Ruumiinavaussalin työntekijän true crime -henkinen menestysesikoistrilleri julkaistaan suomeksi

Louisianan rämemailla piileskelee tappaja, jonka tavaramerkki ovat sadistiset lääketieteelliset kokeet. Älykäs ja järjestelmällinen ihmispeto tuntuu pitävän New Orleansin viranomaisia pilkkanaan. Kuolemansyyntutkija Wren Mullerin pöydälle kasaantuu ratkaisemattomia tapauksia, joista hän tunnistaa jotakin oudon tuttua. Pian hän alkaa epäillä, että tappaja on hänen perässään. Pystyykö Muller pakenemaan murhaajan kynsistä ja auttamaan poliisia selvittämään tapauksen?
Supersuositun Morbid-podcastin tekijän jännäri koukuttaa kaikki true crimen ystävät ja paljastaa, mitä sarjamurhaajan päässä liikkuu.
Teurastaja ja Peukaloinen ilmestyy painettuna, e-kirjana sekä Marjaana Kuusniemen lukemana. Teoksen on suomentanut Juha Ahokas. Teos on arvostelu- ja käsittelyvapaa 18.5.
PDF-vedokset ja haastattelupyynnöt: ilmo.muuronen@otava.fi
Arvostelukappaleet: arvostelukappaleet@otava.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ilmo MuuronenTuottajaOtava
Ulkomaiset dekkarit
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kustannusosakeyhtiö Otava
Kesää kohti käännetyillä dekkariuutuuksilla8.6.2023 13:00:00 EEST | Tiedote
Kesäloma on monella pian jo ovella, ja mikä olisikaan parempi tapa lomailla ja rentoutua kuin tarttua Otavan kesän ulkomaisiin dekkariuutuuksiin! Otavan kesän suomeksi käännetyistä jännäreistä löytyy monipuolisesti tarjontaa hyvänmielen dekkarista aina henkeäsalpaavaan toimintaan. Uppoudu siis mukaansatempaavien tarinoiden maailmaan ja tee kesästäsi jännityksentäyteinen seikkailu!
Anna-Leena Härkösen uutuusromaani kysyy, voiko rahalla ostaa rakkauden7.6.2023 14:43:40 EEST | Tiedote
Huomenna hän ei tule on Anna-Leena Härkösen 25. teos. Härkönen on palkittu mm. J.H. Erkon rahaston palkinnolla, Kiitos kirjasta -mitalilla, Veijo Meri -palkinnolla ja Suomi-palkinnolla.
Hurmaavat uutuudet taaperoille6.6.2023 11:40:00 EEST | Tiedote
Lapselle kannattaa lukea jo ihan pienestä, jotta yhteisistä lukuhetkistä tulee tapa. Uusi Omppu-sarja opettaa taaperoille pieniä, arkisia asioita, ja Tähtitossun runot ja lorut johdattavat vauvaikäisestä lähtien riimien lämpimään syliin.
Rakastetut Kamala luonto -hahmot nyt pentuina! Kamalan ihanat pennut on vauhdikas lasten kuvakirjasarja kaikille eläinten ystäville1.6.2023 11:15:33 EEST | Tiedote
Kamala luonto -sarjakuvasta tutut valloittavat eläinhahmot koheltavat pentuina lasten kuvakirjassa. Pennut seikkailivat Marja Lappalaisen ja Jarkko Vehniäisen Pentukirjassa ensimmäistä kertaa vuonna 2016, ja nyt niiden tarina jatkuu uudessa Kamalan ihanat pennut -sarjassa.
Sukella tunteiden maailmaan somevaikuttaja Tinken kanssa! Väritä tunteesi -kirjassa pääsee tutustumaan itseensä värien avulla31.5.2023 08:30:00 EEST | Tiedote
Suositun tubettajan ja sirkusartistin värityskirjassa värit johdattavat tunteiden maailmaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme