PPSHP:n talousennuste 45 miljoonaa euroa alijäämäinen
26.5.2020 14:16:45 EEST | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Koronaepidemian vaikutus ei näy vielä PPSHP:n alkuvuoden luvuissa, sillä tammi-huhtikuun osavuosikatsaus osoittaa 10,8 milj. euron ylijäämää.
Koronakriisin vaikutukset sairaalan toimintaan ja talouteen ovat kuitenkin olleet merkittävät mm. mittavien suojatarvikehankintojen vuoksi. Henkilöstön lisäkouluttaminen ja rekrytointi koronapotilaiden hoitoon on vaatinut kiireettömän toiminnan supistamista, kun hoitoja ja tutkimuksia sekä erilaisia toimenpiteitä on siirretty.
Yhteenlasketut koronaepidemian vaikutukset tekevätkin kuluvan vuoden talousennusteesta synkän, sillä tällä hetkellä tuloksen odotetaan olevan n. 45 milj. euroa alijäämäinen.
Hallitukselle uusi puheenjohtaja
Hallituksen puheenjohtaja Antti Huttu-Hiltunen jätti eronpyyntönsä PPSHP:n hallitukselle 25.5.2020 pidetyssä kokouksessa. Huttu-Hiltunen pyysi eroa yhtymähallituksen puheenjohtajan tehtävästä ja siihen liittyvistä muista tehtävistä luottamuksen palauttamiseksi sekä toimintakyvyn ja työrauhan varmistamiseksi.
Sairaanhoitopiirin hallituksen puheenjohtajan nimittää PPSHP:n valtuusto. Uusi puheenjohtaja nimitetään jo seuraavassa kokouksessa 9.6.2020. Antti Huttu-Hiltusen ilmoitti pidättäytyvänsä hallituksen puheenjohtajan tehtävästä ja muista siihen liittyvistä luottamustehtävistä siihen saakka, kunnes uudet jäsenet on valittu eri toimielimiin.
Oulun tuotantokeittiössä omistusjärjestelyjä
Tällä hetkellä Oulun Tuotantokeittö Oy:n omistavat PPSHP (30%) ja Oulun kaupunki (70%). Oulun kaupunki keskittää oman ruoanvalmistuksensa yhä suuremmassa määrin Oulun tuotantokeittiöön, minkä myötä yhtitön omistusosuudet tarkastellaan uudelleen.
Uudessa omistusjärjestelyssä Oulun kaupunki ostaa PPSHP:ltä yhteensä100 kpl osakkeita 200.000 euron kauppasummalla. Tämän osakekaupan ja yhtiön kaupungille suuntaaman osakeannin jälkeen PPSHP:n omistusosuus Oulun tuotantokeittiöstä on 15% ja Oulun kaupungin 85%.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilkka Luoma, johtaja, PPSHP. Puh. 040 767 1609, ilkka.luoma@ppshp.fi
Jarkko Raatikainen, talousjohtaja, PPSHP. Puh. 0400-154 743, jarkko.raatikainen@ppshp.fi
Tanja Tiainen, hallituksen varapuheenjohtaja, PPSHP. p.050 543 2176, tanja.tiainen@ouka.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Iin ja Kiimingin sosiaali- ja terveyskeskusten vastaanottojen puhelinnumero muuttuu20.8.2026 08:42:29 EEST | Tiedote
Iin ja Kiimingin sosiaali- ja terveyskeskusten vastaanottojen puhelinnumero muuttuu 1.9.2026. Vastaanotot siirtyvät käyttämään samaa puhelinnumeroa kuin Haukiputaan sosiaali- ja terveyskeskuksen vastaanotto.
Asiakkaan oma kokemus voinnistaan vahvemmin osaksi hoitoa19.8.2026 12:38:14 EEST | Tiedote
Miltä oma terveys, toimintakyky ja elämänlaatu tuntuvat arjessa? Haluamme tietää – kerro meille! Jatkossa asiakkaiden kokemaa vointia kysytään ja seurataan Pohteella järjestelmällisemmin, kun terveydenhuollon palveluissa otetaan käyttöön uusi itsearviointiin perustuva vointimittari.
Lapsiperheiden puhelinpalvelu ja chat avautuvat syyskuussa – perheet saavat apua yhdellä yhteydenotolla19.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde avaa lapsiperheiden puhelinpalvelun 1. syyskuuta ja lapsiperheiden chatin 7. syyskuuta. Uudet yhteydenottokanavat palvelevat neuvoloiden ja lapsiperheiden sosiaalipalvelujen asiakkaita sekä lasten ja nuorten mielenterveyspalvelujen uusia asiakkaita.
OYSin moduulitilojen hankinta keskeytetään ja väliaikaistilojen hankinta valmistellaan uudelleen18.8.2026 15:35:22 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 18.8.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus päätti keskeyttää OYSin moduulitilojen hankinnan ja aloittaa hankinnan uuden valmistelun.
Aluehallitus aloitti syyskauden11.8.2026 14:27:43 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 11.8.2026 syyskauden ensimmäiseen kokoukseen puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus hyväksyi vammaisten henkilöiden asumisen tuen palvelujen kilpailutuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

