Pohjois-Pohjanmaa on 49 000 rokotteen päässä 80 prosentin rokotekattavuudesta

Pohjois-Pohjanmaan epidemiatilanteessa ei ole tapahtunut viime viikkoon verrattuna merkittäviä muutoksia. Tartuntamäärät ovat kääntyneet hienoiseen nousuun, mutta tartunnat eivät heijastu sairaalahoidon tarpeeseen ja tartuntojen lähteet ovat pääosin hyvin jäljitettävissä. Alueellinen koordinaatioryhmä totesi tiistaisessa kokouksessaan alueen olevan edelleen koronaepidemian perustasolla.
Huolta tilanteeseen tuo rokotustahdin hidastuminen. Täyden rokotussarjan saaneita on Pohjois-Pohjanmaalla nyt 66 prosenttia alueen yli 12-vuotiaasta väestöstä, kun tavoiteltu rokotekattavuus on vähintään 80 prosenttia. Tästä maalista ollaan tiistaiaamun 28.9. tietojen mukaan noin 49 500 kakkosrokotteen päässä. Ensimmäisen rokotusannoksen ottaneita on nyt 81,8 prosenttia yli 12-vuotiaista, kun viime viikon luku oli 81,4.
”Rokotuskattavuuden nostaminen on keskeinen keino epidemian hallitsemiseksi. Sen avulla pidämme yhteiskuntaa auki. Vaikka lukuja pitäisi saada korkeammalle erityisesti nuoremmissa ikäryhmissä, on myös yli 50-vuotiaiden rokotekattavuudessa vielä nostamisen varaa”, alueellisen koordinaatioryhmän puheenjohtaja, OYSin vs. johtajaylilääkäri Terhi Nevala painottaa.
Vanhemmille ihmisille vakavan taudin riski on suurempi, mutta rokotteen ottaminen on tärkeää myös nuoremmille ikäryhmille. Varsinkin ylipaino aiheuttaa riskin saada taudin vaikeampi muoto iästä riippumatta. Tehohoidon valtakunnallisen tilannekuvaraportin mukaan 86 prosenttia tehohoitoa tarvinneista koronapotilaista onkin ollut ylipainoisia (BMI vähintään 25).
Pohjois-Pohjanmaalla sairaalahoitoa vaatineista koronapotilaista 80 prosenttia on ollut täysin rokottamattomia. Kaikki tehohoitoa vaatineet potilaat ovat olleet rokottamattomia.
Alueellinen koordinaatioryhmä ei tiistaisessa kokouksessaan linjannut muutoksia alueella voimassa oleviin suosituksiin, vaan totesi, että perustason suositukset esimerkiksi maskien käytöstä joukkoliikenteessä, koronatestiin hakeutuessa ja korkean riskin tapahtumissa ovat edelleen voimassa.
Lisäksi koordinaatioryhmä keskusteli alueellisesta etätyösuosituksesta. ”Valtakunnallinen etätyösuositus on voimassa lokakuun puoliväliin saakka. Myös me tarkastelemme etätyösuosituksen tarvetta lähiviikkojen aikana, eli pohjoispohjalaisillakin työpaikoilla on aika alkaa valmistautua epidemian jälkeisiin työn tekemisen tapoihin”, Nevala kertoo.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Terhi Nevala, vs. johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 040 352 7257, terhi.nevala@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta 1.1.2023 alkaen. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Perhekeskuspalvelujen muutoksilla pyritään takaamaan yhdenmukaiset palvelut6.11.2025 13:52:11 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen perhekeskuspalveluihin on suunniteltu muutoksia, joiden tavoitteena on varmistaa palvelujen saaminen yhdenmukaisesti koko Pohteen alueella. Perhekeskuspalveluja ovat neuvola, lapsiperheiden sosiaalipalvelut ja opiskeluhuolto. Muutoksiin liittyneet yhteistoimintaneuvottelut päättyivät 5.11.2025. Muutokset tulevat voimaan 1.6.2026.
Uusi potilastietojärjestelmä otetaan käyttöön Kalajoella ja Merijärvellä6.11.2025 09:36:57 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde ottaa perusterveydenhuollossa vaiheittain käyttöön Esko-potilastietojärjestelmän, jota käytetään myös Pohteen erikoissairaanhoidossa. Potilastietojärjestelmä otetaan nyt käyttöön Kalajoella ja Merijärvellä.
Aluehallitus hyväksyi suunnitelman erikoissairaanhoidon hoitojonojen purkamiseksi4.11.2025 12:42:49 EET | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 4.11.2025 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus käsitteli kiireettömään erikoissairaanhoidon pääsyn tilannetta ja suunnitelmaa hoitotakuujonojen purkamisesta huhtikuun 2026 loppuun mennessä.
Pohde on vahvistanut lastensuojelun ja palvelutarpeen arviointien henkilöstömitoitusta4.11.2025 08:35:15 EET | Tiedote
Pohjois-Suomen aluehallintoviraston AVIn tekemän valvontapäätöksen mukaan Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella on ollut puutteita lastensuojelun ja erityistä tukea tarvitsevien lasten palvelutarpeen arviointien käsittelyssä. Myös henkilöstömitoituksessa on ollut puutteita. Pohde on korjannut puutteita jo ennen aluehallintoviraston valvontapäätöstä. Käsittelyajat ovat lyhentyneet, ja tällä hetkellä yhdellä sosiaalityöntekijällä on keskimäärin 26 asiakasta, kun lain mukaan asiakkaita saa olla enintään 30.
MPR-rokotteen saaneiden lasten määrä pienentynyt Pohjois-Pohjanmaalla – rokote suojaa tuhkarokolta, sikotaudilta ja vihurirokolta4.11.2025 08:20:51 EET | Tiedote
Kuusivuotiaille annettavien MPR-rokotteiden toista annosta otetaan Suomessa aiempaa vähemmän. Tämä lisää tuhkarokkoepidemian riskiä. Myös Pohjois-Pohjanmaalla MPR-rokotusten määrä on vähentynyt huolestuttavasti. Pohde suosittelee rokotteen ottamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

