Ringin kevätkampanja kiinnittää huomion pakkauskierrätyksen yhteispeliin ja toimiviin pelisääntöihin

Suomessa myytävien tuotteiden pakkausten kierrätyksestä huolehtivat ja sen myös suurimmaksi osin rahoittavat tuotteita pakkaavat ja pakattuja tuotteita maahantuovat yritykset. Kiertoon päätyvien pakkausten materiaalit hyödynnetään uusien tuotteiden ja pakkausten valmistuksessa.
Kuluttajien tehtävänä on puolestaan palauttaa tyhjät pakkaukset puhtaina keräykseen, joko oman taloyhtiön keräysastioihin tai lähimpään Rinki-ekopisteeseen. Kun kaikki hoitavat osansa, pakkauksiin käytetyt materiaalit saadaan takaisin kiertoon ja pakkausten ympäristökuormitus pienenee.
– Kampanjassa haluamme tuoda tuottajavastuun idean kuluttajille tutuksi selkeällä tavalla. Tavoitteena on herättää oivalluksia siitä, että kaikkia tarvitaan pakkausten kierrätyksessä: sekä järjestelmän rahoittavia tuottajavastuullisia yrityksiä että kuluttajia, joiden tehtävänä on palauttaa tyhjät pakkaukset puhtaina keräykseen, kertoo RINKI Oy:n toimitusjohtaja Juha-Heikki Tanskanen.
Lajittelu ja kierrätys ovat luonteva osa suomalaisen kuluttajan arkea
Pakkauksen tärkein tehtävä on suojata tuotetta mahdollisimman hyvin kuljetuksessa, kaupassa ja aina kotiin asti. Hyvä pakkaaminen säästää ympäristöä, kun tuotteiden säilyvyys paranee ja hävikki vähenee. Pakkausten osuus esimerkiksi elintarvikkeiden tuotannon ympäristövaikutuksista onkin vähäinen. Kun pakkaus on tehnyt tehtävänsä, se kannattaa vielä lajitella takaisin kiertoon.
Suomessa yli 70 % kaikesta pakkausjätteestä kierrätetään, joten pääosa suomalaisista on selvästi ottanut lajittelun osaksi arkeaan. Kuluttajien vapaassa käytössä on yli 1800 Rinki-ekopistettä ja lisäksi useimmilla kerros- ja rivitaloilla on omat lajitteluastiat pakkausjätteille. Rinki-ekopisteet on pyritty sijoittamaan sinne, missä kuluttajat muutoinkin liikkuvat, esimerkiksi kauppojen läheisyyteen. Kun lajittelu ja pakkausten tuominen keräykseen solahtavat arjen luontaisiin hetkiin, pakkauskierrätyksen toteuttaminen on helppoa ja mutkatonta.
Ekopisteiden siisteys kaikkien vastuulla
Huolellisesti lajitelluista pakkauksista saadaan hyvää materiaalia teollisuuden käyttöön, jolloin käytetyt pakkaukset saavat uuden elämän uusina tuotteina tai pakkauksina: kartongista tehdään muun muassa laminaattipapereita ja kartonkihylsyjä, lasista uusia lasipakkauksia, lähes ikuisesti kiertävästä metallista esimerkiksi polkupyörän runkoja ja lapioita sekä muovista muun muassa siivousvälineitä ja kukkaruukkuja.
Keräykseen tuotavien pakkausten puhtaus ja lajitteluohjeiden noudattaminen ovat tärkeitä asioita: huonolaatuista kierrätysmateriaalia ei voida hyödyntää yhtä tehokkaasti kuin oikein lajiteltua materiaalia.
Puhtaus liittyy olennaisesti myös ekopisteiden siisteyteen. Epäsiistit ekopisteet hankaloittavat kierrätystä niin kuluttajien kuin yrityksienkin näkökulmasta:
– Jotta asiointi Rinki-ekopisteillä olisi sujuvaa, on keskeistä, että ekopisteisiin palautetaan vain niihin kuuluvaa kotitalouksien pakkausjätettä. Ekopisteisiin ei saa viedä sinne kuulumatonta jätettä eikä jättää mitään lojumaan keräysastioiden ulkopuolelle. Ekopisteiden siisteys onkin meidän kaikkien käyttäjien vastuulla. Jos esimerkiksi keräysastiat ovat täynnä, ekopiste on sotkuinen tai puristin epäkunnossa, kuluttaja-asiakaspalvelumme auttaa asiassa mielellään. Yhteystiedot löytyvät kätevästi keräyssäiliöiden kyljestä sekä Ringin verkkosivuilta rinkiin.fi, Tanskanen summaa.
Ringin viestintäkampanja käynnistyy kansainvälisenä kierrätyspäivänä 18.3. Kampanjan teemoihin voi tutustua Ringin verkkosivuilla osoitteessa rinkiin.fi/pakkauskierratys.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ringin kuluttajakampanja:
Anni Taskinen, rinki.viestinta@rinkiin.fi, p. 050 529 2149
Ringin toiminta ja tuottajavastuu:
Juha-Heikki Tanskanen, toimitusjohtaja
juha-heikki.tanskanen@rinkiin.fi, p. 0400 814 243
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Tynnyrintekijänkatu 1 C
00580 HELSINKI
09 6162 3500, info@rinkiin.fihttps://www.rinkiin.fi
Suomen Pakkauskierrätys Rinki on voittoa tavoittelematon, Suomen teollisuuden ja kaupan vuonna 1997 perustama ja omistama palveluyhtiö. Tuotamme tuottajayhteisöille tehokkaita ja kestäviä ratkaisuja tuottajavastuun toteutukseen. Kuluttajille tarjoamme valtakunnallisen Rinki-ekopisteverkoston, jonne voi tuoda maksutta käytöstä poistetut pakkaukset ja kalastusvälineet kierrätettäviksi. Rinki-ekopisteitä on yhteensä 1500 kappaletta ympäri Suomen, aina Hangosta Utsjoelle asti: www.rinkiin.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Pakkauskierrätys RINKI Oy
Muovia sisältävien kalastusvälineiden keräys laajenee: havaspyydysten kiertäviä keräyspisteitä Lounais-Suomeen3.7.2025 11:05:31 EEST | Tiedote
Palveluyhtiö Ringin Suomen SUP-Tuottajayhteisölle organisoima kalastusvälineiden keräys laajenee havaspyydysten kiertävän keräyksen muodossa. Harrastekalastajat voivat nyt laittaa Länsi-Suomessa käytöstä poistetut muovia sisältävät kalaverkot, merrat ja katiskat kiertoon kiertävissä keräyspisteissä.
Rinki-ekopiste suljetaan Levillä25.6.2025 12:54:53 EEST | Tiedote
S-market Levin yhteydessä sijaitseva Rinki-ekopiste suljetaan kaupan remontin vuoksi.
Muovia sisältävien kalastusvälineiden keräys laajenee: vapavälinekeräys on alkanut Motonet- ja Ruoto-myymälöissä18.6.2025 09:40:22 EEST | Tiedote
Palveluyhtiö Ringin Suomen SUP-Tuottajayhteisölle organisoimaa kalastusvälineiden keräystä on laajennettu maanantaista 16.6. alkaen, jolloin muovia sisältäviä vapakalastusvälineitä, kuten vapa- ja pilkkivälineitä, uistimia ja haaveja vastaanotetaan myös Ruodon ja Motonetin myymälöissä. Käytöstä poistettuja vapakalastusvälineitä kerätään myymälöissä 31.7. saakka.
Rinki-ekopiste suljetaan Nivalassa12.6.2025 15:58:11 EEST | Tiedote
Rinki-ekopiste suljetaan juhannuksen jälkeisellä viikolla osoitteessa Kalliontie 19.
Rinki-ekopiste suljetaan Kuopiossa12.6.2025 14:56:15 EEST | Tiedote
Kauppakeskus Matkuksen yhteydessä sijaitseva Rinki-ekopiste suljetaan, kun kauppa ottaa tontin muuhun käyttöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme