Korkein hallinto-oikeusKorkein hallinto-oikeus

Pohjoismaisten korkeimpien oikeuksien presidentit koolla Rovaniemellä

Jaa
Suomen, Ruotsin, Tanskan, Norjan ja Islannin korkeimpien oikeuksien presidentit pitivät kokouksen Rovaniemellä 8.–10.9.2021. Kokouksen yhteisinä isäntinä toimivat oman maamme ylimmät oikeudet, riita- ja rikosasioita käsittelevä korkein oikeus ja hallinnollisia asioita käsittelevä korkein hallinto-oikeus.

Kokouksen ajankohtaisina teemoina olivat Euroopan ihmisoikeustuomioistuimen neuvoa-antavat lausunnot, tuomioistuinten keskushallinnot ja koronaepidemian vaikutukset tuomioistuinten toimintaan. Lisäksi kukin tuomioistuin esitteli viime vuosien toimintaansa ja keskeistä oikeuskäytäntöään.

Kokouksen osallistujat tapasivat myös Saamelaiskäräjien ja Rovaniemen kaupungin edustajia sekä vierailivat Rovaniemen hovioikeudessa ja Arktikumissa. Korkeimman oikeuden presidentti Tatu Leppänen luovutti korkeimman oikeuden mitalin Saamelaiskäräjille kunnianosoituksena sen arvokkaalle työlle saamelaisten alkuperäiskansan kieltä ja kulttuuria koskevassa itsehallinnossa.

Korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Kari Kuusiniemen mukaan pohjoismaisten kollegojen jälleennäkeminen pitkän koronatauon jälkeen oli iloista ja vapautunutta.

- Vaikka pohjoismaiset tuomioistuimet ovat selvinneet pandemiaolosuhteista hienosti, kasvotusten tapahtuva ajatustenvaihto sisartuomioistuinten välillä on väistämättä kärsinyt. Oli todella arvokasta päästä jälleen kokoontumaan Rovaniemellä, jossa vastaanotto oli erittäin lämmin. Myös mahdollisuus mielipiteiden vaihtoon saamelaiskäräjien kanssa oli erityisen tärkeä, summasi Kuusiniemi tapahtumaa.

Lisätiedot:
Kansliapäällikkö Emil Waris, korkein hallinto-oikeus, emil.waris@oikeus.fi, p. 02956 40210
Kansliapäällikkö Wilhelm Norrman, korkein oikeus, wilhelm.norrman@oikeus.fi, 02956 40110

Avainsanat

Tietoja julkaisijasta

Korkein hallinto-oikeus
Korkein hallinto-oikeus
Fabianinkatu 15 / Fabiansgatan 15
00130 Helsinki / Helsingfors

029 56 40200http://www.kho.fi

Korkein hallinto-oikeus (KHO) käyttää ylintä tuomiovaltaa hallintolainkäyttöasioissa. Suurin osa korkeimmassa hallinto-oikeudessa ratkaistavista asioista tulee valituksina muista hallintotuomioistuimista. KHO:n päätöksistä ei voi valittaa. www.kho.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Korkein hallinto-oikeus

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee maankäyttöä ja rakentamista28.11.2025 09:14:33 EET | Päätös

Kaupunginvaltuusto oli hyväksynyt loma- ja virkistyskohdetta koskevan ranta-asemakaavan. Kaavassa oli osoitettu ranta-alueen edustalle vesialueelle alueen osa, jolle sai sijoittaa kelluvia tai paalujen päälle sijoitettavia loma-asuntoja (w-ra). Merkintään liittyvän kaavamääräyksen mukaan asuntojen lukumäärä sai olla korkeintaan kuusi kappaletta ja yksittäisen loma-asunnon pinta-ala korkeintaan 100 kerrosneliömetriä. Kyseinen alueen osa sijoittui alueelle, joka oli alueella voimassa olevassa yleiskaavassa osoitettu kulttuuriympäristön ja/tai maiseman vaalimisen kannalta maakunnallisesti merkittäväksi alueeksi sekä paikallisesti tai maakunnallisesti arvokkaaksi kulttuurihistorialliseksi kohteeksi.

KHO:n ennakkopäätös, joka koskee kunnan etuosto-oikeutta25.11.2025 09:18:43 EET | Päätös

Kunta oli käyttänyt etuosto-oikeutta kiinteistön kaupassa, jonka kohteena oleva kiinteistö rajoittui kansallispuistoon. Kiinteistön kautta kulkeva vanha ja suosittu vaellusreitti oli merkittävä osa kansallispuiston ja sen ympäristön yleistä virkistyskäyttöä. Vaellusreitin virkistyskäyttöarvo kiinteistön alueella perustui merkittävässä määrin reittiä ympäröivään, pääasiallisesti metsäiseen lähimaisemaan ja sen säilymiseen luonnonmukaisena.

HFD:s president Kari Kuusiniemi är bekymrad över risken för erosion av rättsstaten i Finland24.11.2025 11:12:08 EET | Pressmeddelande

I den demokratiska rättsstatens kärna ingår respekt för de grundläggande rättigheterna, kontroll av regeringsmakten och domstolarnas oberoende. Presidenten i högsta förvaltningsdomstolen Kari Kuusiniemi talade idag på överdomardagarna om risken för erosion av rättsstaten, vilken han åskådliggjorde med exempel där man fattat beslut som gäller förvaltningen genom att ge förordningar som hör till lagstiftningsmakten och med exempel på inskränkningar i besvärsrätten.

KHO:n presidentti Kari Kuusiniemi on huolissaan oikeusvaltion eroosioriskistä Suomessa24.11.2025 11:12:08 EET | Tiedote

Demokraattisen oikeusvaltion ytimeen kuuluvat perusoikeuksien kunnioittaminen, hallitusvallan kontrolli ja tuomioistuinten riippumattomuus. Ylituomaripäivillä Helsingissä tänään puhunut korkeimman hallinto-oikeuden presidentti Kari Kuusiniemi nosti esiin oikeusvaltion eroosioriskin, jota hän havainnollisti esimerkeillä hallintoa koskevien päätösten antamisesta lainsäädäntövaltaan kuuluvilla asetuksilla ja valitusoikeuksien kaventamisesta.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye