Paimiossa Pakurlan siltatyömaalla maantien 2340 ajoneuvoliikenteen katko jatkuu lokakuun puoleen väliin saakka

Mt 2340 Pakurlan sillan uusimistyöt aloitettiin tammikuun alussa. Uuden sillan pohjarakennustöiden takia ajoneuvoliikenne on katkaistu vanhalla sillalla ja ohjattu kiertotielle 9.5.2022 alkaen. Ajoneuvoliikenteen katkon arvioitiin kestävän 5.9.2022 asti. Uuden sillan päätyjen paalulaattojen pohjan stabiliteetti on ollut kuitenkin oletettua huonompi ja työjärjestystä ja -tapaa on näiltä osin jouduttu muuttamaan. Työjärjestyksen muutoksessa tulopenkereillä tehtiin pilaristabilointi ennen paalulaatan rakentamisen aloittamista. Pilaristabiloinnin lujittumisajan takia ajoneuvoliikenteen katkoa joudutaan jatkamaan 15.10.2022 asti. Viivästyksellä ei ole vaikutusta sillan valmistumiseen.
Ajoneuvoliikenne on ohjattu katkon ajaksi teiden 181 (Kravinkuja), 1 (Turku-Helsinki moottoritie) ja 2340 (Paimiontie) kautta. Kiertotien pituus on n. 12 km. Hidas moottoriliikenne on ohjattu valtatien 1 sijaan käyttämään maantietä 110. Kiertotien pituus hitaalle moottoriliikenteelle 14 km. Kevyelle liikenteelle on järjestetty katkon ajaksi 1,5 metriä leveä kulkureitti työmaan läpi. Paimion ja Turun väliä liikennöivän linja-autoliikenteen linjat 704 ja 706 sekä Kemiöstä Sauvon ja Paimion kautta Turkuun liikennöivän linjan 702 reitit jatkavat tilapäisellä reitillä Kravinkujan kautta moottoritielle liikennekatkon loppuun saakka. Tieosuudella Pakurlan silta-Tammisilta ei ole liikennekatkon aikana linja-autoliikennettä.
Vuonna 1970 valmistunut Pakurlan silta sijaitsee Paimiossa, missä maantie 2340 ylittää Paimionjoen. Pakurlan silta on elinkaarensa päässä eikä siltaa voi enää peruskorjata. Uusi silta rakennetaan vanhan sillan viereen. Sillan rakennustöiden yhteydessä rakennetaan myös kiertoliittymä Paimiontien ja Kravinkujan liittymään. Kiertoliittymän rakentamisella parannetaan liittymän liikenneturvallisuutta ja liikenteen sujuvuutta. Kiertoliittymän rakennustyöt rahoittaa Paimion kaupunki. Rakennustyöt kestävät loppuvuoteen 2023 asti.
Urakoitsijana hankkeessa toimii Destia Oy.
LISÄTIETOJA
- Varsinais-Suomen ELY-keskus: siltainsinööri Ari Salo, p. 0400 510 391
- Paimion kaupunki: tekninen johtaja Juha Saarinen, 050 590 0521
- Destia Oy: Vastaava työnjohtaja Jere Kärkkäinen, puh. 040 183 9085
Avainsanat
Kuvat

Tietoja julkaisijasta

Itsenäisyydenaukio 2
20800 Turku
0295 022 500 (vaihde)http://www.ely-keskus.fi/varsinais-suomi
Varsinais-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Teemme työtämme Varsinais-Suomen lisäksi Satakunnan alueella liikenne- ja ympäristöasioissa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Varsinais-Suomen ELY-keskus
Fertilex Oy:n munituskanalan laajennushankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostus nähtäville15.10.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Fertilex Oy:n munituskanalan laajennushanke Laitilassa on nyt ympäristövaikutusten arviointimenettelyn selostusvaiheessa.
Satakunnan päällystystyöt viikolla 4210.10.2025 12:54:24 EEST | Tiedote
Viikolla 42 Satakunnassa päällystetään Säkylässä, Eurassa, Eurajoella ja Porissa.
Det finns fortfarande gott om finansiering att söka för miljö- och klimatinvesteringar på landsbygden i Sydvästra Finland7.10.2025 10:12:17 EEST | Pressmeddelande
NTM-centralerna i Egentliga Finland och Satakunta har öppnat en temaansökan för allmännyttiga miljö- och klimatinvesteringar på landsbygden. Temaansökan pågår fram till den 15 november och det finns cirka 900 000 euro att dela ut.
Maaseudun ympäristö- ja ilmastoinvestointeihin on Lounais-Suomessa tarjolla vielä reilusti rahoitusta7.10.2025 10:12:17 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ja Satakunnan ELY-keskukset ovat avanneet teemahaun maaseudun yleishyödyllisiin ympäristö- ja ilmastoinvestointeihin. Teemahaku on käynnissä 15. marraskuuta asti ja jaettavissa on noin 900 000 euroa.
Valtatien 1 Isokylän tunneli Salossa suljetaan huoltotyön takia 7.-8.10.2025 illan ja yön ajaksi6.10.2025 14:15:22 EEST | Tiedote
Salossa Isokylän tunnelissa tehdään ilta- ja yötyönä molempien tunneliputkien huoltotöitä tiistai-illan 7.10. klo 18 ja keskiviikkoaamun 8.10. klo 6 välisenä aikana. Työ- ja liikenneturvallisuuden varmistamiseksi tunneli suljetaan liikenteeltä huoltotyön ajaksi. Valtatien 1 liikenne ohjataan huoltotyön ajaksi maastoon viitoitetulle varareitille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme