Päivi Puonti Etlan ennustepäälliköksi – kaksi uutta tutkijaa Etlaan

Etlan uusi ennustepäällikkö Päivi Puonti, s.1982 on väitellyt valtiotieteiden tohtoriksi vuonna 2017 Helsingin yliopistossa raha- ja finanssipolitiikasta. Ennen Etlaa hän on työskennellyt asiantuntijatehtävissä mm. Nordeassa ja valtiovarainministeriössä. Tutkijana Puonti on Etlassa keskittynyt julkisen talouden ja työllisyyden tutkimuskysymyksiin sekä erityisesti EU:n alueen raha- ja finanssipolitiikan kehitykseen.
Etlan ennusteryhmässä Päivi Puonti on vastannut julkisen talouden, työllisyyden ja investointien ennusteista. Hän aloittaa ennustepäällikkönä välittömästi ja seuraa tiimin vetäjänä Markku Lehmusta, joka siirtyi syyskuussa 2022 Suomen Pankkiin.
– Ennustejulkaisujen uudistaminen on saatu Etlassa hyvälle alulle ja uudistustyö tulee jatkumaan. Tutkimuksen osalta jatkan edelleen myös ajankohtaisten talouspolitiikan aiheiden parissa, toteaa Päivi Puonti.
Etlan ennustetoimintaa on viime aikoina kehitetty erityisesti menetelmien osalta ja keskeisten ennustejulkaisujen ulkoasut on uudistettu. Toukokuussa 2022 Etla voitti Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulun myöntämän Vuoden talousennustaja 2021-palkinnon. Lisäksi Etla on saanut useampia kansainvälisiä palkintoja vuoden 2021 talousennusteistaan.
Sakari Lähdemäki Etlan ennustetiimiin
Päivi Puontin noustessa Etlan ennustepäälliköksi saa ennustetoimi samalla uuden tuottavuusasiantuntijan, kun KTT Sakari Lähdemäki siirtyy Etlan vahvuuteen. Aiemmin Lähdemäki työskenteli Laboressa erikoistutkijana. Hänellä on pitkä kokemus ennusteiden laadinnasta ja kuluvana vuonna hän toimi Laboren ennustepäällikkönä.
Lähdemäen osaamisalueeseen kuuluvat toimiala-, tuottavuus-, ja yritystutkimus sekä empiirinen makrotaloustiede ja ennustemallit. Hän vahvistaa osaamisellaan Etlan ennustetiimiä ja toimiala- ja tuottavuustutkimusta. Hän aloittaa Etlassa joulukuussa.
Ennustetoimi kuuluu Etlassa osaksi tutkimusjohtaja Tero Kuusen vetämää Makrotalous ja julkinen talous -tutkimusryhmää. Ennustetiimissä työskentelevät myös tutkijat Birgitta Berg-Andersson ja Ville Kaitila. Tärkeimmät julkaisut ovat kahdesti vuodessa ilmestyvä laaja Suhdanne sekä Toimialakatsaus.
Aino Kalmbach Etlan tutkijaksi
Taloustutkijaksi Etlaan on nimitetty Aalto-yliopiston Kauppakorkeakoulun tohtoriopiskelija Aino Kalmbach. Hän aloittaa vuoden 2023 alusta tutkimusjohtaja Antti Kauhasen vetämässä Työmarkkinat ja koulutus -tutkimusryhmässä. Kalmbach valmistelee parhaillaan väitöskirjaansa. Hän vahvistaa erityisesti maahanmuuton talousvaikutuksia käsittelevää tutkimusta Etlassa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Aki KangasharjuToimitusjohtaja, ETLA
Puh:050-583 8573aki.kangasharju@etla.fiPäivi PuontiTutkija, ETLA
Puh:050 534 3536paivi.puonti@etla.fiKuvat




Linkit
Tietoja julkaisijasta
ETLA eli Elinkeinoelämän tutkimuslaitos tutkii, ennustaa ja arvioi. Etla on yksityinen, voittoa tavoittelematon asiantuntijaorganisaatio.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ETLA
Etla: Suomen kustannuskilpailukyky kaksijakoinen – vaihtosuhde vetää Suomea alaspäin8.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Suomen kustannuskilpailukyky paranee reilun prosentin tänä vuonna, mutta pakittaa hieman seuraavan kahden vuoden aikana, ennustaa Etla tuoreessa kilpailukykyennusteessaan. Suomen kustannuskilpailukyvyn taso on historiallisen korkea, mutta kun laskelmiin otetaan mukaan vaihtosuhteen kehitys tai tarkastellaan reaalisia yksikkötyökustannuksia, on kilpailukyvyn taso pikemminkin keskinkertainen kuin hyvä. Sekä tuottavuuden että vaihtosuhteen kehitys on ollut Suomessa heikkoa, ja Suomen vaihtosuhde onkin pudonnut selvästi pandemiaa edeltäneestä tasostaan.
Etla: Varhaiskasvatuksen opettajista yhä useammalta puuttuu kelpoisuus1.12.2025 00:01:00 EET | Tiedote
Kelpoisten opettajien osuus kaikista varhaiskasvatuksen opettajista on laskenut viime vuosina Suomessa, vaikka alalla työskentelevien opettajien määrä kokonaisuudessaan on kasvanut. Näin todetaan tänään julkaistussa Etla-tutkimuksessa. Varhaiskasvatuksen opettajana työskentelevien määrä on kasvanut viidenneksellä, mutta kelpoisten opettajien määrä on kasvanut vain kolme prosenttia. Kehityksessä on kuitenkin alueellisia eroja: kelpoisten opettajien osuus on laskenut eniten Uudellamaalla ja Lapissa.
Etla: Teknologiateollisuuden osaajapulan seurauksena Suomen bkt voi supistua jopa 2,2 prosenttia25.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Jos teknologiateollisuuden arvioimaan lisätyövoimatarpeeseen ei pystytä vastaamaan tulevina vuosina, Suomen bkt supistuu prosentin ja vienti 1,8 prosenttia. Jos osaajatarpeen lisäyksen ohella myöskään lähivuosien eläköitymistä ei saada korvattua, uhkaa Suomen bkt laskea jopa yli kaksi prosenttia ja vienti yli neljä prosenttia. Luvut ilmenevät tänään julkistetuista Etlan laskelmista. Työvoiman saatavuus – erityisesti korkeasti koulutetun työvoiman – on ratkaisevan tärkeää teknologiateollisuuden toimialojen kasvun ja koko Suomen talouden elinvoimaisuuden turvaamiseksi tulevina vuosina.
Etla: Korkeasti koulutettujen maahanmuuttajien verohelpotuksia laajennettava ja porrastettava Suomessa vietetyn ajan perusteella18.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Elinkeinoelämän tutkimuslaitos ehdottaa korkeasti koulutettujen maahanmuuttajien verohelpotusten laajentamista myös keskituloisille maahan muuttaville asiantuntijoille. Samalla verohelpotukset tulisi porrastaa Suomessa vietetyn ajan perusteella siten, että veroprosentti kasvaa oleskelun pidentyessä. Suomen kannattaisi kehittää kansainvälisille osaajille suunnattua verohuojennusmallia esimerkiksi Hollannin mukaisesti, missä veroetuus voi olla määrätyn ajan jopa 30 prosenttia bruttopalkasta. Tänään julkaistun Etla Muistion mukaan korkeasti koulutettujen maahanmuutto lisää tutkitusti yritysten suorituskykyä, tuottavuutta ja innovaatioita.
Yhdysvaltojen tullit ja Kiinan Made in China -politiikka vaikeuttavat vientivetoista teollisuuspolitiikkaa – Suomen sulkeutuminen ei ole ratkaisu12.11.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Maailmantalouden muutokset haastavat Suomea jatkossa useasta suunnasta. Erityisesti Yhdysvaltojen ja Kiinan harjoittama kauppa- ja teollisuuspolitiikka vaikeuttaa Suomen ja koko EU:n vientivetoista politiikkaa. Rajojen sulkeminen ei kuitenkaan ole ratkaisu, vaan muutosten edessäkin Suomi tarvitsee vientiä ja tuontia. Suomen lisäksi monet muutkin maat etsivät ratkaisuja kansallisilla teollisuuspoliittisilla strategioilla, joissa on sekä yhtäläisyyksiä että eroavaisuuksia. Tuoreen Etla-tutkimuksen mukaan keskeistä on hajauttaa kriittisiä arvoketjuja ja säilyttää Suomen avoimuus.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
