Polar Bear Pitching hakee startup-yrityksiä vuoden 2020 tapahtumaan

Polar Bear Pitching on erinomainen paikka saada yritykselle näkyvyyttä, sillä joka vuosi tapahtuma kerää suurta kansainvälistä mediahuomiota. Avannosta pitchaaminen maaliskuussa on tehokas keino näyttää sijoittajille, kuinka pitkälle on valmis menemään yrityksensä puolesta.
Tapahtumaan haetaan startupeja, joilla on:
- Enemmän kuin vain idea. Yrityksillä tulee olla vähintään testattu ja validoitu MVP
- Innovatiivinen tuote, jolla on kansainvälistä markkinapotentiaalia
- Skaalautuva businessmalli
- Kylmää pelkäämätön edustaja, joka osaa tiivistää sanomansa pulahduksen mittaiseksi
Startup-yritysten ilmoittautuminen on nyt auki ja paikat täytetään sitä mukaa, kun sopivia hakemuksia saapuu. Ilmoittautuminen päättyy viimeistään 31. tammikuuta 2020. Kilpailuun haetaan tapahtuman verkkosivun kautta www.polarbearpitching.com.
Tapahtuma kansainvälistynyt
Polar Bear Pitchingissä on ollut yleisöä ja osallistujia ympäri maailmaa. Viime vuosien voittajat ovat tulleet esimerkiksi Norjasta, Israelista, Valkovenäjältä, Virosta ja Suomesta. Kilpailu on jälleen kerran täysin ilmainen yleisölle, ja kaikki voivat saapua Oulun torinrantaan seuraamaan, mihin suuntaan yritysmaailma kehittyy seuraavaksi.
Tänä vuonna Polar Bear Pitching keskittyy nimenomaan siihen, että ihmiset kohtaavat ja tapahtumassa muodostuu hyödyllisiä uusia kontakteja. Päivän aikana järjestetään erikseen oma verkostoitumistapahtuma startupeille ja sijoittajille.
Polar Bear Pitching on syystä juuri Oulussa. Forbes valitsi Oulun yhdeksi Euroopan innovatiivisimmista alueista, monet langattoman viestinnän keksinnöistä on tehty Oulussa ja tällä hetkellä Oulun yliopistolla tutkintaan jo 6G-verkkoa, vaikka 5G ei ole vielä yleistynyt kuluttajamarkkinoilla. Lisäksi noin 2,6 miljardia ihmistä käyttää Oulussa kehitettyä teknologiaa päivittäin.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia Kemppaala, tapahtuman järjestäjä ja perustaja, Oulun yliopisto, puh. 0294 482 929, mia.kemppaala@oulu.fi
Antti Koivusaari, viestintäsuunnittelija, Oulun yliopisto, puh. 0294 483 933 antti.koivusaari@oulu.fi
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Oulun yliopisto on monitieteinen, kansainvälisesti toimiva tiedeyliopisto. Tuotamme uutta tietoa ja ratkaisuja kestävämmän tulevaisuuden rakentamiseksi sekä koulutamme osaajia muuttuvaan maailmaan. Tärkeimmissä yliopistovertailuissa Oulun yliopisto sijoittuu kolmen prosentin kärkeen maailman yliopistojen joukossa. Meitä yliopistolaisia on noin 17 000.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Oulun yliopisto
Kansalaistiedettä, robotteja ja drooneja Oulun yliopiston Tutkijoiden yössä18.9.2025 06:48:00 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yötä vietetään Oulun yliopiston Linnanmaan kampuksella perjantaina 26. syyskuuta. Tapahtumassa tiede esittäytyy kymmenissä työpajoissa ja yleistajuisissa esityksissä.
Porolaidunnus voi hillitä ilmastonmuutoksen vaikutuksia metsien hiilipäästöihin17.9.2025 10:28:00 EEST | Tiedote
Talven aikainen ilmastonmuutos vaikuttaa pohjoisten mäntymetsien hiilitaseeseen, mutta vaikutukset riippuvat porojen laidunnuksesta, selviää Oulun yliopiston tuoreessa tutkimuksessa. Tutkimuksessa vertailtiin porojen laitumia aitauksiin, joista porolaidunnus oli poistettu Oulangalla 25 ja Kevolla jopa 55 vuodeksi.
Oulun yliopisto herättää henkiin sivistyneen keskustelukulttuurin – mukana eturivin vaikuttajia16.9.2025 05:58:00 EEST | Tiedote
Miten keskustelukulttuurimme voi? Onko se hiipunut ja vaipunut sosiaalisen median myrkyllisiin syövereihin? Oulun yliopistossa hyvää keskustelukulttuuria herätellään henkiin Puolesta & Vastaan -väittelysarjalla, jossa kiistanalaisistakin aiheista keskustellaan järkiperäisesti ja kunnioittavasti. Mukana on valtakunnallisesti tunnettuja asiantuntijoita ja vaikuttajia. Ensimmäinen väittely käydään keskiviikkona 24. syyskuuta.
Oulun yliopisto avaa kasvatusalan ammattilaisille polun tohtoriksi15.9.2025 05:54:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopisto tarjoaa työssäkäyville kasvatusalan ammattilaisille uudenlaista mahdollisuutta opiskella tohtoriksi työn ohella. Uudistuvan opetuksen ja jatkuvan oppimisen tohtoripolku alkaa tammikuussa 2026 kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunnassa. Väitöskirjan voi tehdä suomeksi tai englanniksi, joko yhtenäisenä monografiana tai artikkeliväitöskirjana.
Nuoruusiän ADHD-oireet vaikuttavat aikuisiän tuloihin epäsuorasti koulutuksen ja mielenterveyden kautta11.9.2025 06:50:00 EEST | Tiedote
Oulun yliopiston kliinisen lääketieteen tutkimusyksikkö ja kauppakorkeakoulu ovat selvittäneet, miten nuoruusiän ADHD:n (aktiivisuuden ja tarkkaavuuden häiriö) ja uhmakkuushäiriön (ODD) oireet liittyvät aikuisiän tuloihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme