Palkitun fantasiakirjailijan uutuus on kauhukertomus surusta – Sarvijumalassa 17-vuotias Lauri käy kauppaa kuoleman kanssa

Lauri herää sairaalasta kohtalokkaan auto-onnettomuuden jälkeen, eikä muista edeltävistä tapahtumista paljoakaan. Äiti on kuitenkin kuollut, isä lääkekoomassa ja koko elämä nuljahtanut uomistaan.
Poika muuttaa toipumaan tätinsä luokse pienelle varsinaissuomalaiselle paikkakunnalle, jossa elämä on varsin toisenlaista kuin kotona pääkaupunkiseudulla. Uusiin ympyröihinsä tutustuva Lauri ihastuu täysillä Vilja-Maariaan, joka kamppailee omien ongelmiensa kanssa.
Lauri alkaa nähdä aaveita sekä yliluonnollista Sarvijumala-hahmoa, joka seuraa häntä valveilla ja unissa. Unimaailmassa Laurin ja Vilja-Maarian välille kehittyy eroottinen yhteys, mutta unet eivät ole pelkästään kiihdyttäviä vaan myös kammottavia ja aivan liian todentuntuisia.
Varsinkin fantasiakirjoistaan tunnettu Magdalena Hai halusi kirjoittaa varttuneemmille nuorille suunnatun kauhuteoksen sekä poikapäähenkilön, joka on harvinaisempi YA-kirjallisuudessa. Luodakseen mahdollisimman uskottavan kuvauksen 17-vuotiaan Laurin elämästä, kirjailija on käyttänyt lähipiiriinsä kuuluvia nuoria miehiä Sarvijumalan esilukijoina.
Päätös kirjoittaa kauhua syntyi Hain omasta suhteesta genreen: hän on itse ollut jo nuoresta pitäen kova kauhufani. Hän näkee kauhun kuluttamisessa myös laajemmalla tasolla paljon hyvää.
”Kauhun terapeuttisuus on hyvä ymmärtää. Se on viihdettä, mutta se auttaa myös käsittelemään vaikeita asioita, jos omassa elämässä on turbulenssia”, Hai sanoo.
Sarvijumala kertoo kaupankäynnistä kuoleman kanssa. Siitä, kuinka läheisen kuoleman jälkeen päätyy helposti vellomaan ajatuksissa, kuinka jotain olisi pitänyt sanoa tai tehdä toisin. Hai ajattelee, että hautajaiset riittinä katkaisee kaupankäynnin kehän ja auttaa pääsemään surussa eteenpäin.
Laurin tarina tapahtuu kokonaisuudessaan kaupankäyntivaiheessa, ennen vanhemman kuoleman hyväksymistä, ennen hautajaisia. Hän on jumissa elämän ja kuoleman välissä.
Synkästä ytimestään huolimatta Sarvijumala on samalla myös tarina tavallisen nuoren miehen elämästä, johon kuuluvat niin kotibileet, ihastumiset kuin seksikin.
Magdalena Hai (s. 1978) on maskulainen fantasiakirjailija, jonka teoksia on käännetty 24 kielelle. Lasten- ja nuortenkirjallisuuden lisäksi Hai on kirjoittanut lyhytproosaa aikuisille. Vuonna 2018 hän oli Finlandia-ehdokkaana Royaumen aikakirjat -sarjan fantasiaromaanillaan Kolmas sisar. Saman sarjan uusin osa, Isetin solmu, palkittiin viime vuonna parhaan fantasiakirjan Kuvastaja-palkinnolla. Tämän lisäksi Hai on palkittu esimerkiksi Kaarina Helakisa- ja Tulenkantaja-palkinnoilla.
Sarvijumala ilmestyy 16. maaliskuuta, ja se ilmestyy myös sähkö- ja äänikirjana. Äänikirjan lukee Miiko Toiviainen.
Arvostelukappaleet: arvostelukappale@otava.fi
Haastattelupyynnöt ja lisätiedot: anni.gullichsen@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anni GullichsenViestintäpäällikkö
Lasten- ja nuortenkirjat, sarjakuvat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Koululaisten suosikkivitsikirja Vitsipitsan täytteenä tällä kertaa Tinke ja Nedde12.5.2025 09:30:00 EEST | Tiedote
Vuoden odotetuin huumoripläjäys on täynnä paitsi tuoksuvan tuoreita vitsejä myös hauskoja pikkutarinoita ja sarjakuvia hulvattomine kuvituksineen. Juhana Salakarin ja Jii Roikosen huippuhauskaa vitsikirjasarjaa on myyty kaikissa formaateissa jo yli 600 tuhatta kappaletta.
Luvassa vauhtia ja pähkähulluja hetkiä: Täältä tulevat Lokkimies ja Wonderpöllö!8.5.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Lokkimies ja Wonderpöllö – Pönttömörkö aloittaa uuden, hulvattoman lastensarjakuvasarjan. Kirjan takana on lasten suosikkipoliisi Isämiehen kuvittaja Kai Vaalio.
Johannes Ekholmin Päähenkilö on intensiivinen yhden vuorokauden romaani nykyihmisen tunne-elämästä7.5.2025 14:33:40 EEST | Tiedote
Johannes Ekholmin neljäs romaani Päähenkilö pureutuu nykyihmisen tunnepuheeseen, kiintymyssuhteisiin ja elämänhallintaan.
Oletko valmis äkkilähtöön, joka saa sinut välittömästi hyvälle tuulelle?7.5.2025 10:03:37 EEST | Tiedote
Mirella Mäkilän vauhdikas ja riemastuttava uutuusromaani kuljettaa lukijan jälleen aurinkoiselle Tampereelle. Suosittelemme kerrospukeutumista ja passin ottamista mukaan, sillä pulmia pakoillessa saatetaan päätyä yllätyslomalle vähän kauemmaksikin.
Lulan uusi lapio on suloinen kuvakirja siitä, kuinka pienet asiat voivat olla lapselle maailman suurimpia7.5.2025 08:30:00 EEST | Tiedote
Minna Vaarman ja Eveliina Netin herkkä ja tunnelmallinen teos kuvaa lapsen näkökulmasta myös ystävyyssuhteiden syntymistä leikin ja jakamisen kautta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme