SAK, Akava ja STTK: Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöt kokevat edelleen syrjintää työelämässä
28.6.2021 06:25:00 EEST | Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf | Tiedote
– Seksuaali- ja sukupuolivähemmistöjen edustajat ovat usein näkymättömissä työelämässä ja saattavat varoa kertomasta työpaikallaan esimerkiksi samaa sukupuolta olevasta kumppanistaan tai sukupuoli-identiteetistään. Siksi on mahdollista, että monet heistä eivät uskalla tuoda esille kokemaansa syrjintää edes ammattiliitoille, Akavan johtava asiantuntija Miika Sahamies arvelee.
Ammattiliitot panostavat yhä enemmän syrjinnän vastaiseen työhön työpaikoilla. Monet liitot kertoivat kyselyssä ottavansa seksuaali- ja sukupuolivähemmistöihin kohdistuvan epäasiallisen kohtelun esille luottamushenkilökoulutuksissaan.
– Syrjintään puuttuminen on tärkeä osa henkilöstön edustajien työtä. Myös työnantajien olisi ryhdistäydyttävä ja otettava tosissaan velvoitteensa edistää työntekijöiden yhdenvertaisuutta työpaikalla. Luottamusmiehillä ja työsuojeluvaltuutetuilla on lain mukaan oikeus saada tietoa työnantajan yhdenvertaisuuden edistämistä koskevista suunnitelmista, SAK:n lakimies Anu-Tuija Lehto muistuttaa.
Yhdenvertaisuuslaki velvoittaa vähintään 30 hengen työpaikat laatimaan yhdenvertaisuussuunnitelman. Myös tätä pienempien työpaikkojen on tavoitteellisesti edistettävä yhdenvertaisuutta, vaikka kirjallista suunnitelmaa niiltä ei edellytetäkään.
– Työnantajien pitää tehdä selväksi, että seksuaali-, sukupuoli- ja muihin vähemmistöihin kuuluvat työntekijät ovat osa työyhteisöä. Kirjallinen yhdenvertaisuussuunnitelma kannattaa nähdä prosessina, joka auttaa työpaikkaa tulemaan paremmaksi. Se helpottaa myös uusien työntekijöiden perehdytystä ja syrjinnän ehkäisemisen resurssointia, STTK:n juristi Anja Lahermaa sanoo.
Palkansaajajärjestöjen keskustelutilaisuus syrjinnän ehkäisemisestä tiistaina
SAK, Akava ja STTK järjestävät Helsinki Pride -viikolla keskustelutilaisuuden, jossa etsitään keinoja työelämässä tapahtuvan syrjinnän ehkäisemiseen. Tilaisuus välitetään suorana Facebookin live-lähetyksenä tiistaina 29.6.2021 kello 10–11 osoitteessa https://www.facebook.com/events/523945628618914.
Keskusteluun osallistuvat
- Yhdenvertaisuusvaltuutetun toimiston ylitarkastaja Jussi Aaltonen
- Helsingin kaupungin asiantuntija (henkilöstön monimuotoisuus, yhdenvertaisuus ja tasa-arvo) Susanna Puustinen
- Setan nuorisotyön vaikuttamisen asiantuntija Heta Hölttä.
Juontajana toimii SAK:n työehtoasiantuntija Karoliina Huovila.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
• SAK: lakimies Anu-Tuija Lehto, anu-tuija.lehto@sak.fi, p. 040 778 1080
• Akava: johtava asiantuntija Miika Sahamies, miika.sahamies@akava.fi, p. 050 530 5366
• STTK: juristi Anja Lahermaa, anja.lahermaa@sttk.fi, p. 040 828 6845
Tietoja julkaisijasta
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rfPitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK: Työntekijöiden perusoikeuksia ei saa murentaa poikkeusolojen varjolla6.3.2026 06:50:00 EET | Tiedote
SAK pitää työryhmän mietintöä valmiuslain kokonaisuudistukseksi epätasapainoisena. Ehdotus johtaa työntekijöiden perusoikeuksien tarpeettomaan ja laaja-alaiseen heikentämiseen poikkeusolojen varjolla.
Julkisen talouden sopeuttaminen velkajarrulla ei saa vaarantaa talouskasvua25.2.2026 09:03:53 EET | Tiedote
SAK varoittaa liiallisesta julkisen talouden sopeuttamisesta. Pahimmillaan sopeutukset vaarantavat talouskasvun ja kasvattavat työttömyyttä entisestään.
SAK, Akava ja STTK: Määräaikaisten työsopimusten ehtoja heikentävä lakiesitys palautettava valmisteluun25.2.2026 06:50:00 EET | Tiedote
Palkansaajakeskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK vetoavat maan hallitukseen, jotta se keskeyttäisi määräaikaisten työsopimusten ehtoja heikentävän lakiesityksen käsittelyn. Järjestöjen mielestä lakiesitys pitää palauttaa uuteen valmisteluun.
Pitkäaikaistyöttömiä jo lähes 140 000 – SAK vaatii hallitukselta ripeitä toimia24.2.2026 12:05:07 EET | Tiedote
SAK:n vaatii hallitukselta vaikuttavia ja ripeitä toimia, jotta työttömät pääsevät tarvitsemiinsa palveluihin ja niiden avulla kiinni työhön. Erityisesti pitkäaikaistyöttömyyden kasvu pitää saada taitettua.
Kysely: Valtaosa palkansaajista pitää ostovoiman kasvua ammattiliittojen, ei hallituksen ansiona23.2.2026 06:50:00 EET | Tiedote
SAK:n Verianilla toteuttaman kyselytutkimuksen mukaan 59 prosenttia palkansaajista on sitä mieltä, että ammattiliittojen neuvottelemilla palkankorotuksilla on suurempi vaikutus ostovoiman kasvuun kuin hallituksen toimenpiteillä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme