Pilaantuneen maaperän tutkimukset käynnissä Kainuussa

Tutkimukset ovat osa JASKA-hanketta. Kainuun ELY-keskuksen ympäristöasiantuntija Tatu Turunen kertoo, että viime vuosina Kainuussa on puhdistettu useita kyläkauppojen piha-alueita, joissa polttoaineen jakelu on päättynyt 1970-luvulla.
”Noin kolmannes kohteista on sellaisia, että maaperän puhdistaminen on tarpeen. Pilaantuma näyttää säilyvän maaperässä vuosikymmeniä ja etenkin, jos maaperä on tiivis eikä pääse tuulettumaan. Useimmissa tutkituissa kyläkaupoissa maaperä kuitenkin osoittautuu puhtaaksi, mikä on kiinteistönomistajalle huojentava tieto.”
Kainuun ELY-keskuksella ei ole Turusen mukaan tiedossa kaikkia entisiä kyläkauppoja, joissa on ollut polttoaineen jakelua. Vaikka JASKA-hankkeen kohteet on jo valittu, Turunen toivoo, että kohteista ilmoitetaan ELY:yyn syksyn aikana.
Kainuusta paljon hakemuksia
JASKA-hankkeen tutkimus- ja kunnostustöitä koordinoi Pirkanmaan ELY-keskuksen Maaperä kuntoon -ohjelma. Viime vuoden aikana JASKA-hankkeeseen saapui 41 kappaletta hakemuksia, joista 31 tuli Kainuusta.
Edellisessä haussa Kainuusta hakemuksia tuli jokaisesta kunnasta vähintään yksi. Kajaanista saapui JASKA-hankkeeseen eniten hakemuksia eli 8 kappaletta ja seuraavaksi eniten Suomussalmelta eli 7 kappaletta. Usein kyseessä on entisen kyläkaupan tontti, jonka nykyinen omistaja ei ole harjoittanut tontilla polttoaineenmyyntiä.
Tuoksu antaa suuntaa
Kajaanissa entisen kyläkaupan tontin tutkimuksia hoitanut Ramboll Finlandin projektipäällikkö Jarno Lappalainen kertoo, että kairakoneella otetaan näytteitä kerroksittain maaperästä. Tässä kohteessa näytteitä otetaan metrin välein aina kolmeen metriin asti.
Maanäytteestä tehdään ensin aistinvarainen arvio eli suomeksi nuuhkaistaan sitä. Lappalaisen mukaan maaperään valuneen polttonesteen haistaa vuosikymmenien jälkeenkin. Tässä maa tuoksuu ensimmäisissä näytteissä siltä miltä pitääkin eli maalta.
Jarno Lappalainen on tutkinut nelisenkymmentä JASKA-kohdetta. Työ alkaa kohteen historiatietojen selvityksellä. Tällöin selvitetään mm. polttoainesäiliöiden sijainti tontilla. Kenttätutkimus keskittyy polttoaineen jakelun sijainnin ympäristöön.
Jaska-hankkeen rahoittaa ympäristöministeriön yhteydessä toimiva öljysuojarahasto. JASKA-hanketta edelsi vuonna 1996 käynnistynyt vastaavantyyppinen SOILI-ohjelma.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun ELY-keskus
Ympäristöasiantuntija Tatu Turunen, p. 0295 023 892, tatu.turunen(at)ely-keskus.fi
Ympäristöasiantuntija Helena Vikstedt, p. 0295 038 443, helena.vikstedt(at)ely-keskus.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Pk-yritysbarometri: Kainuun yritysten työllisyys-, liikevaihto- ja kannattavuusennusteet positiivisia11.9.2025 09:01:44 EEST | Tiedote
Pk-yritysbarometri 2/2025 on julkaistu. Kainuun pk-yrityksillä on luottamusta tulevaan - työllisyyden, liikevaihdon ja kannattavuuden odotetaan kehittyvän myönteisesti.
Elementis Minerals Sotkamon tehtaan ja kaivoksen YVA-selostus on nähtävillä3.9.2025 13:04:54 EEST | Tiedote
Elementis Minerals B.V. Branch Finland on toimittanut Kainuun ELY-keskukselle Sotkamon tehdas- ja kaivosalueen kaivannaisjätteiden ja vesienhallinta -hankkeen ympäristövaikutusten arviointiselostuksen.
ELY-keskus vauhditti Kainuun kehitystä ja elinvoimaa29.8.2025 12:30:00 EEST | Tiedote
Rahoituskatsaus tammi-kesäkuu 2025: ELY-keskuksen rahoittamat hankkeet Kainuussa. Vuoden ensimmäisellä puoliskolla rahoitusta myönnettiin yli 11 miljoonaa euroa yhteensä 72 hankkeelle.
Kainuun työttömyys lähellä vuoden takaista tasoa26.8.2025 08:02:00 EEST | Tiedote
Kainuussa oli heinäkuun lopussa noin 3 100 työtöntä työnhakijaa. Työttömyysaste oli alueista neljänneksi pienin ja yhtä vaille kaikissa Kainuun kunnissakin koko maan keskiarvoa matalampi. Pitkäaikaistyöttömyyden nousu jatkui. Avoimia työpaikkoja edelleen huomattavasti viime vuotta vähemmän.
Kainuun ELY-keskus yhteistyössä AARI Yhteismetsän kanssa: Matosuolle uusi luonnonsuojelualue21.8.2025 11:10:00 EEST | Tiedote
Kajaanissa sijaitsevalle Matosuon alueelle on perustettu 53,8 hehtaarin yksityinen luonnonsuojelualue, joka täydentää valtakunnallisesti arvokasta suojeluverkostoa ja parantaa alueen monimuotoisuutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme