Pohjoinen Teollisuus -suurtapahtumassa saadaan esimakua siitä, miltä pohjoisen teollisuus näyttää huomenna
23.3.2022 14:16:04 EET | Expomark | Tiedote

Digitalisaation ja ympäristökysymysten aikana teollisuuden alalla on tärkeää katsoa nykyhetken lisäksi tulevaisuuteen, sillä muutos on väistämätöntä. Tämä vaikuttaa paitsi yritysten arvomaailmaan, myös kehitykseen ja uusiin investointeihin. Pohjoinen Teollisuus -messuilla pääsee tutustumaan alan uusimpiin lanseerauksiin lähietäisyydeltä sekä käsittelemään teollisuuden tulevaisuuden polttavimpia kysymyksiä.
Pohjoinen Teollisuus -tapahtuma tekee kunniaa ja tukee erityisesti pohjoisen Suomen teollisuudenalan kasvua ja kehitystä.
Kattava tarjonta varmistaa vahvan verkostoitumisen ja monipuoliset näkökulmat
Tänä vuonna messuilla on yli 300 näytteilleasettajaa. Mukana ovat mm. Konecranes, Sulzer, Siemens, ABB, Metso Outotec ja Etran yhteisosasto. Ammattilaisille maksuttomat messut ovat ainutlaatuinen mahdollisuus verkostoitua, tutustua uusimpiin tuotteisiin ja tavata alan asiantuntijoita sekä kollegoja. Lisäksi ensimmäisenä messupäivänä 18.5. järjestetään B2B matchmaking -verkostoitumismahdollisuus, joka toteutetaan erillisen Business Oulun kanssa toteutetun sähköisen työkalun avulla.
Pohjoinen Teollisuus -tapahtumassa kuullaan runsaasti myös mielenkiintoisia puheenvuoroja alan huippunimiltä. Puheenvuoroja kuullaan koko messujen ajan. Energiateollisuus ry:n toimitusjohtaja Jukka Leskelä puhuu ajankohtaisesta aiheesta Teollisuus vähentää päästöjä – riittääkö sähkö? Pohjoisen Suomen Suurhankeinfon vetää Oulun kauppakamarin varatoimitusjohtaja Esa Pellikainen. Ensimmäistä kertaa esillä on myös vety-aiheinen puheenvuoro, kun lavalle nousee Hycamite TCD Technologies Oy:n perustaja Matti Malkamäki. Tiukassa paneelikeskustelussa käsitellään aihetta Miten turvaamme osaajien saatavuuden pohjoisessa? Lisäksi puheenvuorot käsittelevät monipuolisesti suomalaista kaivosteollisuutta ja kunnossapidon tulevaisuutta, unohtamatta ajankohtaisia kestävän kehityksen esityksiä.
Ohjelmakokonaisuuteen voi tutustua osoitteessa www.pohjoinenteollisuus.fi, samassa osoitteessa messuvieraat voivat rekisteröityä tapahtumaan maksuttomasti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tiina Ahoohjelma- ja markkinointipäällikköExpomark Oy
Puh:0405882974tiina.aho@expomark.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Expomark järjestää teollisuuden ja terveyden alan messutapahtumia tuoden yhteen alojensa osaajat, tiedon ja ratkaisut. Missionamme on edistää suomalaista elinkeinoelämää mahdollistamalla merkityksellisiä kohtaamisia. Olemme Suomen Messujen tytäryhtiö ja seitsemän hengen tiimimme toimipaikkana on Jyväskylä. Tapahtumiamme ovat Pohjoinen Teollisuus, Energiamessut, Proforest, Apuvälinemessut, Hyvä Ikä ja Fysioterapia & Kuntoutus. Lue lisää: www.expomark.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Expomark
Vety etenee konkreettisiin ratkaisuihin – Nordic Hydrogen Weekillä vallitsi toiveikas realismi13.2.2026 12:45:38 EET | Tiedote
Nordic Hydrogen Week toi yhteen vetytalouden keskeiset toimijat, teknologioiden kehittäjät ja käyttäjät 26 maasta keskustelemaan alan uusimmista ratkaisuista ja tulevaisuuden suuntaviivoista. Tapahtuma osoitti, että vetytalous on edennyt puheista konkreettisiin ratkaisuihin, ja keskustelua leimasi toiveikas realismi.
Oulun kaupunki ja Hy2gen Nordic AS aiesopimukseen Vihreäsaaren vihreän siirtymän teollisuuden kehittämiseksi12.2.2026 17:13:31 EET | Tiedote
Oulun kaupunki ja norjalainen Hy2gen Nordic AS ovat allekirjoittaneet aiesopimuksen, jolla osapuolet vahvistavat yhteisen tahtotilansa kehittää Vihreäsaaren vihreän siirtymän teollisuusaluetta. Hy2gen Nordic AS suunnittelee rakentavansa Vihreäsaareen vedyn ja synteettisten polttoaineiden tuotantolaitoksen. Oulun kaupungin yhdyskuntalautakunta myönsi yritykselle suunnitteluvarauksen alueelle marraskuussa 2025.
Nordic Hydrogen Week käynnistyy – kaupallisen mittaluokan vetypaneeli ensi kertaa esillä10.2.2026 08:25:58 EET | Tiedote
Nordic Hydrogen Week käynnistyy tänään Oulussa, tuoden kaupunkiin vetytalouden keskeiset toimijat, teknologioiden kehittäjät ja käyttäjät 25 maasta. Kolmipäiväisen tapahtuman aikana esitellään ratkaisuja erityisesti terästeollisuuden sekä lento- ja meriliikenteen päästövähennyksiin. Tapahtumassa julkistetaan myös suomalaisen Zun-H -yhtiön kehittämä kaupallisen mittakaavan vetypaneeli, joka vie aurinkovedyn tuotantoa kohti skaalautuvaa teollista käyttöä.
Mediakutsu: Nordic Hydrogen Week & Northern Power 10.–12.2.2026, Oulu4.2.2026 09:38:52 EET | Kutsu
Miten lento- ja meriliikenteen päästötavoitteet saavutetaan vuoteen 2030 mennessä? Missä aikataulussa vety ja synteettiset polttoaineet voivat oikeasti tulla käyttöön terästeollisuudessa, merenkulussa ja ilmailussa? Millainen rooli Pohjoismailla ja Pohjois-Suomella on Euroopan vetytalouden kehityksessä? Miten geopoliittinen tilanne ja EU-sääntely ohjaavat vetytalouden investointeja?
Mediapro Messut osaksi Expomark Oy:tä7.1.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Messujärjestäjä Mediapro Messut Oy siirtyy yrityskaupan myötä osaksi Expomarkia. Mediapro järjestää kädentaito- ja hyvinvointiaiheisia messuja eri puolilla Suomea. Järjestelyn myötä Expomarkin toiminta laajenee uusille paikkakunnille ja Mediapro saa messubrändiensä kehittämiseen lisävoimaa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

