PPSHP:n valtuusto hyväksyi uuden sairaalan rakentamisen toisen vaiheen
10.12.2020 11:58:42 EET | Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde | Tiedote

Keskeistä uudessa sairaalassa on tehostaa tilojen käyttöä. Yksi tämän mahdollistava toimenpide on jatkaa vastaanotto- ja leikkaustoimintaa virka-ajan jälkeen nykyistä enemmän.
”Uuteen sairaalan on tulossa alkuperäistä suunnitelmaa vähemmän esimerkiksi leikkaussaleja”, kertoo Oulun yliopistollisen sairaalan kehittämisylilääkäri Tuomas Holma. Myös vuodeosastojen hoitopaikkamäärää on pohdittu tarkasti.
”Vielä vähän aikaa sitten suunnitelmissa oli 688 vuodeosastopaikkaa, mutta tällä hetkellä uskomme 620 paikan riittävän. Hoitopäivien määrään pystytään vaikuttamaan erilaisilla potilasturvallisuutta lisäävillä toimenpiteillä, kuten tehokkaalla infektiontorjunnalla ja lääkehaittojen vähentämisellä”, Holma jatkaa. ”Tämä näkyy suoraa vähenevinä hoitovuorokausina”.
Uudisrakentamisen kustannukset koko hankkeessa ovat yhteensä 920 miljoonaa euroa. Toisen vaiheen tavoitekustannusarvio on 347 M€, josta uudisrakentamisen osuus on 310 M€.
Uusi sairaala on älykäs oppimisympäristö
Keskeinen osa uuden sairaalaan suunnittelua on ollut tutkimus- ja opetustoiminnan huomioiminen. Vastaanottohuoneiden koko on riittävän suuri, jotta myös opetustilanteet mahdollistuvat. Myös neuvottelu- ja ryhmäopetustilojen koot ovat riittäviä tulevaisuuden opetusryhmille.
Tavoitteena on tehostaa moniammatillista ja erikoisalojen välistä yhteistyötä. Tähän tähdätään mm. nykyistä joustavammalla tilankäytöllä, missä eri erikoisalojen osaajat kohtaavat toisiaan työpäivän aikana.
Korona vaikuttanut Oysin vuoden 2020 toimintaan
Koronaepidemia on vaikuttanut monella tavalla Oysin toimintaan vuoden 2020 aikana. Johtajaylilääkäri Juha Korpelaisen mukaan sairaalaan on saapunut tammi-marraskuun aikana lähes 10.000 lähetettä vähemmän kuin viime vuonna samaan aikaan.
” Syksyn osalta toiminta on ollut lähes normaalilla tasolla, mutta kevään koronaepidemian vaikutukset näkyvät vuoden luvuissa potilasmääriä ja hoitojaksoja alentavasti. Hoitopäiviä on ollut tänä vuonna 12.655 vähemmän ja hoitojaksoja 2570 viime vuotta vähemmän”, Korpelainen toteaa. ”Käytännössä tämä vastaa noin kahden viikon työmäärää Oysissa”.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Tuomas Holma, kehittämisylilääkäri, Oys. p. 040 5622 572, tuomas.holma@ppshp.fi
Kari-Pekka Tampio, ohjelmajohtaja, PPSHP. Puh. 0400 834 641, kari-Pekka.tampio@ppshp.fi
Juha Korpelainen, johtajaylilääkäri, PPSHP. Puh. 0400 834 541, juha.korpelainen@ppshp.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde vastaa yli 415 000 asukkaan hyvinvoinnista, terveydestä ja turvallisuudesta. Työllistämme noin 18 500 sosiaali- ja terveysalan sekä pelastustoimen osaajaa. Yhdessä tarjoamme Pohjois-Pohjanmaan ihmisille tukea elämään ja apua terveyteen tai hätään aiempaa paremmin. Toimimme vaikuttavasti ja uusin tavoin – samalla henkilöstöömme panostaen.
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue on yhdistänyt 30 kunnan sosiaali- ja terveydenhuollon, kolme sairaalaa ja kaksi pelastuslaitosta. Oulun yliopistollinen sairaala OYS on yksi Suomen viidestä yliopistollisesta sairaalasta, ja se vastaa lähes puolen miljoonan suomalaisen erikoissairaanhoidon palveluista. Tavoitteemme on vuoteen 2030 mennessä rakentaa maailman älykkäin sairaala.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde
Pohde varautuu OYSin moduulitiloihin ja muihin välttämättömiin investointeihin – lainanottovaltuuteen haetaan muutosta23.6.2026 15:26:47 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 23.6.2026 viimeiseen kokoukseen ennen kesätaukoa puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus päätti edetä OYSin moduulitilojen hankinnassa. Vuosien 2026 ja 2027 lainanottovaltuuksiin haetaan muutosta.
Viranomaispostin siirtyminen digitaaliseksi etenee Pohteella – sähköisiä ajanvarauskirjeitä pilotoidaan Kempeleessä 17.6. alkaen17.6.2026 18:25:47 EEST | Tiedote
Viranomaisten lähettämä posti on siirtynyt 14.4.2026 alkaen pääasiassa sähköiseen valtakunnalliseen suomi.fi-viestit-palveluun. Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueella Pohteella palvelun käyttöönotto etenee vaiheittain.
Pohde kokoaa sosiaalipalveluja Kuusamon sosiaali- ja terveyskeskukseen17.6.2026 08:15:00 EEST | Tiedote
Kesän aikana Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialue Pohde siirtää Kuusamon sosiaali- ja terveyskeskukseen muun muassa lapsiperheiden palveluja, vammaispalvelut sekä päihde- ja riippuvuuspalvelut.
Aluehallitus vahvisti vaaliohjeen16.6.2026 13:59:28 EEST | Tiedote
Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueen Pohteen aluehallitus kokoontui 16.6.2026 puheenjohtaja Mirja Vehkaperän johdolla. Aluehallitus hyväksyi vaaliohjeen vuoden 2027 eduskuntavaaleihin.
Oulaisten hammashoitola muuttaa kesällä uusiin tiloihin16.6.2026 12:10:01 EEST | Tiedote
Oulaisten hammashoitola muuttaa Oulaisten sosiaali- ja terveyskeskuksen tiloihin Oulaskankaan sairaalaan osoitteeseen Oulaistenkatu 5, Oulainen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

