PPSHP:n valtuusto hyväksyi uuden sairaalan rakentamisen toisen vaiheen
10.12.2020 11:58:42 EET | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Keskeistä uudessa sairaalassa on tehostaa tilojen käyttöä. Yksi tämän mahdollistava toimenpide on jatkaa vastaanotto- ja leikkaustoimintaa virka-ajan jälkeen nykyistä enemmän.
”Uuteen sairaalan on tulossa alkuperäistä suunnitelmaa vähemmän esimerkiksi leikkaussaleja”, kertoo Oulun yliopistollisen sairaalan kehittämisylilääkäri Tuomas Holma. Myös vuodeosastojen hoitopaikkamäärää on pohdittu tarkasti.
”Vielä vähän aikaa sitten suunnitelmissa oli 688 vuodeosastopaikkaa, mutta tällä hetkellä uskomme 620 paikan riittävän. Hoitopäivien määrään pystytään vaikuttamaan erilaisilla potilasturvallisuutta lisäävillä toimenpiteillä, kuten tehokkaalla infektiontorjunnalla ja lääkehaittojen vähentämisellä”, Holma jatkaa. ”Tämä näkyy suoraa vähenevinä hoitovuorokausina”.
Uudisrakentamisen kustannukset koko hankkeessa ovat yhteensä 920 miljoonaa euroa. Toisen vaiheen tavoitekustannusarvio on 347 M€, josta uudisrakentamisen osuus on 310 M€.
Uusi sairaala on älykäs oppimisympäristö
Keskeinen osa uuden sairaalaan suunnittelua on ollut tutkimus- ja opetustoiminnan huomioiminen. Vastaanottohuoneiden koko on riittävän suuri, jotta myös opetustilanteet mahdollistuvat. Myös neuvottelu- ja ryhmäopetustilojen koot ovat riittäviä tulevaisuuden opetusryhmille.
Tavoitteena on tehostaa moniammatillista ja erikoisalojen välistä yhteistyötä. Tähän tähdätään mm. nykyistä joustavammalla tilankäytöllä, missä eri erikoisalojen osaajat kohtaavat toisiaan työpäivän aikana.
Korona vaikuttanut Oysin vuoden 2020 toimintaan
Koronaepidemia on vaikuttanut monella tavalla Oysin toimintaan vuoden 2020 aikana. Johtajaylilääkäri Juha Korpelaisen mukaan sairaalaan on saapunut tammi-marraskuun aikana lähes 10.000 lähetettä vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.
” Syksyn osalta toiminta on ollut lähes normaalilla tasolla, mutta kevään koronaepidemian vaikutukset näkyvät vuoden luvuissa potilasmääriä ja hoitojaksoja alentavasti. Hoitopäiviä on ollut tänä vuonna 12.655 vähemmän ja hoitojaksoja 2570 viime vuotta vähemmän”, Korpelainen toteaa. ”Käytännössä tämä vastaa noin kahden viikon työmäärää Oysissa”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas Holma, kehittämisylilääkäri, Oys. p. 040 5622 572, tuomas.holma@ppshp.fi
Kari-Pekka Tampio, ohjelmajohtaja, PPSHP. Puh. 0400 834 641, kari-Pekka.tampio@ppshp.fi
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Iin ja Kiimingin sosiaali- ja terveyskeskusten vastaanottojen puhelinnumero muuttuu20.8.2026 08:42:29 EEST | Tiedote
Iin ja Kiimingin sosiaali- ja terveyskeskusten vastaanottojen puhelinnumero muuttuu 1.9.2026. Vastaanotot siirtyvät käyttämään samaa puhelinnumeroa kuin Haukiputaan sosiaali- ja terveyskeskuksen vastaanotto.
Asiakkaan oma kokemus voinnistaan vahvemmin osaksi hoitoa19.8.2026 12:38:14 EEST | Tiedote
Miltä oma terveys, toimintakyky ja elämänlaatu tuntuvat arjessa? Haluamme tietää – kerro meille! Jatkossa asiakkaiden kokemaa vointia kysytään ja seurataan Pohteella järjestelmällisemmin, kun terveydenhuollon palveluissa otetaan käyttöön uusi itsearviointiin perustuva vointimittari.
Lapsiperheiden puhelinpalvelu ja chat avautuvat syyskuussa – perheet saavat apua yhdellä yhteydenotolla19.8.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde avaa lapsiperheiden puhelinpalvelun 1. syyskuuta ja lapsiperheiden chatin 7. syyskuuta. Uudet yhteydenottokanavat palvelevat neuvoloiden ja lapsiperheiden sosiaalipalvelujen asiakkaita sekä lasten ja nuorten mielenterveyspalvelujen uusia asiakkaita.
OYSin moduulitilojen hankinta keskeytetään ja väliaikaistilojen hankinta valmistellaan uudelleen18.8.2026 15:35:22 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 18.8.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus päätti keskeyttää OYSin moduulitilojen hankinnan ja aloittaa hankinnan uuden valmistelun.
Aluehallitus aloitti syyskauden11.8.2026 14:27:43 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 11.8.2026 syyskauden ensimmäiseen kokoukseen puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus hyväksyi vammaisten henkilöiden asumisen tuen palvelujen kilpailutuksen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

