ja puhtauspalveluyhtiöistä ja linjasi henkilöstöasioita11.5.2022 20:17:33 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen hallitus kokoontui 11.5.2022 varapuheenjohtaja Paavo Kohon johdolla.
Hyvinvointialueelle valittiin palvelualuejohtajat 10.5.2022 16:47:43 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen rekrytoinnit etenevät.
Aluevaalikahvit Hailuodon kunnantalolla10.5.2022 14:26:02 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue tarjoaa vaalikahvit alueen asukkaille vilkkaimmin äänestäneessä kunnassa Hailuodossa.
Koronaepidemia jatkuu rauhallisena Pohjois-Pohjanmaalla10.5.2022 14:18:10 EEST | Tiedote
OYS luopuu säännöllisestä koronatiedottamisesta
Kutsu mediatilaisuuteen hyvinvointialueen strategiasta 13.5. kello 8.30–9.3010.5.2022 09:44:13 EEST | Tiedote
Kysy Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen strategiasta ja valmistelun ajankohtaisista! Keskustelutilaisuus järjestetään Teamsilla perjantaina 13.5. kello 8.30–9.30.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme