Pohjoisen pikavuoron arvoitus esittelee Tapani Baggen uuden sankarin, ukulele-etsivä Nanan

Aviador julkaisee heinäkuun toisella viikolla dekkarikirjailijana tunnetun Tapani Baggen uuden lastendekkarin Pohjoisen pikavuoron arvoitus. Kirja on Ukulele-etsivä Nana -sarjan avausosa, ja sen on kuvittanut Jusa Hämäläinen.
Pohjoisen pikavuoro ei pääse matkaan, sillä kuljettaja Variksen rahat ovat kadonneet. Kuka kolikot on varastanut? Komisario Haikara on ymmällä. Onneksi kyydissä on kuuluisa ukuleletaiteilija Nana, joka on tottunut ratkaisemaan visaisia arvoituksia. Yhdessä uskollisen palvelijansa Armaan avulla Nana ryhtyy selvittämään tapausta.
Riemukkaan kuvituksen avittamana Baggen leikkisä mutta jännittävä kertomus imaisee pienimmätkin lukijat mukaan mysteerin selvitykseen. Pohjalla on tietenkin dekkareiden oleellisin kysymys: kuka onkaan syyllinen?
Dekkarikonkarin uusi aluevaltaus
Pohjoisen pikavuoron arvoitus avaa Tapani Baggen uuden lasten dekkarisarjan, joka kertoo ukulele-etsivä Nanan tutkimuksista. Bagge ja kuvittaja Jusa Hämäläinen jatkavat sarjalla yhteistyötään, joka alkoi Konstaapeli Mutanen -kirjasarjaa tehdessä.
Tapani Bagge on maamme tuotteliaimpia kirjailijoita. Hän aloitti kirjallisen uransa parikymppisenä Jerry Cottonin seikkailujen kirjoittajana. Bagge tunnetaan erityisesti rikosromaaneistaan ja lasten- ja nuortenkirjoistaan. Hän on myös kirjoittanut televisio- ja sarjakuvakäsikirjoituksia sekä kuunnelmia. Hänet on moneen otteeseen palkittu kirjallisesta työstään muun muassa Arvid Lydecken- ja Vuoden johtolanka -palkinnoilla.
Aviador on aiemmin julkaissut Baggen rikostarinakokoelmat Maan korvessa (2016), Haudasta lomalla (2017) sekä humoristisen tarinakokoelman Miehet asialla (2018). Aiemmin vuonna 2019 Aviador on jo ehtinyt julkaista Baggen uusimman dekkarin Kasvot hautakivessä.
Arvostelukappaleet, pressikuvat ja haastattelupyynnöt
Haastattelupyynnöt ja tiedustelut pressikuvista voi esittää Aviadorin kustantaja Vesa Tompurille tai tiedottaja Viivi Ängeslevälle. Lähetämme pyynnöstä myös arvostelukappaleita teoksesta joko painettuna tai sähköpostitse pdf-tiedostona.
Bagge, Tapani & Hämäläinen, Jusa: Pohjoisen pikavuoron arvoitus. Ukulele-etsivä Nana 1
32 sivua
Sidottu, nelivärikuvitettu
ISBN 9789527063958
85.12
Ilmestymisaika: heinäkuu 2019
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesa TompuriKustantaja
Puh:+358505916059vesa@aviador.fiViivi ÄngesleväTiedottaja
Puh:+358504951431viivi@aviador.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Aviador Kustannus on kotimainen kustantamo, joka julkaisee kauno- ja tietokirjallisuutta. Valikoimiimme kuuluvat niin klassikot kuin nykykirjallisuuskin, musiikkikirjat sekä käännökset vähän huomioiduilta kielialueilta – kotimaista laatuproosaa ja runoutta unohtamatta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Aviador Kustannus
Tanna Elon Taru Minervasta -romaani muistuttaa Kruununhaan unohdetusta historiasta9.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Taru Minervasta tarjoaa ainulaatuisen kaunokirjallisen näkökulman Helsingin kulttuurielämään 1920- ja 1930-luvuilla. Valman matkassa lukija pääsee kuin ”kyökin kautta” tutustumaan aikansa merkittäviin kulttuurivaikuttajiin, sekä historian pölyn alle hautautuneiden kustannusyhtiöiden Minervan ja Tarun perintöön Suomen 1900-luvun alkupuolen kirjallisuudelle ja kulttuurielämälle.
Matka New Yorkiin – Teemu Salmisen valokuvitettu tietoteos tarjoaa säväyttävän puraisun "The Big Applestä"9.12.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Teemu Salmisen tietokirja Matka New Yorkiin on julkaistu Aviadorin kustantamana. Moni New Yorkissa vieraillutkin luulee tuntevansa kaupungin, joka ”ei koskaan nuku”. Nähtävyyksiä ja kokemuksia riittää jokaisen makuun. Kun jazzmuusikkona uransa luonut Teemu Salminen matkaa rakastamaansa kaupunkiin 25 vuoden tauon jälkeen, odotukset kohtaamisista liittyvät jazzin ja sen lukuisten soittajien lisäksi kaikkiin niihin ihmeisiin, mitä Big Apple uteliaalle matkaajalle voi tarjota. Pitkän muusikkouransa jälkeen kirjoittamiseen ja valokuvaamiseen keskittynyt Salminen kohtaa uusia ja pitkään tuntemiaan ihmisiä sekä tekee kaupungilla liikkuessaan odottamattomia löytöjä arkkitehtuurin, taiteiden, gastronomian ja luonnollisesti myös musiikin parista. Elävää matkakuvausta ”säestää” – tai pikemminkin kanssasoittaa – ensiluokkainen valokuvitus. Uusi kirja on jatkumoa Salmisen edelliselle teokselle, helmikuussa 2022 ilmestyneelle ja hyvän vastaanoton saaneelle Kirjeitä New Yorkista — Trumpetisti Simo Sa
Juha Mäkisen uutuustietoteos viihdyttää uteliasta lukijaa kansainvälisillä ennätyksillä8.12.2025 14:34:28 EET | Tiedote
Juha Mäkisen tietokirja Maailman lihavin kansa ja 69 muuta erikoista ennätystä on julkaistu Aviadorin kustantamana. Missä on maailman sateisin paikka? Entä kuka on maailman myydyin artisti? Missä avioparit eroavat todennäköisimmin? Missä maassa on eniten lääkäreitä? Missä taas eniten vankeja? Minkä maan ruokapöydistä löytyy eniten lihaa? Entä missä nautitaan pisimmät lomat? Missä taas maailman vilkkain lentokenttä? Entä vähiten internet-käyttäjiä? Maailman lihavin kansa ja 69 muuta erikoista ennätystä tyydyttää uteliaan ja myös kriittisen lukijan tiedonnälkää. Kukin ennätys tulee teoksessa luotettavasti taustoitetuksi ja tilastojen avulla perustelluksi. Kunkin maailmanennätyksen yhteydessä on esitettynä myös vastaava Suomen ennätys. Kirjan kirjoittaja Juha Mäkinen (s. 1977) on toimittaja ja tietokirjailija. Hän on kirjoittanut tai toimittanut aiemmin kolme tietokirjaa, joista edellinen, Yläkaupungin Yö -festivaalin historiikki Hyvää Yötä! (ja kauniita tosiasioita) ilmestyi toukokuussa
Anne Hänniselle Kanta-Hämeen kirjoittajayhdistys VANA -66 ry:n kunniajäsenyys ja Tempus Poesia -stipendi8.12.2025 14:17:26 EET | Tiedote
Kanta-Hämeen kirjoittajayhdistys VANA -66 ry on myöntänyt joulukuussa 2025 runoilija Anne Hänniselle yhdistyksen kunniajäsenyyden ja Tempus Poesia -stipendin hänen koko runotuotannostaan, joka on rikastuttanut runouden ystävien elämää. Lisäksi yhdistys kiitti runoilijaa siitä, miten hän on teoksissaan koskettavasti kuvannut hämeenlinnalaista luontoa. Hänninen kommentoi saamaansa tunnustusta seuraavasti: "Olen iloinen että tämä tunnustus on lyriikan puolesta ja sitä on nostettu tietoisuuteen. On lajina usein toissijainen ja haastavana pidetty. Tiheää ja monikerroksellista. Ajatonta.Runoilija voi elää jossain paikassa näkymättömänä, hiljaisena sivustakatsojana. Mutta samalla tallentaa ympäristön paikkoja, luontoa, puita, kasveja, eläimiä, ihmisiä, tapahtumia, tunnelmia, historiaa konkreettisina havaintoina sekä metaforina. Kun myös omien henkisten vaiheiden ja etsinnän matka maisemissa missä kulkee." Hännisen tuorein teos, järjestyksessään seitsemästoista runokokoelma Yön väliverho (Avia
Joulukuussa Kulttuurikulmassa Ilona Jokinen-Sipilän Sanaton runo -taidenäyttely – avajaiset ke 3.12. klo 18.303.12.2025 14:01:04 EET | Tiedote
Avajaiset Aviadorin Kulttuurikulmassa (Liisankatu 19, Helsinki) keskiviikkona 3.12. klo 18.30. Tervetuloa!
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme


