HSY

Pakojätehuone, sähköpyöriä sekä hanavesiasema – HSY tukee Suomen EU-puheenjohtajakauden tavoitteita tarjoamalla avajaistapahtumassa konkreettisia työkaluja ilmastonmuutoksen torjuntaan

Jaa
Jätteiden lajittelu, pyöräily ja hanaveden juonti – kuka tahansa voi helposti vaikuttaa ilmastonmuutokseen ja kestävään kehitykseen. Avajaisissa paikalla olevilta HSY:n ympäristöasiantuntijoilta voi kysyä lajitteluvinkkejä ja neuvoja ympäristöystävälliseen elämäntapaan.
HSY:n pakojätehuone on avoinna maanantaina 8.7. kello 10–20 EU-puheenjohtajakauden avaavassa tapahtumassa Kesäpäivä Töölönlahdella. Lajitteluaiheisia tehtäviä pääsee ratkomaan neljän hengen ryhmissä. Noin puolet pelivuoroista on arvottu etukäteen.
HSY:n pakojätehuone on avoinna maanantaina 8.7. kello 10–20 EU-puheenjohtajakauden avaavassa tapahtumassa Kesäpäivä Töölönlahdella. Lajitteluaiheisia tehtäviä pääsee ratkomaan neljän hengen ryhmissä. Noin puolet pelivuoroista on arvottu etukäteen.

Kestävä kehitys on yksi Suomen EU-puheenjohtajakauden teemoista. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY nostaa 8.7. järjestettävissä avajaisissa esille omien palvelujensa, eli vesi- ja jätehuollon sekä ympäristöneuvonnan merkitystä puhtaan ja kestävän kaupunkielämän mahdollistajana. HSY:n tavoitteena on nostaa kotien jätteiden kierrätysaste alueella 60 prosenttiin vuoteen 2025 mennessä, saada asukkaat lisäämään pyöräilyä sekä hanaveden käyttöä juomana. Tavoitteiden toteuttamiseen tarvitaan asukkaiden aktivoitumista.

- Vaikka osa nuorista on hyvin valistuneita ja huolissaan ilmastonmuutoksesta, tutkimustemme mukaan 20–30-vuotiaat nuoret ryhmänä lajittelevat silti jätteensä heikoimmin. Pakojätehuoneen tarkoitus on tutustuttaa lajitteluun elämyksellisellä tavalla ja tuoda esiin, että omalla toiminnalla on merkitystä. Pitää vain aloittaa, ympäristöasiantuntija Elina Mattero-Meronen perustelee.

- Myös pyöräily on ekologinen valinta. Asukkaat voivat tapahtumassa testata HSY:n henkilökunnan käytössä olevia sähköpyöriä, Mattero-Meronen jatkaa.

Hanavettä juomalla voi vaikuttaa niin muovijätteen vähentämiseen kuin omaan hiilijalanjälkeen. HSY on teettänyt hanavesiaseman, joka on suunniteltu erityisesti tapahtumia varten.

- Miksi juoda pullotettua vettä, kun meillä on huippulaadukas hanavesi? Hanaveden puhdistuksen ja jakelun tuottama hiilijalanjälki vuodessa on vain 0,7 kg per asukas, mikä vastaa neljän kilometrin autolla ajoa. Voikin sanoa, että hanavesi on ekologinen, edullinen ja erinomainen janojuoma, projektipäällikkö Mira Soini mainostaa.

EU-puheenjohtajuuskauden avajaiset järjestetään Kansalaistorilla ja Töölönlahden puistossa 8. heinäkuuta. Organisoijana on Helsingin kaupunki.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Pakojätehuoneesta: ympäristöasiantuntija Elina Mattero-Meronen, puh. 050 381 5445, elina.mattero-meronen(at)hsy.fi
Hanavesiasemasta: projektipäällikkö Mira Soini, puh. 040 503 6220, mira.soini(at)hsy.fi

Kuvat

HSY:n pakojätehuone on avoinna maanantaina 8.7. kello 10–20 EU-puheenjohtajakauden avaavassa tapahtumassa Kesäpäivä Töölönlahdella. Lajitteluaiheisia tehtäviä pääsee ratkomaan neljän hengen ryhmissä. Noin puolet pelivuoroista on arvottu etukäteen.
HSY:n pakojätehuone on avoinna maanantaina 8.7. kello 10–20 EU-puheenjohtajakauden avaavassa tapahtumassa Kesäpäivä Töölönlahdella. Lajitteluaiheisia tehtäviä pääsee ratkomaan neljän hengen ryhmissä. Noin puolet pelivuoroista on arvottu etukäteen.
Lataa
Suomalainen hanavesi on nyt kaikkien huulilla. HSY:n hanavesiasemalla voi käydä täyttämässä oman pullonsa ja halutessaan myös tuunata juomansa laittamalla yrttiä sekaan.
Suomalainen hanavesi on nyt kaikkien huulilla. HSY:n hanavesiasemalla voi käydä täyttämässä oman pullonsa ja halutessaan myös tuunata juomansa laittamalla yrttiä sekaan.
Lataa

Linkit

Tietoja julkaisijasta

Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.

Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta HSY

Vesi- ja jätehuollon hinnat nousevat vuodelle 2026 – syynä muun muassa välttämättömät investoinnit10.10.2025 10:00:54 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY korottaa vesihuollon käyttömaksuja keskimäärin 5 prosenttia ja perusmaksuja 13 prosenttia 1.1.2026 alkaen. Korotukset ovat välttämättömiä ikääntyvän vesihuoltoverkoston saneerauksen vaatimien investointien vuoksi. Jätehuollossa jäteastioiden tyhjennysmaksut kiinteistöillä nousevat sekajätteen osalta 5,4 prosenttia ja biojätteen sekä pakkausjätteiden osalta noin 2 prosenttia. Sekä vesi- että jätehuollon hintakorotuksissa näkyy myös yleisen kustannustason nousu. HSY:n hallitus päätti vuoden 2026 hinnat kokouksessaan 10.10.2025.

HSY:n hallituksen päätökset 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 2026 hyväksytty10.10.2025 09:59:22 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallitus päätti muun muassa hyväksyä vesihuollon maksut ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan vuodelle 2026. Hallitus päätti myös esittää vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman hyväksyttäväksi yhtymäkokoukselle. Hallitus päätti hyväksyä seuraavat hankesuunnitelmat ja hankinnat: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus sai tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. Kokouksessa käsitellyt muut asiat päätettiin ehdotusten mukaisesti. Lisätietoa aiemmista sekä muista käsitellyistä asioista on saatavilla esityslistalta, ja ne julkaistaan myöhemmin myös pöytäkirjassa osoitteessa: https://hsy10.oncloudo

Ennakkotiedote HSY:n hallituksen kokouksesta 10.10.2025 – maksut ja taksat vuodelle 20267.10.2025 15:14:33 EEST | Tiedote

Helsingin seudun ympäristöpalvelut -kuntayhtymän hallituksen kokous pidetään perjantaina 10.10.2025. Kokouksen esityslista on nähtävissä osoitteessa: https://hsy10.oncloudos.com/cgi/DREQUEST.PHP?page=meeting_frames Hallitus päättää muun muassa vesihuollon maksujen ja palvelumaksuhinnaston sekä jätehuollon taksan hyväksymisestä vuodelle 2026. Hallitus päättää myös vuosille 2026–2028 laaditun HSY:n lopullisen toiminta- ja taloussuunnitelman esittämisestä yhtymäkokouksen hyväksyttäväksi. Hallitus päättää seuraavista hankesuunnitelmista ja hankinnasta: - Helsingin Eteläisen Hesperiankadun ja Haartmaninkadun vesihuollon saneerauksen ja sekavesiviemärin eriytyksen hankesuunnitelma - Espoon Kauklahden päävesijohdon ja Tillinmäentien paineviemärin saneeraushankkeen hankesuunnitelma - Espoon Otaniemessä olevan vesihuoltotoimintaan liittyvän kiinteistön osto Suomen valtiolta. Hallitus saa tiedoksi osavuosikatsauksen tammi-elokuulta 2025. HSY tiedottaa kokouksen jälkeen vesihuollon maksuista ja p

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye