SAK:n tutkimus: Lakkovalmius laajaa halki palkansaajakentän
SAK:n Kantar Publicilla teettämän tutkimuksen mukaan palkansaajista jopa 68 prosenttia on täysin tai jokseenkin samaa mieltä siitä, että lakko-oikeus on perusoikeus, jota ei saa rajoittaa. Puoluekannatuksella mitattuna suurin kannatus lakko-oikeudella on vasemmistoliiton ja SDP:n kannattajissa.
- Kannatusta lakko-oikeudelle löytyy runsaasti jopa nihkeimmin asiaan suhtautuvissa kokoomuslaisissa palkansaajissa, joista rajoittamista missään olosuhteissa vastustaa hieman vajaa puolet eli 44 prosenttia, kertoo SAK:n johtaja Jyrki Konola.
Palkansaajat ovat myös valmiita käytännön tekoihin. Kysyttäessä valmiudesta osallistua lakkoihin palkkansa parantamiseksi jopa 56 prosenttia työntekijöistä vastasi myöntävästi.
Jos katsotaan palkansaajien jäsenyyttä ammattiliitossa, kannatusta löytyy jokaisen keskusjärjestön riveistä. SAK:laiseen ay-liikkeeseen kuuluvilla näyttää olevan hieman enemmän lakkovalmiutta kuin muilla: 74 prosenttia on valmis osallistumaan lakkoon, jos aiheena on oman palkan parantaminen.
- Tämä on näkynyt hyvin kirkkaasti viimeisten kuukausia aikana, kun SAK:laiset ammattiliitot päättivät koordinoida työehtosopimustoimintaa varmistaakseen jokaiselle ostovoimaa turvaavat palkankorotukset, Jyrki Konola sanoo.
Yksi tärkeimpiä syitä lakkovalmiuteen on se, että palkansaajat ovat erittäin huolissaan toimentulostaan hintojen nousemisen vuoksi. 59 prosenttia palkansaajista kertoo olevansa huolissaan kotitaloutensa toimeentulosta hintojen nousemisen vuoksi. Huoli korostuu erityisesti niillä, jotka ovat työntekijäasemassa (67 %).
- Mitä pienemmät ovat henkilön tulot, sitä suurempi on huoli omasta toimeentulosta hintojen noustessa. Harvemmin kuitenkaan luvut ovat näin murskaavia, arvioi SAK:n tutkimusasiantuntija Ari-Matti Näätänen.
Kantar Publicin toteuttamassa tutkimuksessa selvitettiin palkansaajien näkemyksiä toimeentulosta, lakko-oikeudesta, lakkojen hyväksyttävyydestä palkkojen nostamisen välineenä ja omasta valmiudesta osallistua lakkoihin. Osallistujat arvioivat myös oman taloutensa tilaa hintojen noustessa. Vastaajia oli 1 504 ja vastukset kerättiin 20.–23.1.2023. Virhemarginaali on 2,5 prosenttia kumpaankin suuntaan. Löydät koko tutkimuksen liitteestä.
Yhteyshenkilöt
Jyrki KonolaKasvu ja vaikuttaminen
Puh:0504061093jyrki.konola@sak.fiLiitteet
Tietoja julkaisijasta

Pitkänsillanranta 3
00530 Helsinki
020 774 000https://www.sak.fi
Tilaa SAK:n uutiskirje ja saat ajankohtaista tietoa sähköpostiisi joka toinen viikko:
https://www.sak.fi/uutiskirje
Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK edustaa 18:aa ammattiliittoa ja yli 800 000:ta jäsentä. Tehtävämme on rakentaa inhimillistä, turvallista ja oikeudenmukaista työelämää. Siitä syntyy luottamusyhteiskunta, joka lisää työn tekijöiden uskoa tulevaisuuteen.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen Ammattiliittojen Keskusjärjestö SAK ry - Finlands Fackförbunds Centralorganisation FFC rf
SAK:n tutkimus: Hallituksen leikkaukset ovat heikentäneet erityisesti naisten toimeentuloa10.9.2025 07:00:00 EEST | Tiedote
Hallituksen sosiaaliturvaleikkausten seurauksena SAK:laisten alojen työttömien työnhakijoiden toimeentulo on heikentynyt merkittävästi. Erityisen kovaa leikkaukset ovat iskeneet naisiin, käy ilmi SAK:n tuoreesta työttömyysbarometrista.
SAK: Budjettiriihi johti ojasta allikkoon2.9.2025 22:49:10 EEST | Tiedote
Hallitus on tehnyt budjettiriihessä päätöksiä valtion ensi vuoden talousarvioksi. Budjettiesitys sisältää joitain parannuksia elokuussa esiteltyyn luonnokseen nähden, mutta uudet päätökset vetävät kokonaisuuden ojasta allikkoon.
SAK haluaa budjettiriiheltä inhimillisyyttä ja tasapainoa29.8.2025 07:10:00 EEST | Tiedote
Hallitus tavoittelee budjettiriihessä noin miljardin euron lisäsopeutusta. SAK vaatii, ettei kansalaisten ostovoimasta ja peruspalveluista enää leikata.
Kyselytutkimus: Reilusti yli puolet suomalaisista vaatii hallitusta perumaan sosiaaliturvaleikkauksiaan28.8.2025 06:55:00 EEST | Tiedote
SAK:n Verianilla teettämän kyselytutkimuksen mukaan 58 prosenttia suomalaisista toivoo Petteri Orpon hallituksen peruvan tekemiään leikkauksia sosiaaliturvasta.
Kyselytutkimus: Yli puolet suomalaisista vaatii hallitukselta toimia pitkäaikaistyöttömyyden vähentämiseksi27.8.2025 09:10:00 EEST | Tiedote
Suomen työttömyysaste on jo EU-maiden kärkitasolla ja pitkäaikaistyöttömyyden taso lähentelee 1990-luvun laman huippuja. Verianin tekemän kyselytutkimuksen mukaan 56 prosenttia suomalaisista haluaa hallituksen ryhtyvän toimiin pitkäaikaistyöttömyyden vähentämiseksi, vaikka se tarkoittaisi lisävelan ottamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme