Pohjoisen pikavuoron arvoitus esittelee Tapani Baggen uuden sankarin, ukulele-etsivä Nanan
7.7.2019 09:35:00 EEST | Aviador Kustannus | Tiedote

Aviador julkaisee heinäkuun toisella viikolla dekkarikirjailijana tunnetun Tapani Baggen uuden lastendekkarin Pohjoisen pikavuoron arvoitus. Kirja on Ukulele-etsivä Nana -sarjan avausosa, ja sen on kuvittanut Jusa Hämäläinen.
Pohjoisen pikavuoro ei pääse matkaan, sillä kuljettaja Variksen rahat ovat kadonneet. Kuka kolikot on varastanut? Komisario Haikara on ymmällä. Onneksi kyydissä on kuuluisa ukuleletaiteilija Nana, joka on tottunut ratkaisemaan visaisia arvoituksia. Yhdessä uskollisen palvelijansa Armaan avulla Nana ryhtyy selvittämään tapausta.
Riemukkaan kuvituksen avittamana Baggen leikkisä mutta jännittävä kertomus imaisee pienimmätkin lukijat mukaan mysteerin selvitykseen. Pohjalla on tietenkin dekkareiden oleellisin kysymys: kuka onkaan syyllinen?
Dekkarikonkarin uusi aluevaltaus
Pohjoisen pikavuoron arvoitus avaa Tapani Baggen uuden lasten dekkarisarjan, joka kertoo ukulele-etsivä Nanan tutkimuksista. Bagge ja kuvittaja Jusa Hämäläinen jatkavat sarjalla yhteistyötään, joka alkoi Konstaapeli Mutanen -kirjasarjaa tehdessä.
Tapani Bagge on maamme tuotteliaimpia kirjailijoita. Hän aloitti kirjallisen uransa parikymppisenä Jerry Cottonin seikkailujen kirjoittajana. Bagge tunnetaan erityisesti rikosromaaneistaan ja lasten- ja nuortenkirjoistaan. Hän on myös kirjoittanut televisio- ja sarjakuvakäsikirjoituksia sekä kuunnelmia. Hänet on moneen otteeseen palkittu kirjallisesta työstään muun muassa Arvid Lydecken- ja Vuoden johtolanka -palkinnoilla.
Aviador on aiemmin julkaissut Baggen rikostarinakokoelmat Maan korvessa (2016), Haudasta lomalla (2017) sekä humoristisen tarinakokoelman Miehet asialla (2018). Aiemmin vuonna 2019 Aviador on jo ehtinyt julkaista Baggen uusimman dekkarin Kasvot hautakivessä.
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Haastattelupyynnöt ja tiedustelut pressikuvista voi esittää Aviadorin kustantaja Vesa Tompurille tai tiedottaja Viivi Ängeslevälle. Lähetämme pyynnöstä myös arvostelukappaleita teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse pdf-tiedostona.
Bagge, Tapani & Hämäläinen, Jusa: Pohjoisen pikavuoron arvoitus. Ukulele-etsivä Nana 1
32 sivua
Sidottu, nelivärikuvitettu
ISBN 9789527063958
85.12
Ilmestymisaika: heinäkuu 2019
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358505916059vesa@aviador.fiViivi ÄngesleväTiedottaja
Puh:+358504951431viivi@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Esikoiskirjailija Matilda Hurskaisen lastenrunot hurmaavat leikkisällä ja mielikuvitusta ruokkivalla kielellään26.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Lastenrunokirja Illansuu kuiskii on esikoisteos, jossa lystikkyys, viehkeys sekä tummemmat sävyt heijastuvat myös Hurskaisen piirtämissä kuvituksissa.
Jyrki Pellinen kuvaa uutuusromaanissaan muuttuvaa Helsinkiä ja eletyn elämän muuttamia miehiä25.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Jyrki Pellisen romaani Inarintie on julkaistu Aviadorin kustantamana. Inarintien päähenkilö Marko, jolla saattaa olla yhtäläisyyksiä kirjailija Pelliseen, on ottanut viidennen askeleen käydessään päivästä toiseen Helsingin antikvariaateissa ja AA-kerhoissa. Ruokakaupassa ja ravintoloissakin täytyy välillä vierailla, sillä ihminen ei elä pelkästään kirjoista. Marko käy keskustelua itsensä ja toisten vajavaisten miesten kanssa omasta ja heidän todellisesta luonteestaan. Menneisyydessä luetut kirjat ja eletty elämä vaikuttavat yhä nykyhetken puheisiin ja tunnelmiin, vaikka sisäinen ja ulkoinen maailma on muuttunut. Tutuissa taloissa vanhat ravintolat ovat vaihtuneet uusiin ja niissä istuvat ihmiset ovat myös muuttuneet suhteissaan itseensä ja muihin. Tilat ovat samoja, tilaukset erilaisia kuin ennen. Jyrki Pellinen ikuistaa muuttuvaa Helsinkiä ja ihmistä näkijän ja ajattelijan läpivalaisevalla katseella ja kuvauksella. Hän kirjoittaa kieltä, joka ei ainoastaan tallenna vaan myös luo todel
Jouni Tossavaisen uutuusteos juhlistaa runoutta ja proosaa julkaisseen kirjailijan 40-vuotista työtaivalta25.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kuvan ja sanan työpajassa on runouden ja esseen synteesi, joka koostuu valokuvarunoutta käsittelevästä esseestä sekä valokuvarunojen kokoelmasta Museorunot.
Mikkeliläisen Mirkka Auvisen uutuuslastenkirja Varpun kompassi kutsuu suunnistuksen pariin22.5.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Mukaansatempaavan tarinan ohella kirjassa tutustutaan suunnistussanastoon ja karttamerkkeihin. Kirja soveltuu hyvin myös esi- ja alkuopetuksessa luettavaksi.
Sanna Pelliccionin uusi tietokirja johdattaa lukijat itämerensuomalaisen saunan muinaisiin perinteisiin22.5.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Kirja sisältää useita Suomen Kansan Vanhoihin Runoihin perustuvia saunalaulujen sanoituksia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


