Restonomiopiskelijat innovoivat uutta konseptia legojen avulla Gastro Helsinki -messuilla
2.3.2020 11:01:47 EET | Haaga-Helia ammattikorkeakoulu | Tiedote

Restonomeja kouluttavat ammattikorkeakoulut järjestävät vuosittain restonomien tietotaitokilpailut. Kisojen tavoite on edistää alan verkostoitumista ja lisätä restonomikoulutuksen vetovoimaisuutta. Tänä vuonna kisojen teema on Hospitality Mindset 5.0.
Opiskelijat edustavat omaa ammattikorkeakouluaan ja kilpailevat neljän hengen joukkueissa. Kisaan osallistuu kymmenen joukkuetta, ja kilpailun tulokset esitellään keskiviikkona 11.3 klo 15.00-16.3.
Haaga-Helian Haagan restonomikampus vastaa tämän vuoden kisojen järjestelyistä. Mukana järjestelyissä on noin 150 opiskelijaa ohjaajineen. Ensimmäisen vuoden restonomiopiskelijat huolehtivat kisoissa vieraanvaraisuudesta ja asiakaskokemuksesta, ja opiskelijat ovat ideoineet ja tuottaneet myös kaikki kisojen tarjottavat. Tarjolla on muun muassa savusärkiruisrieskaa, friteerattua maakurpitsaa ja sirkkaolutta.
- Hospitality Mindset -asenne ja sydämellistäminen näkyvät punaisena lankana kisojen järjestelyissä, kertoo Haaga-Helia ammattikorkeakoulun opiskelijaprojektipäällikkö Essi Matikainen.
Kisat huipentuvat Itämeri-teemaiseen palkintojenjakogaalaan torstaina 12.3.
- Gaalaa on suunniteltu lähes vuosi. Joka minuutti on tarkkaan mietitty, kertovat mukana olevat opiskelijat.
Tervetuloa mukaan seuraamaan kisoja Haagan kampuksella ja Helsingin Messukeskuksessa.
Lisätietoa:
Nina Niemi, opettajaprojektipäällikkö, lehtori, nina.niemi@haaga-helia.fi, puh. 040 488 7044
Haaga-Helia
Essi Matikainen, opiskelijaprojektipäällikkö, essi.matikainen@myy.haaga-helia.fi, puh. 040 775 66 35
Lue lisää:
www.resto.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Nina NiemiLehtori
Puh:0404887044nina.niemi@haaga-helia.fiKuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
SuomiAreena: Tekoäly voi viedä työpaikkoja, mutta annammeko sen tehdä niin?6.7.2026 12:18:49 EEST | Tiedote
Ensimmäisen tekoälyaallon tyrskyt ovat tasaantuneet. Haaga-Helian kahdessa tämän vuotisessa SuomiAreena-paneelissa keskustelujen painopiste oli tekoälyarjessa. Mitä se tarkoittaa esimerkiksi työllisyyden ja tasa-arvon näkökulmista?
Uusia saaristomatkailuelämyksiä itäiselle Uudellemaalle kesällä 202615.6.2026 11:30:27 EEST | Tiedote
Itäisen Uudenmaan saaristossa pilotoidaan neljää uutta matkailuelämystä. Kesäiset retket ja kurkistukset paikalliseen historiaan ja kulttuuriin ovat tarjolla matkailijoille ja alueen asukkaille kesä–elokuussa 2026.
Lapin vetovoima jatkuu, pk-seudulla ylitarjontaa – hotellialan kasvu kaksijakoista12.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Hotellibarometrin 2026 mukaan hotellipalveluiden kysyntä on vahvaa Pohjois-Suomessa, kun taas pääkaupunkiseudulla kamppaillaan ylitarjonnan kanssa. Samalla ulkomaiset asiakkaat kannattelevat alan kasvua.
Joka kolmas johtaja uskoo tekoälyn päihittävän ihmisen strategiatyössä – uusi tutkimus paljastaa algoritmijohtamisen realiteetit10.6.2026 08:56:25 EEST | Tiedote
Lähes kolmannes suomalaisjohtajista uskoo tekoälyn suoriutuvan ihmistä paremmin strategisessa suunnittelussa. Lähes kaikki ilmoittavat algoritmijohtamisen olevan jo arkipäivää omalla työpaikallaan. Tulokset käyvät ilmi Haaga-Helian tuoreesta Kone johtajana -tutkimuksesta.
Ruokamatkailukilpailun 2026 finalistit ovat tässä – suunnittele makuelämysten kesä9.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Hungry for Finland -ruokamatkailukilpailu 2026 innoitti ennätykselliset 141 ruokaelämystä kisaamaan Suomen parhaan ruokamatkailuelämyksen tittelistä. Niistä 20 valittiin finaaliin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

