Pave Maijasen valokuvia ensi kertaa esillä Helsingissä
Pitkän uran muusikkona tehnyt Pave Maijanen on harrastanut valokuvausta 70-luvulta saakka. Hänen ensimmäinen valokuvanäyttelynsä KUVA & VALO nähdään ensi kertaa Helsingissä, kun se pystytetään Kanneltalon galleriaan 28.10.–16.11.2020. Näyttely on ollut aiemmin esillä Kesälahdella kesällä 2020 ja 2.9.–19.10.2020 sen voi nähdä Lappeenrannassa kulttuuritila Nuijamiehessä.
Näyttelyn on kuratoinut valokuvataiteilija Stefan Bremer. Näyttelyn otsikko KUVA & VALO pohjaa siihen, että Maijanen ei koskaan käytä salamavaloa. Hän kokee mielenkiintoisena luonnonvalon kanssa pelaamisen.
Näyttely sisältää kuvia mm. Gran Canarian eteläkärjen dyyneiltä, missä tuuli saa hiekan aaltoilemaan kuin veden. Kuvia on myös saaren kirpputoreilta ja Maijasen lastenlapsista. Loput kuvat ovat ilman erityistä teemaa. Kuvat ovat otettu pääasiassa viimeisten viiden vuoden aikana.
Näyttely on avoinna Kanneltalon aukioloaikojen mukaisesti:
ma–to klo 8–20
pe klo 8–18
la klo 10–16
Kutsu
Hyvä toimittaja,
lämpimästi tervetuloa näyttelyn avajaisiin Kanneltaloon tiistaina 27.10.2020. Avajaiset järjestetään porrastetusti, ensimmäinen ryhmä klo 17–17.45 ja toinen ryhmä klo 18–18.45. Ennakkoilmoittaudu Kanneltalon kulttuurituottajalle liisa.paatsalo@hel.fi ja kerro, kumpaan ajankohtaan olet tulossa. Otamme galleriaan kerralla maksimissaan 30 henkilöä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kanneltalon kulttuurituottaja Liisa Paatsalo
p. 09 310 32421
liisa.paatsalo@hel.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kanneltalo on teatteri- ja konserttitalo, joka sijaitsee Kannelmäen juna-aseman kupeessa, 13 minuutin junamatkan päässä Helsingin päärautatieasemalta.
kanneltalo.fi
Kanneltalo Facebookissa
Kanneltalo Instagramissa
Kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala ylläpitää ja parantaa eri-ikäisten helsinkiläisten mahdollisuuksia henkiseen ja fyysiseen hyvinvointiin, sivistymiseen sekä aktiiviseen kansalaisuuteen ja tukee Helsingin elinvoimaisuutta. Toimiala jakautuu kolmeen palvelukokonaisuuteen, jotka ovat kulttuuri, liikunta ja nuoriso. Kanneltalo kuuluu kulttuurin palvelukokonaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Ponttonisilta Kaivopuiston edustalta Uunisaareen asennetaan 17.11.13.11.2025 09:20:14 EET | Tiedote
Merisataman rannassa Ehrenströmintien ja Pohjoisen Uunisaaren välinen kävelyponttonisilta asennetaan paikoilleen maanantaina 17. marraskuuta 2025. Ponttonisilta on ulkoilijoiden käytössä tiistaihin 14. huhtikuuta 2026 asti. Silta poistetaan jäätilanteen niin salliessa keskiviikkona 15.4.2026.
Delta i den tysta ljusprocessionen 25.11, bidra till att få slut på våldet mot kvinnor och flickor13.11.2025 08:00:00 EET | Pressmeddelande
Helsingfors stad ordnar en tyst ljusprocession i Esplanadparken den 25 november 2025 kl. 17 och lyser upp Havis Amanda i orange som en del av FN:s internationella kampanj Orange dagar. Syftet med evenemanget är att fästa uppmärksamhet vid våld mot kvinnor och flickor och uppmuntra alla att agera för att stoppa det. Ljusprocessionen ordnas i samarbete med UN Women Finland.
Osallistu hiljaiseen kynttiläkulkueeseen 25.11. naisiin ja tyttöihin kohdistuvan väkivallan lopettamiseksi13.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Helsinki järjestää hiljaisen kynttiläkulkueen Esplanadin puistossa 25.11.2025 klo 17 ja valaisee Havis Amandan oranssiksi osana YK:n kansainvälistä Oranssit päivät – kampanjaa. Tilaisuuden tavoitteena on kiinnittää huomiota naisiin ja tyttöihin kohdistuvaan väkivaltaan ja kannustaa kaikkia toimimaan väkivallan lopettamiseksi. Kynttiläkulkue järjestetään yhteistyössä UN Women Suomen kanssa.
Oodi kutsuu kaupunkilaiset kaksipäiväisiin juhliin – lasten ja perheiden ohjelma täyttää talon itsenäisyyspäivänä13.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Keskustakirjasto Oodi järjestää kaksipäiväiset juhlat itsenäisyyspäivän ympärillä. Aikuisyleisölle suunnattu Oodin kirjajuhlat syventyy kirjallisuuteen perjantaina 5. joulukuuta. Itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta talon täyttää Oodin lastenjuhlat.
Ode bjuder in till en fest som varar i två dagar, på självständighetsdagen är huset fullt av program för barn och familjer13.11.2025 07:59:00 EET | Pressmeddelande
Centrumbiblioteket Ode ordnar en tvådagars fest kring självständighetsdagen. Fredagen 5.12 bjuder Ode på en bokfest för en vuxenpublik som vill fördjupa sig i litteraturen. På självständighetsdagen 6.12 är det Odes barnfest som gäller i hela huset.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

