S-Pankki Oyj

S-Pankilla erittäin vahva alkuvuosi

22.7.2019 08:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote

Jaa
Merkittävä syy vahvaan alkuvuoteen on tuotteiden ja palveluiden kysyntä, joka on ollut ennakoitua selvästi voimakkaampaa.

Nähdäksesi tämän sisällön lähteestä www.s-pankki.fi, anna hyväksyntä sivun yläosasta.

S-Pankin alkuvuosi sujui erittäin vahvasti.

Merkittävä syy vahvaan alkuvuoteen on pankin tuotteiden ja palveluiden kysyntä. Kysyntä oli selvästi ennakoitua voimakkaampaa vuoden ensimmäisellä puoliskolla ja kysynnän odotetaan säilyvän vilkkaana myös loppuvuonna.

Tammi-kesäkuussa kehitys oli vahvaa useissa tärkeissä tuoteryhmissä. Henkilöasiakkaiden talletukset kasvoivat 15,4 % ja asuntolainat 19,0 % vuotta aiempaan verrattuna. Hallinnoitavat varat olivat 25,3 % suuremmat kuin vuotta aiemmin.

S-Pankki-konserni odottaa kannattavuutensa parantuvan merkittävästi vuonna 2019.

S-Pankki julkistaa varsinaisen puolivuosikatsauksen ajalta 1.1.2019–30.6.2019 tiistaina 6.8.2019 klo 8.00.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Tietoja julkaisijasta

S-Pankki Oyj
S-Pankki Oyj
Fleminginkatu 34
00510 Helsinki

https://www.s-pankki.fi

S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj

Färsk undersökning: Upp till tre av fyra finländare skulle vara beredda att skaffa en sommarstuga9.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande

Enligt S-Bankens årliga enkät om livet på sommarstugan har finländarnas intresse för att skaffa stuga ökat. Intresset för förmånligare stugor, särskilt de som kostar mellan 20 000 och 40 000 euro, har ökat något. De viktigaste orsakerna till att skaffa stuga är fortfarande naturens lugn, bastu och bad. Uppgången på stugmarknaden syns också hos S-Banken i det ökade antalet beviljade lån för fritidsbostäder.

Tuore tutkimus: Jopa kolme neljästä suomalaisesta olisi valmis hankkimaan mökin9.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote

S-Pankin vuotuisen Mökkikyselyn mukaan suomalaisten into mökinhankintaan on noussut. Edullisempien, erityisesti 20 000–40 000 euroa maksavien mökkien kiinnostus on hienoisessa kasvussa. Tärkein syy mökin hankintaan on edelleen luonnon rauha, saunominen ja uiminen. Mökkimarkkinan piristyminen näkyy myös S-Pankissa vapaa-ajan asunnoille myönnettävien lainojen määrän kasvuna.

Euroopan keskuspankin 11.6.2026 korkokokouksen ennakko – “EKP:n koronnosto näyttää varmalta”5.6.2026 10:00:00 EEST | Tiedote

Euroopan keskuspankin (EKP) seuraava korkopäätös julkaistaan ensi torstaina, ja odotukset koronnostosta ovat vahvistuneet kokouksen lähestyessä. Energiahintojen nousu on kevään aikana kiihdyttänyt inflaatiota ja nähtävillä on jo ensimerkkejä hintapaineiden laajentumisesta myös muihin hyödykkeisiin. S-Pankki odottaa EKP:n tekevän koronnoston kesäkuun kokouksessaan. Myös toisen noston todennäköisyys syksyn aikana on kasvanut. Todennäköiset koronnostot heikentävät talousnäkymiä niin Suomessa kuin euroalueella.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye