SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta: Mitä kokoomuksen hyvinvointisopimus tarkoittaisi?
– Miljardin veronkevennys pitää rahoittaa jollain. Se ei voi olla työntekijöiden selkänahka, josta tämä rahoitetaan. Aiemmat puheet ansioturvaleikkauksista eivät kuulosta miellyttäviltä vieläkään. Mielestäni tulevat vaalit ovat hyvinkin talous- ja hyvinvointivaalit, SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta arvioi.
Eloranta pyytää kokoomukselta ja Petteri Orpolta tarkennuksia esittämiinsä asioihin.
– Puheet uudesta hyvinvointisopimuksesta tuovat valitettavan hyvin mieleen puheet Sipilän hallituksen yhteiskuntasopimuksesta ja sadan tunnin ilmaisesta lisätyöstä. Tätä emme halua. Sen sijaan tarvitsemme työntekijöille työehtosopimusten turvaa ja esimerkiksi työmarkkinarikollisuuden kitkemistä.
Puheenjohtaja Jarkko Eloranta kutsuukin gallupien kärjessä olevan puolueen puheenjohtajan keskustelemaani SAK:n ja palkansaajaliikkeen kanssa Suomen suunnasta.
– Meidän ovemme on auki ja kutsun puheenjohtaja Orpon keskustelemaan maamme suunnasta. Muistutan jo nyt, ettei Sipilän hallituksen virheitä pidä missään tapauksessa toistaa. Pakot ja yksipuoliset päätökset eivät menesty. Ne eivät kuulu suomalaiseen sopimusyhteiskuntaa eikä niillä saada kestäviä tuloksia tai hyvinvointisopimusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jyrki KonolaKasvu ja vaikuttaminen
Puh:0504061093jyrki.konola@sak.fiTietoja julkaisijasta
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rfPitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko:
https://www.sak.fi/uutiskirje
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja yli 800 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
Hallituksen esitys irtisanomisten helpottamisesta tuo lisää epävarmuutta työntekijöiden elämään23.10.2025 14:14:02 EEST | Tiedote
Vaikka osa aiemmin esitetyistä heikennyksistä työntekijöiden irtisanomissuojaan saatiin poistettua hallituksen lakiesityksestä, on se toteutuessaan edelleen merkittävä huononnus ihmisten työsuhdeturvaan.
Patrizio Lainà on SAK:n uusi pääekonomisti10.10.2025 14:04:38 EEST | Tiedote
Valtiotieteiden tohtori Patrizio Lainà on valittu SAK:n uudeksi pääekonomistiksi. Hän työskentelee tällä hetkellä STTK:n pääekonomistina. Lainà on toiminut vuosina 2017–2019 SAK:ssa ekonomistina.
Tulevaisuus tänään -työelämätapahtumassa etsitään korjaussarjaa Suomelle2.10.2025 09:59:47 EEST | Kutsu
Lauantaina 4.10. järjestettävä Tulevaisuus tänään on kaikille avoin ja maksuton työelämän suurtapahtuma Pikku-Finlandiassa. Vuoden 2025 tapahtumassa pohditaan, millaisella korjaussarjalla rakennamme yhtenäisempää ja pärjäävää Suomea.
KUTSU: Ay-liikkeen ehdotukset työperäisen hyväksikäytön ja harmaan talouden kitkemiseen1.10.2025 14:42:30 EEST | Kutsu
Kutsumme median edustajat SAK:n ja liittojen tiedotustilaisuuteen perjantaina 3.10.2025. Tiedotustilaisuuden aiheena SAK:laisten ammattiliittojen keinot torjua työperäistä hyväksikäyttöä ja harmaata taloutta Suomessa.
SAK:n Jarkko Eloranta: Leikkaako hallitus työntekijöiltä arkipyhät vai ei?23.9.2025 13:32:43 EEST | Tiedote
SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta vaatii Orpon hallitukselta selkeää kantaa sunnuntailisiin ja arkipyhien asemaan. Hän on huolissaan hallituksen mahdollisista suunnitelmista tehdä vielä uusia leikkauksia työtekijöiden turvaan ja toimeentuloon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme