Runkovesijohdon saneeraus Kaupintiellä aiheuttaa liikennejärjestelyjä
24.2.2022 16:16:09 EET | HSY | Tiedote

Saneerauksen ensimmäinen vaihe toteutetaan Kaupintiellä välillä Atomitie ja Meijeritie, missä rakentamisen aikana käytössä on vain yksi ajokaista. Työmaan kohdalle tulee liikennevalo-ohjaus ja Meijeritien kohdalla olevat pysyvät liikennevalot poistuvat käytöstä. Vaiheen kesto on noin kaksi kuukautta.
Alueen runkovesijohto on saneeraustarpeessa ja sen kapasiteettia täytyy kasvattaa. Rakennustyöllä ennakoidaan myös Helsingin kaupungin kehityssuunnitelmia Pitäjänmäen aseman seudulla. Saneeraus täytyy tehdä ennen kaupungin hankkeen alkamista.
Tilaa tekstiviesti vedenjakelukatkoksesta
Urakoitsija VM Suomalainen Oy vastaa työmaaviestinnästä alueella. Mahdollisista vedenjakelun katkoksista HSY tiedottaa asukkaita erikseen. HSY:llä on käytössä tekstiviestipalvelu.
Tekstiviestin saavat automaattisesti kaikki pääkaupunkiseudun yli 16-vuotiaat asukkaat, joiden puhelinnumero ja osoite on julkinen. Tekstiviestit kohdennetaan vesikatkoalueelle puhelinten rekisteröintiosoitteiden mukaan. Huomioitava on, että HSY ei saa osoitetta operaattorilta, vaikka puhelinnumero on julkinen, mutta osoitetta ei löydy esimerkiksi numerotiedustelun kautta.
Oma puhelinnumero tulee rekisteröidä HSY:n tekstiviestipalveluun, jos
- puhelinliittymä on rekisteröity muuhun kuin omaan asuinpaikkaan (esim. työpuhelin)
- operaattoria on kielletty luovuttamasta osoitetta
- puhelinliittymä on salainen tai prepaid.
Lisätietoa tekstiviestijärjestelmästä ja omien tietojen rekisteröinti: www.hsy.fi/tekstiviesti
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Vesihuollon investoinnit-yksikön päällikkö Ilpo Korhonen, puh. 050 340 5383 ilpo.korhonen(at)hsy.fi
Projektipäällikkö Antti Kattilamäki, puh. 050 449 9365, antti.kattilamaki(at)hsy.fi
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
HSYIlmalantori 1
00240 Helsinki
09 1561 2110 (palvelemme ma, ke ja pe klo 8.30–15.30, ti klo 8.30–11.00 sekä to klo 13.00–15.30)http://www.hsy.fi
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
Kasvava ilkivalta purkukohteissa vaikeuttaa rakennusosien uudelleenkäyttöä pääkaupunkiseudulla3.11.2026 09:10:00 EET | Tiedote
Ilkivaltaa tapahtuu lähes jokaisessa pääkaupunkiseudun tyhjillään olevassa, purkua odottavassa rakennuksessa, kertoo HSY:n julkaisema selvitys. Ilkivalta heikentää mahdollisuuksia käyttää uudelleen purkukohteiden rakennusosia ja irtaimistoa.
Jos polttaa puuta oikein, päästöjä voi vähentää merkittävästi2.11.2026 09:10:00 EET | Tiedote
Puunpoltosta muodostuu aina päästöjä, mutta oikeilla puunpolttotavoilla päästöjä syntyy merkittävästi vähemmän. Tämä parantaa oman kodin ja lähialueen ilmanlaatua. Lisäksi lämmön saa paremmin talteen ja tulisija pysyy paremmassa kunnossa. Tärkeintä on polttaa vain kuivaa ja puhdasta puuta.
Kitkarenkaiden osuutta halutaan lisätä pääkaupunkiseudun liikenteessä13.10.2026 09:10:00 EEST | Tiedote
Jotta keväinen katupöly vähenisi, pääkaupunkiseudun kaupungit tavoittelevat kitkarenkaiden osuuden merkittävää kasvua nykyisestä noin 40 prosentista. Kitkarenkaat tuottavat huomattavasti vähemmän katupölyä kuin nastarenkaat.
HSY ottaa käyttöön paperilaskulisän 1.1.20279.10.2026 10:32:34 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY ottaa käyttöön paperilaskulisän 1.1.2027 alkaen. Lisä koskee kirjepostina toimitettavia paperilaskuja sekä pankin suoramaksusopimuksia. Asiakas voi välttää lisän siirtymällä sähköiseen laskutukseen. Yhden paperilaskun hinta on 3 euroa, joka sisältää arvonlisäveron 25,5 %. Hinta näkyy jatkossa jokaisella postitse toimitettavalla laskulla. Paperilaskulisällä katetaan paperilaskujen käsittelystä ja postittamisesta aiheutuvia kustannuksia sekä kannustetaan sähköiseen laskutukseen. Asiakkaat välttyvät lisämaksulta siirtymällä sähköiseen laskutukseen Sähköinen laskutustapa on vaivaton tapa vastaanottaa laskuja ja se vähentää paperijätettä. Siirtymällä sähköiseen laskutukseen paperilaskulisää ei peritä. Sähköisiä laskutustapoja ovat mm. verkkopankista tilattava e-lasku, yritysten verkkolasku ja sähköpostilasku.
HSY alkaa laskuttaa jäteauton turhista käynneistä – näin vältät maksut9.10.2026 10:31:50 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY alkaa 1.1.2027 alkaen periä maksua hukkanoudoista eli jäteauton käynneistä ilman tyhjennystä. Maksu peritään, jos kiinteistön ainoaa yksittäisen jätelajin jäteastiaa ei löydy, se on tyhjä tai se sisältää väärää jätettä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme