Pirkanmaan jokihelmisimpukkajokien yhteistyöryhmät aloittavat - tule mukaan toimintaan!

Pirkanmaan ELY-keskus on aloittanut laajan EU-rahoitteisen jokihelmisimpukan eli raakun elinolojen parantamishankkeen. Hankkeessa perustetaan kaikille avoimia jokikohtaisia yhteistyöryhmiä, joiden ensimmäiset tapaamiset järjestetään huhtikuun alussa. Tapaamiset pidetään ensisijaisesti läsnätilaisuuksina, mutta niihin voi osallistua myös Teams-etäyhteydellä.
Tilaisuudet pidetään seuraavasti:
- Pinsiön-Matalusjoen yhteistyöryhmä 5.4.2022 klo 17-19.30 Pinsiön maamiesseurantalolla
- Pinsiön maamiesseurantalon osoite: Pinsiöntie 1358, 39150 Pinsiö
- Huom! Teams-yhteys järjestetään mobiiliverkon kautta, joten yhteydessä voi olla häiriöitä. Yleisesti ottaen operaattorin kuuluvuus on kuitenkin alueella hyvä. - Ruonanjoen yhteistyöryhmä 6.4.2022 klo 17-19.30 Lavajärven Päivölässä
- Lavajärven Päivölän osoite: Komintie 215, 39360 Komi (Hämeenkyrö) - Turkimusojan yhteistyöryhmä 11.4.2022 klo 17-19.30 ammatti-Instituutti Iisakissa
- Iisakin auditorion osoite: Taitokuja 3, 39100 Hämeenkyrö
Tervetuloa kaikki raakuista ja Pirkanmaan raakkujoista kiinnostuneet!
Ilmoittaudu 28.3. mennessä
Jokikohtaisten yhteistyöryhmien toiminta-alueena on raakkujokien valuma-alueet. Ryhmissä esitellään jokihelmisimpukkahankkeessa suunniteltuja ja toteutettavia kunnostustoimia, tuodaan esiin erilaisia näkemyksiä ja edistetään tiedonvälitystä. Ryhmien on tarkoitus toimia linkkinä toimijoiden välillä hankkeen aikana ja sen jälkeen. Kaikki raakuista ja Pirkanmaan raakkujoista kiinnostuneet ovat tervetulleita osallistumaan ryhmien toimintaan. Ryhmien toimiin osallistuminen on vapaaehtoista eikä sido mihinkään. Pirkanmaan ELY-keskus tarjoaa tilaisuuksissa kahvit.
Ilmoittaudu yhteistyöryhmien tapaamisiin tästä linkistä. Linkin kautta voit myös esittää kysymyksiä/kommentteja keskusteltavaksi yhteistyöryhmien tapaamisissa sekä ilmoittautua jokikohtaisten yhteistyöryhmien sähköpostilistalle.
Ilmoittautumisia pyydetään 28.3.2022 mennessä.
Tilaisuuden järjestämisessä huomioidaan koronavirustilanne ja terveysviranomaisten ohjeistukset. Tilaisuuksiin voi osallistua myös etäyhteydellä.
Ennätyssuuri rahoitus elvyttämistyöhön
EU:n LIFE-rahastosta myönnettiin syyskuussa 2021 ennätyssuuri rahoitus uhanalaisen raakun ja sen isäntäkalojen eli lohen ja taimenen elinympäristöjen parantamiseen Suomessa, Ruotsissa ja Virossa. Pirkanmaan ELY-keskus sai EU-tukea raakkujen elinolojen parantamiseen reilut miljoona euroa. Hankkeessa kunnostetaan ja elvytetään Pirkanmaan raakkujokia, eli Turkimusojaa, Ruonanjokea ja Pinsiön-Matalusjokea ja niiden valuma-alueita.
Hankkeen toimet toteutetaan yhteistyössä maanomistajien kanssa ja heidän suostumuksellaan. Maanomistajille lähetettiin infokirje hankkeesta jo hakuvaiheessa ja lopulliset suostumukset elvyttämistoimiin pyydetään hankkeen aikana.
Lue lisää:
• Jokihelmisimpukka saa miljoona euroa EU-rahoitusta Pirkanmaalla (sttinfo.fi)
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Projektipäällikkö Emmi Lehkonen puh. 0295 036 019
Sähköpostiosoite on muotoa etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Huolehdimme sujuvasta arjesta; teiden rakentamisesta ja niiden kunnosta, ympäristön tilasta ja suojelusta sekä yritysten tukemisesta. Maakunnan kehittäjänä ja rahoituksen myöntäjänä teemme ELY-keskuksessa päivittäin työtä kestävän tulevaisuuden ja Pirkanmaan parhaaksi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan ELY-keskus
Mäntykankaan tuulivoimahankkeen YVA-selostus on nyt nähtävillä8.5.2025 10:39:37 EEST | Tiedote
ABO Energy Oy suunnittelee Parkanoon ja Kurikkaan enintään kahdeksan tuulivoimalan kokoista Mäntykankaan tuulivoimahanketta. Yhtiö on toimittanut ympäristövaikutusten arviointiselostuksen Pirkanmaan ELY-keskukselle. Selostusvaiheessa hankkeelle tuli lisää toteutusvaihtoehtoja. Yleisötilaisuus hankkeesta järjestetään 20. toukokuuta Jalasjärvellä.
Vesitilanne nyt Pirkanmaalla: Vähälumisen talven jälkeen vedenpinnat ovat alhaalla ja kasvukauden vuoksi lasku jatkuu8.5.2025 09:03:19 EEST | Tiedote
Leuto talvi piti vedenpintoja tavallista korkeammalla. Talven jälkeen vedenkorkeudet ovat kuitenkin kääntyneet laskuun, ja myös kesälle ennustetaan tavanomaista alempia vedenkorkeuksia useille järville.
Lempäälässä juhlitaan kuntoporraskisan voittoa6.5.2025 16:54:35 EEST | Tiedote
Viime kesänä kisattiin Suomen kiivetyimpien EU:n maaseuturahoitusta saaneiden kuntoportaiden tittelistä. Ykkössijan valtakunnallisessa kisassa nappasi Hakkarin kuntoportaat, jossa vietetään kaikille avoimia voitonjuhlia 20.5.2025 klo 16.30 alkaen liikunnallisen ohjelman siivittämänä. Juhlapuheen pitää maa- ja metsätalousministeri Sari Essayah.
Rantatunneliin puolivuotishuolto ja pesu – yösulkuja arkisin viikon ajan29.4.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen Rantatunnelissa tehdään yötyönä tunnelin puolivuotishuoltotöitä viikolla 19. Työt suoritetaan tunneliputki kerrallaan neljänä perättäisenä yönä maanantai-illasta varhaiseen perjantaiaamuun. Pirkanmaan ELY-keskus pesee ja puhdistaa silloin molemmat tunnelin perusteellisesti. Samanaikaisesti Fintraffic Tie Oy huoltaa ja testaa tunnelin teknisiä järjestelmiä. Töiden ajaksi ajoneuvoliikenne ohjataan varareitille.
Työllisyyskatsaus │ Pirkanmaan työttömistä 54 prosenttia oli rakennetyöttömiä maaliskuussa24.4.2025 08:11:30 EEST | Tiedote
Maaliskuun työllisyyskatsauksen mukaan työttömiä työnhakijoita oli Pirkanmaalla yhteensä 30 767 henkilöä, joka on 3 020 henkilöä enemmän kuin viime vuoden maaliskuussa. Pirkanmaan työttömyysaste oli 11,6 prosenttia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme