Ravintoloiden valmisruokaa myyntiin PeeÄssän marketeihin
21.4.2020 12:36:58 EEST | Osuuskauppa PeeÄssä | Uutinen

S-Market Pitkälahdessa ja Prisma Kuopiossa aloitetaan ravintoloiden valmisruoan myynti viikon 17 aikana. PeeÄssän Kokit / Teimme Hyvää Sinulle – nimiseen valmisruokaperheeseen on koottu suosikkeja PeeÄssän ravintoloista. Annoksia löytyy Amarillon burritoista ja itse koottavista Amarillon lähiruoka -hampurilaisista arkiruokaan. Annokset myydään itsepalveluna osana normaalia myymäläkiertoa ja asiakas maksaa tuotteet normaalisti marketin kassalle. Kuopion Prismassa annosten myyntipaikka on paistopistettä vastapäätä eineshyllyn päässä ja S-Market Pitkälahdessa myymälään on tuotu oma valmisruoka myyntivitriini valmisruokahyllyn päätyyn.
- Uskon, että ihmiset hakevat tässä vallitsevassa tilanteessa myös helppoutta ja elämyksiä arkeensa ja osa tämän ajan uusista käytänteistä jää varmasti elämään jatkossa. Päivittäistavarakauppa jakelukanavana kiinnostaa meitä jatkossakin. Sekä yritysmuotomme että monitoimialaisuutemme ovat meille ravintolaoperaattorina tässä tilanteessa selkeä kilpailuetu, toteaa toimialajohtaja Ville Puustinen.
Valmisruoka tuotanto hoidetaan keskistetysti Ravintola Hurmassa ja se työllistää kaksi henkilöä. Sama keittiötiimi tuottaa myös ennakkoon tilattavat ja varattavat vappumenut ja äitienpäivämenut. Näiden myynti hoidetaan, kuten pääsiäisen menun osalta puhelin-, whatsapp- tai tekstiviesti -tilauksien kautta. Nouto erikoismenujen osalta on erikseen mainittuina aikana Prisma Kuopion Buffan tiloista tai kotiinkuljetettuna.
- Meillä on loistava tiimi nuoria keittiöosaajia, joiden taitoja pääsemme tuomaan esiin ja valmistamme vähittäiskaupan asiakkaille maukasta ravintolatason ruokaa nautittavaksi kodeissa. Tuotteet vaativat vain lämmityksen kotona, tuotteiden hinnat ovat asiakasystävälliset ja paikalliset pientuottajat ovat mahdollisimman laajasti edustettuina kaikissa tuotteissa. Pakkausmateriaalit täyttävät kestävän kehityksen kriteerejä ja ovat kierrätettäviä tai biohajoavia, kertoo ylpeänä ryhmäpäällikkö Mikko Rosendahl.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ville Puustinentoimialajohtaja
majoitus- ja ravintolakauppa, liikennemyymälät
Mikko Rosendahlryhmäpäällikkö
Puh:050 406 9636mikko.rosendahl@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Osuuskauppa PeeÄssä
S-market Heinävesi uudistui – asiakkaille useita arkea helpottavia ratkaisuja15.5.2026 14:28:50 EEST | Tiedote
Myymälässä on panostettu erityisesti selkeyteen ja tuoreuteen: uudet energiatehokkaat kylmäkalusteet tuovat tuotteet paremmin esiin ja tekevät ostamisesta vaivatonta.
Prisma Iisalmi uudistui – ”hienoa päästä juhlistamaan uudistettua ja upeaa Prismaa yhdessä asiakkaidemme kanssa”12.5.2026 12:30:32 EEST | Tiedote
Uudistuneen Prisma Iisalmen avajaisia vietetään 13.5. alkaen.
PeeÄssä on maksanut Bonusta jo 40 vuotta – perjantaina järjestetään Savon suurimmat kakkukahvit6.5.2026 11:44:35 EEST | Tiedote
Bonuksen täyttäessä pyöreitä ja samalle päivälle osuvan ylijäämänpalautuksen maksun yhteydessä juhlitaan PeeÄssän toimipaikoissa tarjotamalla asiakkaille kakkukahvit.
Sale Kangaslampi ei jatka hybridimyymälänä10.4.2026 19:00:00 EEST | Tiedote
Jatkossa Kangaslammin Salen aukiolot määrittyvät henkilökunnan läsnäolon mukaan.
Lottovoiton verran ylijäämänpalautusta maakuntaan – PeeÄssä maksaa 18,5 miljoonaa euroa ylijäämänpalautusta9.4.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Osuuskauppa PeeÄssän edustajisto päätti kevätkokouksessaan 8.4.2026 maksaa asiakasomistajilleen ylijäämänpalautusta vuoden 2025 tuloksesta. Ylijäämänpalautusta maksetaan asiakasomistajille tänä vuonna yhteensä 18,5 miljoonaa euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

