SAK, Akava ja STTK: Hallituksen saamattomuus palkka-avoimuuden edistämisessä on takaisku tasa-arvolle
17.11.2022 14:02:32 EET | Akava ry | Tiedote
Pääministeri Sanna Marinin hallitusohjelman yhtenä tavoitteena on nostaa Suomi tasa-arvon kärkimaaksi.
– Keskeisinä keinoina tasa-arvon edistämiseksi hallitus mainitsee ohjelmassaan palkka-avoimuuden lisäämisen ja palkkasyrjintään puuttumisen. Nyt nämä eivät toteudu, mikä on valitettava takaisku tasa-arvolle.
Kansainväliset ihmisoikeustoimielimet ovat antaneet Suomelle useita huomautuksia siitä, että naisten ja miesten välinen palkkaero ei ole umpeutunut. Toimielimet ovat huomauttaneet myös selittämättömistä palkkaeroista sukupuolten välillä.
SAK:n, Akavan ja STTK:n mielestä hallituksen olisi ollut korkea aika puuttua näihin ongelmiin.
– Työpaikoilla myös palkoista on voitava keskustella. Palkkasyrjintään pitää puuttua ja selvittää asiat jo työpaikalla.
Palkkasyrjinnän ehkäisemistä ja poistamista ei voi jättää työnantajan hyväntahtoisuuden varaan. Siksi työntekijöiden oikeuksia saada tietoa palkoista olisi pitänyt lisätä.
– Palkka-avoimuusesitys olisi lisännyt työntekijöiden mahdollisuutta tunnistaa työpaikan perusteettomia palkkaeroja ja ryhtyä toimenpiteisiin niiden korjaamiseksi työpaikalla. Koska avoimuuden lisääminen ei onnistunut tälläkään hallituskaudella, se on otettava mukaan seuraavan hallituksen ohjelmaan, keskusjärjestöt vaativat.
Yhteyshenkilöt
- Lakimies Anu-Tuija Lehto, SAK, puh. 040 778 1080
- Tasa-arvo- ja työympäristöpäällikkö Lotta Savinko, Akava, puh. 040 504 4356
- Juristi Katariina Sahlberg, STTK, puh. 040 564 6639
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Akava: Määräaikaisten työsuhteiden sääntely heikentyy – valiokunnasta oikeansuuntaisia mutta riittämättömiä muutoksia29.4.2026 14:36:21 EEST | Tiedote
Eduskunnan käsittelyssä oleva esitys sallisi määräaikaisen työsuhteen solmimisen ilman perustetta. Akava korostaa, että muutos heikentää työntekijöiden asemaa, lisää epävarmuutta työelämässä ja murentaa työoikeuden keskeisiä periaatteita. Valiokuntakäsittelyssä esitykseen tuli tärkeitä tarkennuksia, jotka eivät kuitenkaan poista esityksen keskeisiä ongelmia, Akava huomauttaa.
SAK, Akava ja STTK: Kesäduunari-info avataan 5.5. – maksutonta neuvontaa kesätyöntekijöille koko kesän ajan29.4.2026 08:13:18 EEST | Tiedote
Kesäduunari-info avataan jälleen tiistaina 5.5.2026. Maksuton neuvontapalvelu vastaa kesätyöntekijöiden kysymyksiin elokuun loppuun asti. Palvelun tarjoavat palkansaajien keskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK.
Kutsu medialle: Ratkaisuja kansainvälisten osaajien sitouttamiseen, mediatilaisuus 6.5.27.4.2026 13:42:33 EEST | Kutsu
Akava esittelee tilaisuudessa mallin, joka mahdollistaa kotoutumisen ja työllistymisen kannalta potentiaalisimmille osaajille nopeamman väylän pysyvän elämän ja uran rakentamiseen Suomessa.
Akava: hallitus epäonnistuu sairauspoissaolojen puolittamisessa22.4.2026 21:32:34 EEST | Tiedote
Akava on pettynyt siihen, että hallitus ei tehnyt päätöstä psykososiaalisen kuormituksen asetuksen säätämisestä. Se olisi vähentänyt mielenterveysperusteisia kustannuksia ja edistänyt työllisyyttä. Hallituksen kehysriihessään päättämät työllisyys- ja kasvutoimet jäivät Akavan mielestä kovin pieniksi.
Akavan opiskelijat vaatii eduskuntavaalitavoitteissaan: vahvistetaan nuorten uskoa koulutukseen, osaamisen ja tulevaisuuteen30.3.2026 08:59:57 EEST | Tiedote
Akavan opiskelijoiden keskeisenä eduskuntavaalitavoitteena on, että nuorten ja opiskelijoiden uskoa koulutukseen ja osaamiseen sekä työelämään vahvistetaan. Akavan opiskelijat esittää lukuisia ratkaisuehdotuksia, jotka lisäävät opiskelijoiden ja nuorten uskoa työelämään ja jotka tukevat työelämään siirtymistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
