Paavali Pattinen on supersankari, jonka voimia ovat mielikuvitus ja hyvä sydän – Hannele Lampelan ja Pasi Pitkäsen uutuuskirjasta on tekeillä myös elokuva

"Minä olen supersankari. Ihan aito sellainen. Nyt sinä varmasti ajattelet, että tuo poika valehtelee, mutta ei, se on ihan totta. Minä, Paavali Pattinen, ikä 11 vuotta, olen supersankareiden sukua ja sen vuoksi minäkin olen nykyään supersankari. Vaikka olenhan minä tietysti ihan tavallinen poika."
Aivan tavanomaiseksi itseään aina luullut Paavali Pattinen saa tietää olevansa supersankari, kuten koko hänen sukunsa – mukaan lukien eräs Amerikan-pikkuserkku, jonka maailma tuntee Batmanina. Koulussa kiusattu Paavali ei ole ikinä huomannut itsessään mitään erityistä, minkä vuoksi hänen on vaikea uskoa kuulemaansa. Eihän hänellä ole edes supervoimaa!
Paavali Pattisen suureksi häpeäksi paljastuu pian, että hänen supervoimansa ovat mielikuvitus ja hyvä sydän. Alun pettymyksen jälkeen hän kuitenkin oppii, että vain hänen voimistaan on vastusta pahalle Mortemille, joka kylvää tuhoa ympäri Suomea.
Paavali Pattinen, supernolo supersankari on uuden, koululaisille suunnatun supersankarisarjan avausosa. Kirjan kirjoittaja Hannele Lampela halusi kirjoittaa tarinaan herkän ja ujon poikasankarin, joka ei ajattele olevansa kovinkaan vahvoilla maailmassa. Supersankariutensa myötä Paavali Pattinen pääsee antamaan kiusaajilleen opetuksen.
”Aloitin sarjan ensimmäisen osan kirjoittamisen jo muutama vuosi sitten, mutta sellaisen kuvittajan, joka osaisi tuoda sen vaatiman humoristisuuden ja näyttävyyden kuviin, löytäminen otti aikansa. Mielestäni Pasi Pitkänen on ainoa tekijä Suomessa, joka taitaa tavoittelemani tyylin, joten olin erittäin tyytyväinen, kun hän lähti mukaan”, Lampela kertoo.
Esimerkiksi Angry Birdsin kuvittajanakin tutuksi tullut Pasi Pitkänen pääsi ammentamaan kuviin omasta rakkaudestaan populaarikulttuuriin ja klassikkopeleihin. Hänestä oli erityisen innostavaa päästä kuvittamaan kohtauksia, joissa Paavali Pattinen ja muut kirjan supersankarikokelaat harjoittelevat sankaritaitojaan Commoder64-konsolilla ja tasohyppelevät pelimaailmassa.
Paavali Pattinen, supernolo supersankari -kirjan elokuvaoikeudet on jo myyty.
Hannele Lampela (s. 1982) on Kaarina Helakisa -palkittu lasten- ja nuortenkirjailija, joka tunnetaan erityisesti rakastetuista Prinsessa Pikkiriikki -kirjoistaan. Sarjan uusimman osan, Prinsessa Pikkiriikki ja (kaamea) totuus vauvoista, käännösoikeudet on myyty jo neljälle kielialueelle. Prinsessa Pikkiriikin hiukkasen hurjat sadut -kirja ilmestyy syyskuussa ja Lampelan nuortenkirja Talventaian tarinoita – Lohikäärmeen kirous lokakuussa.
Pasi Pitkänen (s. 1984) on kuvittaja, kirjailija ja graafikko. Hänen kuvituksiaan on aiemmin nähty esimerkiksi Lasten ja nuortenkirjallisuuden Finlandia-palkintoehdokkaana olleessa Kepler62-avaruusseikkailusarjassa. Hänen kuvittamiensa kirjojen käännösoikeuksia on myyty yli 30 maahan. Pitkänen on myös kirjoittanut kaksi lasten kuvakirjaa.
Paavali Pattinen, supernolo supersankari ilmestyy 25.8.2022, ja se on saatavilla myös ääni- ja sähkökirjana.
Haastattelupyynnöt, pdf-vedokset ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Otavan ja Kariston kuvakirjasyksy on täynnä isoja ja pieniä tunteita, uuden oppimista ja unelma-ammatteja13.10.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Syksyn uutuuskirjoista löytyy suloisia tarinoita kaikenlaisiin iltasatuhetkiin.
Camilla Läckberg palaa Fjällbackaan – uusi psykologinen trilleri Itkijänainen paljastaa menneisyyden synkät salaisuudet10.10.2025 11:21:33 EEST | Tiedote
Huippusuositun Fjällbacka-dekkarisarjan kiihkeästi odotettu 12. osa lunastaa kaikki odotukset!
Odotus on ohi – Cormoran Strike palaa Robert Galbraithin uudessa romaanissa Merkitty mies10.10.2025 09:22:00 EEST | Tiedote
Robert Galbraithin lukijoille on luvassa todellinen herkku – yli 900 sivua intensiivistä jännitystä.
Joko tunnet Dandy Peppusen? Nyt on supersuositun mestarietsivän isän seikkailujen vuoro!9.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Dandy Peppusen nuoruusvuodet on japanilaisen Mestarietsivä Peppunen -kirjasarjan spin-off. Sen päähenkilö on lapsiperheiden suosikkietsivä Peppusen isä, jonka kirjoissa seurataan hänen nuoruudenseikkailujaan aloittelevana arkeologina.
Kunpa pian olisi jo joululoma, ja saisi yölläkin lukea!7.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Pipareiden leipomisen ja valojen virittelyn lisäksi joulutunnelmaan pääsee sukeltamalla joulukirjojen sivuille. Nyt jouluihmisiä hellitään, sillä pian ilmestyy monipuolinen kattaus kirjoja cozy crimestä lämpöisiin tarinoihin, ja kuumempien kertomusten ystäville tarjoillaan tänä vuonna kanelin ja kardemumman lisäksi aimo annos chiliä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme