På Cancercentrum gavs styrd strålbehandling med hjälp av magnetundersökning för första gången i Finland
2.3.2023 12:46:00 EET | HUS | Pressmeddelande

Strålbehandlingens MRI-styrda linjäraccelerator togs i bruk 1.3.2023. För närvarande är anordningen den enda i sitt slag i Finland och det finns 250–300 av dem i världen. Anordningen kombinerar en magnetröntgenanordning för avbildning och lokalisering av behandlingsobjektet samt en linjäraccelerator för strålning.
Med hjälp av den nya tekniken kan HUS cancerpatienter erbjudas strålbehandling som är mer individuell än tidigare. En MRI-styrd linjäraccelerator lämpar sig för strålbehandling av nästan alla tumörer.
”De som gynnas mest av behandlingen är patienter med en liten cancertumör, patienter vars tumör finns i mag- eller bäckenområdet och som rör sig med tarmarnas och andningens rörelser", säger överfysiker, professor Mikko Tenhunen vid HUS Cancercentrum.
Lämpliga behandlingsobjekt är bland annat tumörer i bukspottkörteln och levern. De senaste resultaten runtom i världen, till exempel vid behandling av bukspottkörtelcancer, är lovande.
Behandlingsalternativen för cancerpatienter ökar i Finland
Med hjälp av magnetundersökning under behandlingen kan strålbehandlingen riktas bättre än tidigare, vilket minskar strålningsexponeringen för närliggande friska vävnader. Strålbehandlingen kan riktas och bearbetas vid varje behandlingstillfälle vilket också möjliggör en större engångsdos, varvid antalet nödvändiga behandlingstillfällen minskar.
"Genom styrning via magnetundersökning kan vi behandla många tumörer med större stråldoser, vilket förbättrar behandlingsresultaten. Samtidigt utvidgar vi cancerpatienternas behandlingsalternativ överallt i Finland", konstaterar Tenhunen.
Media har möjlighet att bekanta sig med och fotografera anordningen på Cancercentrum 6.3.2023 kl. 13–16. För mera information: kommunikationsexpert Karoliina Koski, karoliina.koski@hus.fi, tfn 040 186 0381
För mera information:
Chefsfysiker, professor Mikko Tenhunen, Cancercentrum, mikko.tenhunen@hus.fi, tfn 050 427 2192
Överläkare i strålbehandling, Anu Anttonen, Cancercentrum, anu.anttonen@hus.fi, tfn 050 427 9911
Verksamhetsdirektör Johanna Mattson, Cancercentrum, johanna.mattson@hus.fi, tfn 050 427 9165
Nyckelord
Bilder
Om
På HUS Helsingfors universitetssjukhus vårdas årligen cirka 680 000 patienter. Våra nästan 27 000 proffs arbetar för alla patienters bästa. Vi ansvarar för ordnandet av specialiserad sjukvård inom Nyland. Dessutom har behandlingen av flera sällsynta och svåra sjukdomar koncentrerats riksomfattande till oss.
HUS är Finlands största aktör inom hälso- och sjukvårdsbranschen. Vår kompetens är internationellt känd och erkänd. Som universitetssjukhus utvärderar och utvecklar vi ständigt våra behandlingsmetoder och vår verksamhet.
Följ HUS
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från HUS
Störningen i HUS telefontjänster är över27.8.2026 22:48:52 EEST | Pressmeddelande
Störningar har förekommit i flera av HUS telefontjänster den 27 augusti 2026 och därför har alla samtal inte kommit fram och återuppringningen har inte fungerat. Störningen kunde åtgärdas klockan 22.30 och telefontjänsterna fungerar normalt.
HUSin puhelinpalveluiden häiriö ohi27.8.2026 22:48:52 EEST | Tiedote
Useissa HUSin puhelinpalveluissa on ollut 27.8.2026 häiriö, jonka vuoksi kaikki puhelut eivät tulleet läpi ja takaisinsoitto ei toiminut. Häiriö on korjattu klo 22.30 ja puhelinpalvelut toimivat normaalisti.
Omfattande störning i HUS telefontjänst27.8.2026 11:34:32 EEST | Pressmeddelande
Det pågår störningar i flera av HUS telefontjänster och därför kommer alla samtal inte fram och återuppringningen fungerar inte. Störningen gäller tiotals av HUS servicenummer inklusive telefonnumren till Jourhjälpen, Giftinformationscentralen och telefontjänsten för föderskor.
HUSin puhelinpalveluissa on laaja häiriö27.8.2026 10:57:27 EEST | Tiedote
Useissa HUSin puhelinpalveluissa on häiriö, jonka vuoksi kaikki puhelut eivät tule läpi ja takaisinsoitto ei toimi. Häiriö koskee kymmeniä HUSin palvelunumeroita, mukaan lukien Päivystysavun, Myrkytystietokeskuksen sekä Synnyttäjien puhelinpalvelun numerot.
En tidig diagnos och nya behandlingsformer förbättrar prognosen för ärftliga ämnesomsättningssjukdomar26.8.2026 12:38:26 EEST | Pressmeddelande
I Finland föds varje år tiotals barn som har en ärftlig sällsynt ämnesomsättningssjukdom. För en del av barnen bryter sjukdomen ut först då de är äldre, för andra genast efter födseln. HUS yrkesutbildade vårdpersonal har en viktig roll i vården av patienterna och vården av många barnpatienter är koncentrerad till Nya barnsjukhuset.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

