Sale Anjalan uuden myymäläkiinteistön rakennustyöt ovat alkaneet

Kymen Seudun Osuuskauppa osti Kouvolan Anjalasta tontin uudelle päivittäistavarakaupan yksikölle toukokuussa 2022. Rakennustöiden valmistelu tontilla on alkanut puiden kaatamisella ja varsinaiset perustustyöt käynnistyvät viikon 20 aikana.
Aiempaa suuremman myymälän valikoima kasvaa ja tuotteissa on entistä enemmän otettu huomioon alueen asukkaiden tarpeita. Esimerkiksi päivittäin avoinna oleva paistopiste on odotettu lisä Sale Anjalan palveluihin. Lisäksi myymälään tuodaan Sale-ketjun raikas uusi ilme, energiatehokkaampi kylmäkalusto ja valaistus sekä itsepalvelukassa. Myös sähköautojen ABC-latausverkosto laajenee Anjalaan. Uuden Salen paikoitusalueelle on tulossa kaksi peruslatauspistettä, jotka soveltuvat kaikille ladattaville autoille.
– Nykyinen Sale Anjala palvelee asiakkaita normaalein aukioloajoin rakennushankkeen ajan ja uusi myymälä avautuu loppuvuonna 2023. Anjala saa uudesta Salesta nykyaikaisen ja energiatehokkaan päivittäistavarakaupan. Esteetön myymälä ja suuremmat paikoitustilat lisäävät myös asiointimukavuutta, kertoo KSO:n kaupallinen johtaja Ari Hyytiä.
Hankkeen kokonaisinvestointi on n. 2 milj. euroa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Ari HyytiäKaupallinen johtajaKymen Seudun Osuuskauppa
Puh:0107624013ari.hyytia@sok.fiJohanna KoistinenViestintäpäällikköKymen Seudun Osuuskauppa
Puh:0107624019johanna.koistinen@sok.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Kymen Seudun Osuuskauppa, eli KSO, on market- ja tavaratalokauppaa, matkailu- ja ravitsemiskauppaa sekä liikennemyymälä- ja polttonestekauppaa harjoittava monialayritys, joka tarjoaa palveluja 100 toimipaikassa Kymenlaaksossa. Kymen Seudun Osuuskaupan omistavat yli 87 000 kymenlaaksolaista kotitaloutta ja se työllistää 1 600 eri ammattialojen osaajaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kymen Seudun Osuuskauppa
Kauppaneuvos Miettisen johdolla Kymen Seudun Osuuskauppa on vahvistanut asemaansa kaikilla toimialoilla – nyt luonteva aika vahtivuoron vaihdolle14.3.2025 11:00:00 EET | Tiedote
Kymen Seudun Osuuskaupan toimitusjohtaja vaihtuu ensi vuodenvaihteen tienoolla. Osuuskauppaa tuolloin lähes yhdeksän vuoden ajan luotsannut kauppaneuvos Harri Miettinen luovuttaa toimitusjohtajan ja hallituksen puheenjohtajan tehtävät seuraajalleen. KSO:n hallintoneuvosto on käynnistänyt Miettisen seuraajan hakuprosessin. Uusi toimitusjohtaja tullaan rekrytoimaan vuoden 2025 aikana.
Kymen Seudun Osuuskaupan jäsenmäärä ylitti 90 000 – jäsenten palkitseminen ennätystasolla26.2.2025 12:00:00 EET | Tiedote
Palveluverkoston kehittämiseen investoitiin yli 24 miljoonaa euroa. Asiakasomistajien määrä jatkoi kasvuaan ja kokonaispalkitseminen kohosi korkealle tasolle, ollen yli 28 miljoonaa euroa. KSO noteerattiin yhtenä Suomen innostavimpana työpaikkana.
Kymen Seudun Osuuskaupan edustajiston vaalien ehdokasasettelu alkaa – osuuskaupan tehtävänä on luoda alueelle yhteistä hyvää11.2.2025 16:00:00 EET | Tiedote
S-ryhmän alueosuuskaupat ovat jäsentensä omistamia yrityksiä, jonka päätöksentekoon jäsenet voivat ottaa monella tapaa osaa. Jäseniä osuuskaupoissa edustaa edustajisto, joka valitaan vaaleilla osuuskaupan jäsenistä eli asiakasomistajista joka neljäs vuosi. Edustajisto muun muassa päättää osuuskaupan säännöistä, vahvistaa edellisen vuoden tilinpäätöksen ja päättää ylijäämän käytöstä sekä valitsee hallintoneuvoston jäsenet ja tilintarkastajat. Näin vaalit etenevät Kymen Seudun Osuuskaupan (KSO) ehdokasasettelu alkaa 17.2. ja jatkuu aina 14.3.2025 asti. Osuuskaupan vaaleissa voi olla ehdokkaana jäsen, joka on hyväksytty osuuskaupan jäseneksi vaalivuotta edeltäneen vuoden loppuun mennessä, on maksanut osuusmaksun, on täysivaltainen jäsen ja asuu jäsenalueella. Osuuskaupan vaalisivuille, jotka löytyvät osoitteesta www.osuuskauppavaalit.fi on koottu helpot ohjeet ehdokkaaksi ryhtymiseen. - Edustajiston jäsenten ei tarvitse olla minkään tietyn alan ammattilaisia. Tärkeintä on kiinnostus oman
Kotkan Prismakeskuksen uudistus lähtee liikkeelle – lue Prisman pihakuusen tarina3.1.2025 10:00:00 EET | Tiedote
Kymen Seudun Osuuskauppa aloitti Prismakeskuksen uudistushankkeen vuoden 2024 lopussa. Uuden vuoden alussa alkavat kiinteistön laajennustyöt paikoitusalueella. Yli 50-vuotiaan Prismakeskuksen historiaan mahtuu monta muistoa. Nyt kerromme Prisman pihakuusen tarinan.
Kymen Seudun Osuuskaupan kesätyöhaku käynnistyy pian!9.12.2024 10:00:00 EET | Tiedote
Kymen Seudun Osuuskauppa palkkaa vuonna 2025 kesätyöntekijöitä kaupan alalle, matkailu-, ravintola- ja vapaa-ajan palveluihin sekä Tykkimäen vesi- ja huvipuistoihin. Hakuaikoja on porrastettu tammi-maaliskuulle, mutta ensimmäiset paikat avautuvat hakuun jo ennen joulua.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme