S-ryhmä kiittää rahankeräyslain muutoksesta tarjoamalla ensimmäisenä hotelliyön päästöjen kompensaatiomahdollisuuden
16.9.2021 13:56:25 EEST | SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta | Tiedote

– On hienoa, että lakia ollaan nyt muuttamassa niin, että se ei enää estä kuluttajia ostamasta omien hiilipäästöjensä kompensointia. Toivon, että tähän asti muutokselle puhaltanut vahva myötätuuli jatkuu myös eduskuntakäsittelyssä ja että lainmuutos saataisiin voimaan vielä loppuvuoden aikana.
Krookin mukaan on ollut harmillista, että kompensaatiopalvelut ovat kärsineet epäselvästä rahankeräyslaista ja yritykset ovat joutuneet odottamaan kauan muutosta lakiin. S-ryhmä on jo pitkään keskustellut suomalaisen kompensaatiopalveluja tarjoavan Compensaten kanssa kuluttajille suunnattavasta kompensaatiomahdollisuudesta.
Sokos Hotellit edelläkävijöinä
S-ryhmä aloittaa heti lakimuutoksen tultua voimaan kompensoinnin tarjoamisen Sokos Hotelleissa. Hotellien kuluttaja-asiakkaat saavat Compensaten avulla mahdollisuuden hotelliyöpymisensä hiilijalanjäljen kompensointiin. Sokos Hotels on Suomen ensimmäinen hotelliketju, joka kertoo ottavansa kompensointimahdollisuuden käyttöön.
– Olemme tehneet jo pitkään monipuolista vastuullisuustyötä, jonka ansiosta Sokos Hotellit on valittu toimialansa vastuullisimmaksi hotelliketjuksi useita vuosia peräkkäin. Kompensointimahdollisuuden tarjoaminen on luontevaa jatkoa työllemme. Tätä mahdollisuutta asiakkaamme ovat jo toivoneetkin, SOK Matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjujohtaja Harri Ojanperä kertoo.
Kompensointi on vapaaehtoista, joten se maksetaan erikseen, eikä sitä lisätä huonelaskuun automaattisesti. Kustannukseen on laskettu mukaan keskimääräiset huonekohtaiset ja aamiaisesta aiheutuneet päästöt. Asiakkaiden maksama kompensaatio ohjataan täysimääräisesti hiilensidonnan hankkeisiin.
Kompensaation määrä per huone on hyvin edullinen asiakkaalle, koska taustalla on jo huomioitu kaikki muu S-ryhmässä ja hotelleissa tehty ilmastotyö.
S-ryhmän tavoitteena on olla oman toimintansa osalta hiilinegatiivinen vuodesta 2025 alkaen. Tavoitteeseen päästäkseen ryhmä vähentää ilmastopäästöjään 90 prosenttia vuodesta 2015 vuoteen 2030. Koska kaikkien päästöjen leikkaaminen ei ole mahdollista, ryhmä joutuu myös kompensoimaan niitä tukemalla erilaisia ilmasta hiiltä sitovia hankkeita.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Pääjohtaja Hannu Krook, SOK, 010 76 80200
Johtaja Harri Ojanperä, SOK matkailu- ja ravitsemiskaupan ketjuohjaus, 010 76 82801
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Elli Siltala SOK:n uudeksi mediajohtajaksi23.2.2026 12:00:00 EET | Tiedote
Elli Siltala on nimitetty SOK:n mediajohtajaksi (CMO) ja SOK:n konsernijohtoryhmän jäseneksi. Hän aloittaa tehtävässään toukokuussa 2026.
ABC:n vuoden mittainen pikakassatesti paljasti muutoksen suomalaisten ostamisessa – yli 30 liikennemyymälään tulee pikakassat tänä vuonna18.2.2026 09:01:00 EET | Tiedote
Pikakassat ovat Suomessa jo tuttu näky kaupoissa, mutta miten suomalaiset käyttävät niitä liikenneasemilla? ABC:n testijakson perusteella pikakassat helpottavat asiakkaita löytämään ja räätälöimään itselleen sopivampia tuotteita ja annoksia. Onnistuneen kokeilun pohjalta yli 30 ABC-asemalle tulee pikakassat vuoden aikana.
Kasviproteiinit vegemmän alkuvuoden vetureina – tofu ja nyhtökaura nousussa16.2.2026 07:40:00 EET | Tiedote
Kuluttajien kiinnostus kasvipohjaisia tuotteita kohtaan on ollut kasvussa jo pidempään. S-ryhmän myyntidatan valossa kasvisten sekä kasvipohjaisten proteiinilähteiden kulutus oli viime vuonna kasvussa. Vegekampanjat ja yhteistyö Vegaanihaasteen kanssa vauhdittivat kasvivoittoisemman ruoan vetovoimaa myös tammikuussa. Kasvipohjaisten tuotteiden ohella lihaa ja kasviproteiinia yhdistelevät valinnat kiinnostavat kuluttajia.
S-ryhmän liiketulos säilyi vahvana ja bonuksia maksettiin ennätysmäärä12.2.2026 09:01:00 EET | Tiedote
S-ryhmän yhteenlaskettu liikevaihto vuonna 2025 oli 15,4 miljardia euroa ja liiketulos 495 miljoonaa euroa. Asiakasomistajille maksettiin rahallisia etuja ennätykselliset 558 miljoonaa euroa, ja kotimaahan investoitiin lähes 700 miljoonaa euroa. Kauppa kävi hieman edellisvuotta vilkkaammin. Kehitystä siivitti hyvä hintakilpailukyky ja monikanavainen asiointi.
Ystävänpäivänä suomalaiset hemmottelevat läheisiään – myös lemmikit saavat osansa erityishuomiosta10.2.2026 08:05:00 EET | Tiedote
Suomalaisten ostokäyttäytymisessä näkyy ystävänpäivänä selkeä trendi: läheisten ilahduttamiseen ja arjen pieniin hemmotteluhetkiin halutaan panostaa. Luovuus ja pienet arjen ilot näkyvät ostoskorissa vahvemmin kuin aiemmin. S-ryhmän data osoittaa, että muun muassa suklaan ja muiden makeisten sekä askartelutuotteiden myynti kasvaa ystävänpäiväksi noin 50 prosenttia ystävänpäivää edeltävästä viikosta. Samalla impulssiostokset lisääntyvät – ystävänpäivä on hetki, jolloin kuluttajat tarttuvat herkemmin sesongin erikoistuotteisiin ja heräteostoihin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
