Pitäjänmäen Marttilan vesihuoltoverkosto kerralla kuntoon

Toimintamalli sisältää kiinteistöjen omistajille tai haltijoille kustannuksia alentavia kannustimia, jolloin kiinteistön tonttijohtojen ja -viemärien saneeraaminen on edullisempaa urakan aikana. Tonttijohtoja ovat kiinteistön rakennusten ja HSY:n runkoverkoston välillä olevat vesijohdot ja jätevesiviemärit sekä sade-, sulamis-, ja salaojavesiä keräävät hulevesiviemärit. Vesihuoltoverkoston saneeraus vähentää veden laatuongelmia sekä vuotoja ja tukoksia.
Vesihuoltoverkoston saneerauksen toteuttaa Terrawise Oy, jonka HSY:n hallitus valitsi urakoitsijaksi 11.12.2020.
- Tavoitteenamme on urakoitsijan kanssa saneerata alueen vesihuoltoverkosto siten, että se saadaan kerralla kuntoon. Toivomme, että rahallinen kannustimemme innostaa asukkaita kiinteistöjen vesijohtojen ja viemäreiden uusimiseen, sanoo HSY:n toimitusjohtaja Raimo Inkinen.
- Saneeraamme kaikki yli 20 vuotta vanhat tonttijohdot kiinteistön rajalle asti. Tästä syntyvä kustannus omistajalle on enimmillään 4 000 euroa kunkin liittymäkaivannon osalta riippuen putkien iästä. Omistaja saa tämän työn ilmaiseksi, jos hän saneeraa omat tonttijohtonsa kiinteistön rajalta rakennukselle urakan yhteydessä Inkinen jatkaa.
Alueellisen saneerauksen toimintamallilla myös tonttijohdot kuntoon
HSY testaa Pitäjänmäki Marttilan vesihuoltohankkeessa uutta toimintamallia, jossa on neljä keskeistä tavoitetta:
- saada koko määritellyn alueen vesijohto-, jätevesiviemäri- ja hulevesiviemäriverkostot kerralla kuntoon
- tarjota kiinteistöjen omistajille edullinen tapa saneerata tonttijohdot myös oman kiinteistön alueella urakan yhteydessä
- urakoitsija vastaa saneerattavien tonttijohtojen liittämisestä uuteen verkostoon yhteistyössä HSY:n kanssa
- viestintä toteutetaan tiiviissä yhteistyössä urakoitsijan kanssa siten, että asukkaille viestitään monikanavaisesti.
Huonokuntoiset putket ovat riski kiinteistön omistajalle
Tonttivesijohtojen ja tonttiviemäreiden käyttöikä on yleensä 40–50 vuotta käytetyistä materiaaleista, rakennustavasta ja maaperästä riippuen. Pitäjänmäen, Marttilan ja Reimarlan alueella on vesijohtoa noin 11 km sekä jätevesi- ja hulevesiviemäriverkostoa noin 10 km. Vesihuollon asiakasliittymiä alueella on noin 350 kpl.
- Pitäjänmäen Marttilan alueen vesijohdot ovat pääosin 1950-, 60- ja 70-luvuilla rakennettua vanhaa vuotoherkkää valurautaa, jotka ovat saneeraus- ja kehittämistarpeessa, kertoo yksikön päällikkö Ilpo Korhonen.
Tonttijohtojen rikkoutuessa tai tukkeutuessa vettä saattaa valua oman tai naapurikiinteistön kellariin ja perustuksiin. Vahingot saattavat olla omistajalle hyvinkin mittavia. Pitäjänmäen Marttilan vesihuoltoverkoston saneerausurakan yhteydessä kiinteistön omistaja voi pyytää tarjouksen tonttivesijohtojen ja -viemäreiden saneerauksesta Terrawise Oy:ltä.
Lisätietoja löytyy osoitteesta hsy.fi/marttila.
Lisätietoja:
yksikön päällikkö Ilpo Korhonen, p. 050 340 538
toimitusjohtaja Raimo Inkinen, p. 045 635 7741
Avainsanat
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
HSY seuraa Järvenpään ilmanlaatua vuonna 202615.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY aloitti ilmanlaadun mittaukset Järvenpään keskusta-alueella tammikuussa 2026. Mittausasema kerää tietoa erityisesti liikenteen pakokaasujen ja katupölyn vaikutuksista ilmanlaatuun.
HSY seuraa pääkaupunkiseudun ilmanlaatua uusissa kohteissa vuonna 202615.1.2026 09:10:00 EET | Tiedote
HSY:llä on pääkaupunkiseudulla 11 ilmanlaadun mittausasemaa. Näistä neljän aseman paikka vaihtui vuodenvaihteessa. Vuonna 2026 neljän uuden aseman paikat ovat Helsingissä Herttoniemessä, Espoossa Tapiolassa sekä Vantaalla Ilolassa ja Långmossebergenissä. Mittaukset kertovat tieliikenteen, puunpolton, lentokentän ja jätevoimalan vaikutuksista ilmanlaatuun.
Lunta ja pakkasta – näin varmistat jätehuollon sujuvuuden9.1.2026 08:00:00 EET | Tiedote
Lumi ja pakkanen tuottavat jälleen harmia jäteastioiden tyhjennykselle. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY muistuttaakin asukkaita ja kiinteistönhoitajia huolehtimaan pihaväylien ja jätetilojen esteettömyydestä ja tarvittaessa hiekoituksesta. Biojäte tulee pakata hyvin, jotta se ei jäädy kiinni keräysastiaan.
Katse kaivonkansiin – uutta ilmettä kaduille ja teille vesihuollon 150 vuoden kunniaksi8.1.2026 07:58:25 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY juhlistaa vuonna 2026 vesilaitosten 150-vuotista taivalta Suomessa muun muassa asentamalla vuoden aikana HSY:n kaivonkansistoja juhlavuoden ilmeellä. Normaalisti HSY:n pisaralogoisia viemärikaivojen kansia asennetaan tai vaihdetaan pääkaupunkiseudulla tuhansia vuosittain.
HSY aloittaa joulukuusien keräyksen 7.1.202622.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY kerää jälleen aidot joulukuuset maksutta kiinteistöiltä pääkaupunkiseudulla ja Kirkkonummella. Myös ruukussa kasvavan kuusen voi laittaa kuusikeräykseen. Lisäksi aitoja kuusia vastaanotetaan Sortti-asemilla, jonne yksittäisen kuusen toimittaminen on tammi–helmikuun ajan veloituksetonta. Tekokuuset tulee sen sijaan laittaa sekajätteeseen tai viedä Sortti-asemalle. Tekokuusista veloitetaan Sortti-asemilla sekajätehinnaston mukaisesti.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

