Rajoituksia ja suosituksia purettu – tautia edelleen paljon liikkeellä
Koronavirustartuntoja esiintyy edelleen laajalti kaikkialla Uudellamaalla. Viime viikkoina laboratoriotestillä todettuja tartuntoja on ollut noin 10 000–15 000 viikoittain. Lisäksi HUSin alueen jätevesinäytteissä koronavirusmäärät ovat korkeita ja noususuunnassa. HUSissa analysoitujen näytteiden positiivisuusprosentti on lähes 50. Tehohoidossa koronaviruspotilaiden määrä on laskenut alle viiteen, mutta HUSin ja kuntien vuodeosastoilla koronaviruspotilaita on edelleen hoidossa yli 100. Uusimaa on siis edelleen koronaviruksen leviämisaluetta, todettiin Uudenmaan alueellisen koordinaatioryhmän kokouksessa 3.3.2022.
Vastuullinen toiminta korostuu, kun rajoituksia on purettu
Uudellamaalla on toistaiseksi voimassa laaja maskisuositus. Maskin käytön jatkamista suositellaan edelleen rokotussuojan tasosta riippumatta kaikille 12 vuotta täyttäneille julkisissa sisätiloissa ja liikennevälineissä, joissa oleskelee muita ihmisiä. Maskin käyttöä suositellaan myös oppilaitoksissa kuudennesta luokasta lähtien.
”Valtakunnallisen ja alueellisen etätyösuosituksen päättymisen myötä emme suosittele täysimääräistä paluuta lähityöhön, vaan asteittainen paluu yhdistettyyn etä- ja lähityöhön on paras tapa toimia tässä tilanteessa”, sanoo apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen.
Lisäksi koordinaatioryhmä suosittaa, että yksityistilaisuuksissa noudatetaan terveysturvallisuudesta annettuja suosituksia, kuten vain täysin oireettomana osallistumista, hyvää käsihygieniaa ja turvavälejä.
”Ilman rokotuksia omikronvariantti olisi johtanut siihen, että sairaalakapasiteettimme ei olisi riittänyt kaikkien potilaiden hoitoon. Rokotusten ottaminen on edelleen tärkeää. HUSin alueella 18 vuotta täyttäneistä on kokonaan rokottamatta vielä noin 170 000”, sanoo johtajaylilääkäri Markku Mäkijärvi. HUS julkaisi viime viikolla tiedotteen kolmansien rokotteiden hyödyistä.
Yleisölle avoimissa tiloissa ja asiakastiloissa edelleen rajoituksia
Erilaisissa yleisölle avoimissa tiloissa sekä asiakastiloissa on edelleen syytä kiinnittää huomiota toimenpiteisiin, joilla voidaan estää koronataudin leviämistä. Tartuntatautilain 58 c §:n mukaiset vaatimukset ovat voimassa lain mukaan ilman erillisiä päätöksiä 30.6.2022 saakka. Lisäksi Uudellamaalla on voimassa tartuntatautilain 58 d §:n mukainen määräys 15.3.2022 saakka. Se velvoittaa asiakas- ja yleisötilojen käytöstä vastaavia toimijoita ehkäisemään lähikontaktien aiheuttamaa tartuntariskiä.
Lisätietoja medialle:
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
HUS Helsingin yliopistollisessa sairaalassa saa vuosittain hoitoa noin 680 000 potilasta. HUSissa työskentelee lähes 27 000 ammattilaista kaikkien potilaiden parhaaksi. Vastuullamme on 24 jäsenkunnan asukkaiden erikoissairaanhoito. Lisäksi meille on keskitetty valtakunnallisesti useiden harvinaisten ja vaikeiden sairauksien hoito.
HUS on Suomen suurin terveydenhuoltoalan toimija ja maan toiseksi suurin työnantaja. Osaamisemme on kansainvälisesti tunnettua ja tunnustettua. Yliopistollisena sairaalana tutkimme ja kehitämme jatkuvasti hoitomenetelmiämme sekä toimintaamme.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HUS
Riktad screening kan förebygga farliga hjärnblödningar hos rökande medelålders kvinnor26.6.2025 08:58:18 EEST | Pressmeddelande
Enligt en undersökning utförd av finländska neurokirurger har till och med var tionde kvinna i åldern 50–60 år som röker ett hjärnaneurysm. En screening riktad till denna riskgrupp kan förebygga allvarliga hjärnblödningar.
Kohdennettu seulonta voi ehkäistä vaarallisia aivoverenvuotoja tupakoivilla keski-ikäisillä naisilla26.6.2025 08:58:18 EEST | Tiedote
Suomalaisten neurokirurgien tutkimuksen mukaan jopa joka kymmenennellä tupakoivalla 50–60-vuotiaalla naisella on aivovaltimopullistuma. Tälle riskiryhmälle kohdennettu seulonta voi ehkäistä vakavia aivoverenvuotoja.
Targeted screening may prevent dangerous cerebral hemorrhages in middle-aged women who smoke26.6.2025 08:58:18 EEST | Press release
According to a study by Finnish neurosurgeons, up to one in ten female smokers aged 50–60 have an intracranial aneurysm. Screening targeted at this risk group may prevent severe cerebral hemorrhages.
Arteriovenösa missbildningar i hjärnan orsakar sällan plötslig död utanför sjukhus24.6.2025 08:59:37 EEST | Pressmeddelande
En finländsk studie visar att arteriovenösa missbildningar i hjärnan (AVM) endast sällan leder till plötslig död utanför sjukhus. Överraskande nog visade sig epileptiska anfall vara en vanligare dödsorsak än hjärnblödningar.
Aivojen valtimo-laskimoepämuodostumat aiheuttavatkin vain harvoin äkkikuolemia sairaalan ulkopuolella24.6.2025 08:59:37 EEST | Tiedote
Suomalaistutkimus osoitti, että aivojen valtimo-laskimoepämuodostumat (AVM) johtavat vain harvoin äkillisiin kuolemiin sairaalan ulkopuolella. Yllättäen epilepsiakohtaukset osoittautuivat yleisemmäksi kuolinsyyksi kuin aivoverenvuodot.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme