Restel Oy

Restel valitsi Opteam-henkilöstöpalvelut strategiseksi kumppanikseen

Jaa
Restel Oy ja Barona-konserniin kuuluva Opteam Yhtiöt Oy ovat 15.5.2018 solmineet rekrytointi- ja henkilöstöpalveluyhteistyösopimuksen. Henkilöstöpalveluyhteistyösopimus toteutuu liikkeenluovutuksena, jossa sopimuksen vaikutuksen piirissä oleva henkilöstö siirtyy Opteamin palvelukseen vanhoina työntekijöinä.

Liikkeenluovutuksen myötä Resteliltä siirtyy noin 1500 tarvittaessa töihin kutsuttavaa osa-aikaista ravintolatyöntekijää sekä kaksi toimihenkilöä henkilöstöpalveluyritys Opteamille suunnitellusti 16.6.2018 alkaen.

”Haimme strategista kumppania, jolla on työntekijöidemme kannalta parhaat edellytykset työllistää heidät meidän toimipisteissämme sekä panostaa heidän perehdytykseensä ja kehitykseensä. Opteam tarjosi tähän sopivimman ratkaisun meidän ja tämän sopimuksen piirissä olevan työvoiman kannalta”, kertoo Restelin henkilöstöjohtaja Merja Rissanen.

Henkilöstö siirtyy uudelle työnantajalle vanhoina työntekijöinä. Suunnitelmien mukaan heitä työllistetään ensisijaisesti Restelin ravintoloissa. Opteamin ydinosaamisen myötä henkilöstö saa myös mahdollisuuden uusiin, monipuolisempiin työllistymismahdollisuuksiin.

”Restel tarvitsee jatkossakin kausiluontoisesti töihin kutsuttavia, osa-aikaisia ravintola-alan ammattilaisia. Liiketoimintamme kasvun myötä työllistämme tulevaisuudessa entistä enemmän ja siihen tarvitsemme parhaan mahdollisen kumppanin”, Merja Rissanen avaa.

Restel hakee yhteistyöstä Opteamin kanssa liiketoiminnallista ketteryyttä ja parannettua reagointimahdollisuutta niin liiketoiminnan vaihteluihin kuin työvoiman saatavuuden haasteisiin.

Ravintola-alalla on henkilöstövajausta lähes koko Suomessa. Tähän työntekijöiden ja työn kohtaamisen haasteeseen ratkaisun tarjoaa siihen erikoistuneet yritykset, kuten Opteam. Käyttäjäystävälliset järjestelmät helpottavat työntekijöiden omaa työnteon mitoittamista ja suunnittelua. Ravintola-alan työvoimatarve on tyypillisesti kausiluontoista ja osa-aikaisen työvoiman tarve kiireellistä.

”Henkilöstön rekrytointi- ja resursointi on Opteamin ydinosaamista. Opteamin kautta työntekijöille avautuu työllistymismahdollisuuksia myös muissa asiakasyrityksissämme. Se on tärkeä tekijä ammattitaitoisen henkilöstön sitouttamisessa kausivaihteluille herkällä ravintola-alalla. Resteliltä siirtyvä henkilöstö on meille arvokas voimavara, heidän osaamiselleen on suuri tarve”, Opteamin HoReCa-toimialan johtaja Mikael Nuotio toteaa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Merja Rissanen, henkilöstöjohtaja, Restel Oy, p. 040 555 4561, merja.rissanen@restel.fi


Mikael Nuotio, toimialajohtaja HoReCa, Opteam Yhtiöt Oy, p. 050 566 0164, mikael.nuotio@opteam.fi

Tietoja julkaisijasta

Restel Oy
Restel Oy
Hämeentie 19
00500 HELSINKI

http://www.restel.fi

Restel Oy on suomalainen ravintola-alan yritys, johon kuuluu noin 170 ravintolaa, työllistäen yli 4000 alan ammattilaista. Restelin ravintoloita ovat BURGER KING®-, Taco Bell-, Rax Buffet-, Shell HelmiSimpukka-, Grillsson-, Martina-, O'Learys-, Wanha Mestari-, Hemingway's -ravintolat sekä Tapahtumaravintolat. www.restel.fi

Hotelli- ja ravintola-alan henkilöstöpalveluihin erikoistunut Opteam on osa Barona konsernia, joka on Suomen suurin henkilöstöpalvelualan yritys. Barona löytää vuosittain uuden työpaikan 30 000 henkilölle ja palvelee asiakkaitaan 30 toimiston ja yli 700 asiantuntijan ja HR-ammattilaisen voimin. Suomen lisäksi Barona toimii 10 maassa. Baronan liikevaihto oli 330 milj. € vuonna 2017. www.opteam.fi & www.barona.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Restel Oy

Huili-taukopaikka avataan Neste Vantaa Keimola Idän liikenneasemalle 18.12.11.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Huili laajenee Vantaalla, kun jälleen uusi taukopaikka avaa ovensa Neste Vantaa Keimola Itä -liikenneasemalla torstaina 18.12. klo 11. Uusi taukopaikka tarjoaa rennon ja maukkaan pysähdyksen Hämeenlinnan väylällä ja sen läheisyydessä matkustaville sekä lähialueen asukkaille. Huili-taukopaikat tunnetaan laadukkaista raaka-aineista valmistetusta ruoasta, ystävällisestä palvelusta ja aikaa kestävästä tunnelmasta. ”Olemme todella iloisia, että Huili laajenee edelleen Vantaalla. Haluamme tarjota asiakkaillemme paikan, jossa pysähdys on enemmän kuin tauko. Paikallisuus näkyy vahvasti valikoimassa, sillä tuomme ruokiin alueen makuja ja tuotteita”, kertoo Restel Taukopaikat Oy:n liiketoimintajohtaja Tarja Kuittinen. Huili Keimola Itä-Vantaa palvelee tien päällä liikkuvia ja paikallisia ympäri vuorokauden viikon jokaisena päivänä. Valikoimaan kuuluvat aamiais- ja lounasbuffet, herkulliset à la carte -annokset sekä monipuoliset vitriinituotteet sekä yöruoka. ”Iloksemme nyt myös vilkkaalla Neste

Huili-taukopaikka avataan Neste Orimattila Tuuliharjan liikenneasemalle 16.12.11.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Huili laajenee Orimattilaan, kun uusi taukopaikka avaa ovensa Neste Orimattila Tuuliharja -liikenneasemalla tiistaina 16.12. klo 11. Uusi taukopaikka tarjoaa rennon ja maukkaan pysähdyksen Lahden moottoritiellä ja sen läheisyydessä matkustaville sekä lähialueen asukkaille. Huili-taukopaikat tunnetaan laadukkaista raaka-aineista valmistetusta ruoasta, ystävällisestä palvelusta ja aikaa kestävästä tunnelmasta. ”Olemme todella iloisia, että saamme avata Huilin nyt myös Orimattilaan. Haluamme tarjota asiakkaillemme paikan, jossa pysähdys on enemmän kuin tauko. Paikallisuus näkyy vahvasti valikoimassa, sillä tuomme ruokiin alueen makuja ja tuotteita”, kertoo Restel Taukopaikat Oy:n liiketoimintajohtaja Tarja Kuittinen. Huili Tuuliharja Orimattila palvelee tien päällä liikkuvia ja paikallisia ympäri vuorokauden viikon jokaisena päivänä. Valikoimaan kuuluvat aamiais- ja lounasbuffet, herkulliset à la carte -annokset sekä monipuoliset vitriinituotteet sekä yöruoka. ”Iloksemme nyt myös vilkkaal

Huili-taukopaikka avataan Neste Vantaa Martinlaakso Vihertien liikenneasemalle 11.12.4.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Huili laajenee Vantaalla, kun uusi taukopaikka avaa ovensa Neste Vantaa Martinlaakso Vihertie -liikenneasemalla torstaina 11.12. klo 11. Uusi taukopaikka tarjoaa rennon ja maukkaan pysähdyksen Martinlaaksossa ja sen läheisyydessä matkustaville sekä lähialueen asukkaille. Huili-taukopaikat tunnetaan laadukkaista raaka-aineista valmistetusta ruoasta, ystävällisestä palvelusta ja aikaa kestävästä tunnelmasta. ”Olemme todella iloisia, että saamme avata jo kolmannen Huilin Vantaalle. Haluamme tarjota asiakkaillemme paikan, jossa pysähdys on enemmän kuin tauko. Paikallisuus näkyy vahvasti valikoimassa, sillä tuomme ruokiin alueen makuja ja tuotteita”, kertoo Restel Taukopaikat Oy:n liiketoimintajohtaja Tarja Kuittinen. Huili Martinlaakso Vantaa palvelee tien päällä liikkuvia ja paikallisia maanantaista torstaihin klo 6-21.30, perjantaisin klo 6-23, lauantaisin klo 9-23 ja sunnuntaisin klo 9-21.30. Valikoimaan kuuluvat aamiais- ja lounasbuffet, herkulliset à la carte -annokset sekä monipuolis

Huili-taukopaikka avataan Neste Jyväskylä Tourulan liikenneasemalla 9.12.3.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Huili-taukopaikkakonsepti jatkaa kasvuaan, kun Neste Jyväskylä Tourula -liikenneasemalla avataan uusi Huili-taukopaikka tiistaina 9.12. klo 11. Kyseessä on jo kolmas Huili Jyväskylässä, ja sen myötä entistä useampi Valtatie 9:lla matkustava sekä lähialueen asukas saa mahdollisuuden nauttia Huilin tarjoamasta rennosta pysähdyksestä ja hyvästä palvelusta. Uusi Huili Neste Jyväskylä Tourula -liikenneasemalla tarjoaa viihtyisän ympäristön ja laadukkaat kahvilapalvelut, joissa yhdistyvät maukas valikoima ja lämmin asiakaspalvelu. Huilin valikoimasta löytyvät muun muassa aamiaispuuro, monipuoliset vitriinituotteet sekä laadukkaita kahvilaherkkuja, jotka sopivat täydellisesti niin nopeaan pysähdykseen kuin rauhalliseen kahvihetkeen. "Olemme todella iloisia, että nyt jo kolmas Huili-taukopaikka avaa ovensa Jyväskylässä. Haluamme tarjota asiakkaillemme paikan, jossa pysähdys on enemmän kuin tauko. Huilissa tärkeintä on viihtyisyys, laadukkaat kahvilatuotteet ja lämmin palvelu – pieni hengähdysh

Huili-taukopaikka avataan Neste Helsinki Hermannin liikenneasemalla 5.12.28.11.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Huili-taukopaikkakonsepti jatkaa kasvuaan, kun Neste Helsinki Hermanni -liikenneasemalla avataan uusi Huili-taukopaikka perjantaina 5.12. klo 11. Kyseessä on jo toinen Huili Helsingissä, ja sen myötä Hermannin rantatiellä liikkuvat sekä lähialueen asukkaat pääsevät nyt nauttimaan Huilin rennosta pysähdyksestä ja hyvästä palvelusta. Uusi Huili tarjoaa viihtyisän ympäristön ja laadukkaat kahvilapalvelut, joissa yhdistyvät maukas valikoima ja lämmin asiakaspalvelu. Huilin valikoimasta löytyy muun muassa aamiaispuuro, monipuoliset vitriinituotteet sekä laadukkaita kahvilaherkkuja, jotka sopivat täydellisesti niin nopeaan pysähdykseen kuin rauhalliseen kahvihetkeen. "Olemme todella iloisia, että saamme jo toisen Huilin Helsinkiin. Haluamme tarjota asiakkaillemme paikan, jossa pysähdys on enemmän kuin tauko. Huilissa tärkeintä on viihtyisyys, laadukkaat kahvilatuotteet ja lämmin palvelu – pieni hengähdyshetki keskelle matkaa", kertoo Restel Taukopaikat Oy:n liiketoimintajohtaja Tarja Kuittin

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye