Pohjois-Pohjanmaan koronasuositukset säilyvät toistaiseksi ennallaan
Tilannetta tarkastellaan seuraavan kerran tiistaina 2. maaliskuuta.

Pohjois-Pohjanmaan alueellinen koordinaatioryhmä kokoontui ylimääräisen kokoukseen perjantaina 26.2. Ryhmä ei tällä erää linjannut muutoksia alueen koronasuosituksiin, vaan totesi, että tilannetta tarkastellaan seuraavan kerran tiistaina 2.3.
”Alueen epidemiologinen tilanne ei ole oleellisesti muuttunut viime tiistain jälkeen, kun suosituksista edellisen kerran linjattiin. Tilannetta seurataan kuitenkin aktiivisesti ja muutoksia suosituksiin ja rajoituksiin voidaan tarvittaessa tehdä, myös valtakunnalliset linjaukset huomioiden”, koordinaatioryhmän puheenjohtaja, OYSin johtajaylilääkäri Juha Korpelainen kertoo.
Pohjois-Pohjanmaa on epidemian kiihtymisvaiheessa, joten alueella valmistaudutaan valtioneuvoston suosituksen mukaisesti sulkuvaiheen toimenpiteiden käyttöönottoon 8.3. alkaen.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri PPSHP hallinnoi Oulun yliopistollista sairaalaa. OYS vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista ja lähes 750 000 suomalaisen erityisvaativasta erikoissairaanhoidosta. Toimimme myös Oulaskankaan sairaalassa. Parhaillaan rakennamme kokonaan uutta yliopistollista sairaalaa. Näin hoitoprosessimme ja tilamme vastaavat myös tuleviin 2020- ja 2030-lukujen erikoissairaanhoidon haasteisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiiri (PPSHP)
OYSissa on turvallista asioida16.4.2021 08:54:47 EEST | Tiedote
Oulun yliopistolliseen sairaalaan on turvallista tulla hoitoon koronatilanteesta riippumatta. On tärkeää, ettei esimerkiksi sydän- ja verisuonisairauksiin tai diabetekseen liittyvää hoidon tarpeen arviointia ja hoitoa erikoissairaanhoidossa viivytetä.
OYS Konsti etsii ratkaisuja erityistukea tarvitseville15.4.2021 12:00:36 EEST | Tiedote
Kehitysvammahuollon vaativien erityispalvelujen osaamiskeskus on nyt OYS Konsti. Osaamiskeskuksen nimi kuvaa osaamiskeskuksen toimintaa, joka luo asiakkaille parhaita konsteja omaan elämään.
Nuorisotiloja suositellaan Pohjois-Pohjanmaalla avattavaksi 13.4.2021 16:13:22 EEST | Tiedote
Muita suosituksia ja rajoituksia puretaan kevään ja kesän mittaan vähitellen ja hallitusti.
PPSHP:n infrapalvelujohtajaksi Ollipekka Huotari9.4.2021 10:32:52 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan sairaanhoitopiirin (PPSHP) hallitus valitsi kokouksessaan uudeksi infrapalvelujohtajaksi Ollipekka Huotarin. Huotari on koulutukseltaan diplomi-insinööri, ja hän työskentelee tällä hetkellä koulutuskuntayhtymä OSAOn kiinteistöjohtajana.
STM myönsi poikkeusluvan OYS 2030 -ohjelman toiselle vaiheelle8.4.2021 15:02:39 EEST | Tiedote
Toisessa vaiheessa rakennettava C-rakennus täydentää uuden yliopistosairaalan kokonaisuuden
Pohjois-Pohjanmaa on palannut epidemian perustasolle6.4.2021 16:13:01 EEST | Tiedote
Jos tilanne säilyy hyvänä, päästään suosituksia ja rajoituksia purkamaan lähiviikkoina.
Malttia pääsiäiseen30.3.2021 16:22:13 EEST | Tiedote
Tartuntamäärät ovat Pohjois-Pohjanmaalla laskeneet viimeisen viikon aikana. Maakunta on yhä kiihtymisvaiheessa, mutta tautitilanteessa lähestytään perustasoa. Jotta tartuntojen määrä jatkaisi laskua lähiviikkoina, koronakoordinaatioryhmä suosittelee, että pääsiäistä vietetään turvallisesti ulkoillen perheen ja läheisten kanssa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme