Pohjois-Pohjanmaa edelleen koronaepidemian leviämisvaiheessa – tartuntoja havaitaan yhä enemmän eri puolilla maakuntaa
8.12.2020 16:00:00 EET | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Alueellinen koordinaatioryhmä totesi, että Pohjois-Pohjanmaalla ollaan edelleen epidemian leviämisvaiheessa. Uusia koronatartuntoja todetaan muutaman kymmenen tartunnan päivätahtiin. Vaikka tilanne on hieman rauhoittunut marraskuisesta, on tartuntojen ilmaantuvuus yhä suhteellisen korkea.
Tiistaina 8.12. alueella todettiin THL:n tietojen mukaan 44 uutta tautitapausta. Kaikkiaan viimeisen 14 vuorokauden aikana tartuntoja on todettu 526. Oulun yliopistollisessa sairaalassa on koronan vuoksi hoidossa 9 potilasta.
Siinä missä tartunnat aikaisemmin keskittyivät Ouluun, todetaan tartuntoja nyt yhä enenevissä määrin myös muualla maakunnan alueella. Esimerkiksi peruspalvelukuntayhtymä Kallion alueella todettiin viime viikolla yhteensä 24 tartuntaa.
Alueellinen koordinaatioryhmä muistuttaa, että annettuja suosituksia on erittäin tärkeää noudattaa. Ylimääräisiä kontakteja tulee välttää ja maskia tulee käyttää suositusten mukaisesti. Erityisesti maskin käyttöön työpaikoilla on tarpeen kiinnittää huomiota, sillä iso osa alueen tartunnoista on lähtöisin työyhteisöistä. Testeihin on tärkeää hakeutua matalalla kynnyksellä, jos on pieniäkin oireita.
Myös joulun ajan juhlia suunnitellessa on hyvä muistaa samat periaatteet kuin muulloinkin korona-aikana. Juhlia tulee pienessä porukassa, vain läheisimpien ihmisten kanssa. Lisäksi on tärkeää noudattaa hyvää käsi- ja yskimishygieniaa ja huolehtia turvaväleistä. Erityisesti riskiryhmien suojelemiseen tulee kiinnittää huomiota.
Lisätietoa Pohjois-Pohjanmaan koronatilanteesta, voimassa olevista suosituksista sekä neuvoja ja ohjeita epidemiatilanteeseen liittyen on koottu osoitteeseen oyskorona.fi.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Terhi Nevala, hallintoylilääkäri, PPSHP. p. 040 352 7257, etunimi.sukunimi@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Pohde tarjoaa perheasioiden sovittelua nyt koko Pohjois-Pohjanmaalla17.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde on tarjonnut perheasioiden sovittelua etäyhteyksin koko Pohjois-Pohjanmaalla kesästä 2026 lähtien. Sovittelutapaamiseen voi osallistua paikan päällä Haapajärvellä, Nivalassa, Ylivieskassa ja Oulussa.
Lausuntokierros sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämissuunnitelmasta vuosille 2027–2030 alkaa16.9.2026 15:07:55 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen asukkaat, henkilöstö ja muut sidosryhmät voivat nyt antaa palautetta Pohteen sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämissuunnitelman luonnoksesta. Lausuntokierros kestää 8.10.2026 kello 14 saakka. Suunnitelmasta voi antaa nimettömän palautteen tai virallisen lausunnon Pohteen verkkosivujen kautta.
Järjestöt voivat nyt esittää ideoitaan Pohteen valtionavustushankkeeseen16.9.2026 13:38:29 EEST | Tiedote
Pohde valmistelee hakemusta sosiaali- ja terveysministeriön valtionavustuksesta, jolla tuetaan alueellista sosiaali- ja terveysjärjestötoimintaa ja järjestöjen tekemää terveyden ja hyvinvoinnin edistämistyötä Pohjois-Pohjanmaalla vuosina 2027-2030.
Tarkista, oletko varannut ajan Kastellin vai Kontinkankaan neuvolasta16.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kontinkankaan neuvolalla on nykyään vain yksi toimipiste, kun toinen toimipiste muutettiin Kastellin neuvolaksi. Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde kehottaa asiakkaita tarkistamaan ennen neuvolakäyntiä, kummasta neuvolasta he ovat varanneet ajan.
Aluehallitus lähettää sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämissuunnitelman luonnoksen lausuntokierrokselle15.9.2026 12:03:46 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 15.9.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus päätti lähettää sosiaali- ja terveyspalvelujen järjestämissuunnitelman luonnoksen lausuntokierrokselle 16.9.–8.10.2026.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

