Varsinais-Suomen ELY-keskus

Paimiossa hoitoleikataan ja kaadetaan huonokuntoisia koivuja

Jaa
Paimiossa Alvar Aallontiellä (mt 2343) Vistan koivurivillä ja Sähköyhtiöntiellä (mt 181) Oinilan koivukujanteella käynnistyy koivujen hoitoleikkaus ja liikenneturvallisuudelle vaarallisten puiden kaatotyö. Puita poistetaan kyseisiltä kahdelta koivukujanteelta n. 15 kpl ja hoito- ja rakenneleikkauksia tehdään 170 kpl. Työt tehdään 12.–14.10. välisenä aikana. Töitä jatketaan tarvittaessa vielä 26.–28.10. välisenä aikana. Töistä saattaa aiheutua ajoittaista viivytystä tienkäyttäjille, etenkin kevyelle liikenteelle.

Liikenne voidaan joutua katkaisemaan puiden kaatamisen vuoksi maksimissaan muutaman minuutin ajaksi, vaikka lähtökohtaisesti hoito- ja kaatotoimenpiteet pyritään suorittamaan ilman liikennekatkoja. Tiellä ja kevyenliikenteenväylällä liikkujien on kuitenkin syytä huomioida tämä matkojen aikataulussa. Paikalla olevat liikenteen ohjaajat ohjaavat kevyen liikenteen turvallisesti työmaan ohi.

Koivukujanteille on tehty arboristin toimesta silmämääräinen kuntoinventointi. Suurimpana yksittäisenä haittana on koivunruskolaikkutauti, eli hattutauti. Tämän huomaa siitä, että koivuun ei tule lehtiä alimpiin oksiin, vaan pahimmissa tapauksissa lehdet puhkeavat vain aivan latvaan tai ei ollenkaan. Kokemusten mukaan iso osa puista toipuu taudista muutaman vuoden jälkeen, mutta huonompikuntoisia puita joudutaan poistamaan. Muutama puu on jo kuollut. Kaadettavien puiden kannot jyrsitään. Muut puut hoitoleikataan riittävän oksakorkeuden säilyttämiseksi ajoradan sekä kevyenliikenteenväylän suuntaan. Lisäksi puiden latvusta hoitoleikataan, mikäli tarve vaatii. Tässä hankkeessa ei ole tarkoitus istuttaa taimia kaadettavien puiden tilalle.

Lisätietoja

- Varsinais-Suomen ELY-keskus: ympäristöasiantuntija Niina Anttila, p. 0295 022 781

- Urakoitsijana toimiva Pohjolan Kantojyrsintä- ja Arboristipalvelu: työmaasta vastaava arboristi Mika Vainionpää, p. 044 059 7746

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Varsinais-Suomen ELY-keskus
Varsinais-Suomen ELY-keskus
Itsenäisyydenaukio 2
20800 Turku

0295 022 500 (vaihde)http://www.ely-keskus.fi/varsinais-suomi

Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus

Tilastot kertovat karua kieltä piittaamattomasta liikennekäyttäytymisestä3.7.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Liikenneturvallisuustilanteen kehittymistä seurataan useiden eri tilastojen pohjalta. Seurantamittariston tulokset osoittavat sekä positiivisia että huolestuttavia kehityssuuntia. Positiivista kehitystä on tapahtunut kuntien liikenneturvallisuustyössä ja tiettyjen onnettomuustyyppien vähenemisenä, mutta erityisenä huolenaiheena esille nousee piittaamaton liikennekäyttäytyminen onnettomuuksien taustalla. Useissa vakavissa onnettomuuksissa kuljettaja on ajanut huomattavaa ylinopeutta, ollut päihteiden vaikutuksen alainen ja/tai ei ole käyttänyt turvavyötä tai kypärää.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye