Salo jatkaa Insinööriliiton puheenjohtajana
Insinööriliiton edustajakokous valitsi tänään 21.11. Samu Salon uudelleen liiton puheenjohtajaksi. Salolla ei ollut kokouksessa vastaehdokasta.
Seuraavan nelivuotiskauden aikana Salo luettelee yhdeksi tavoitteekseen yhteiskuntavaikuttamisen parantamisen. Tähän sisältyy medianäkyvyyden lisääminen.
Liiton tavoitteena on, että Suomessa on maailman paras insinööriosaaminen. Työelämässä olevien insinöörien osaamista kunnioitetaan ja kuunnellaan. Suomalaisten koululaisten ja opiskelijoiden luonnontieteellisiä ja matemaattisia taitoja tulee parantaa entisestään.
– Päättäjien on ratkaistava useita kansallisia ja globaaleja ongelmia, kuten väestön ikääntyminen ja ilmastonmuutos. Insinöörit tulevat tarjoamaan näkemyksiä ja ratkaisuja yhteiskunnan tarpeisiin, Salo sanoo.
Salo pitää Insinööriliiton mainetta hyvänä. Liitto otetaan vastaan niihin pöytiin, missä se pitää osallistumistaan tärkeänä. Tämä luottamus halutaan säilyttää tulevaisuudessakin.
– Insinöörien kuuleminen vaikuttaa koko Suomeen. Insinöörit työskentelevät aloilla, jotka tuovat kotimaahan ne vientieurot, joilla hyvinvointivaltio rahoitetaan.
Liiton kaksipäiväinen edustajakokous alkoi tänään Helsingissä. Kahdesti vuodessa järjestettävä edustajakokous on Insinööriliiton ylin päättävä elin. Liiton hallitus kokonaisuudessaan valitaan lauantaina.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
puheenjohtaja Samu Salo, 040 184 2290
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 70 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry
Insinööriopiskelijoiden palkkataso nousi mutta työllisyys heikkeni8.12.2025 08:30:46 EET | Tiedote
Kesätyöpaikan saaminen oli opiskelijoille viime vuonna vaikeampaa kuin edellisenä kesänä. Mediaanipalkka kuitenkin nousi, ja palkkatilanne otettiin huomioon uusissa palkkasuosituksissa.
Maria Mäkynen Insinööriliiton yhteiskuntasuhdejohtajaksi12.11.2025 09:50:51 EET | Tiedote
Insinööriliiton hallitus on valinnut Maria Mäkysen liiton yhteiskuntasuhdejohtajaksi 1. joulukuuta 2025 alkaen. Mäkysen vastuulle kuuluvat liiton yhteiskuntasuhteet, viestintä, markkinointi ja tutkimus.
Lähes joka kolmas kiinnostunut AMK-tohtorin tutkinnosta10.11.2025 08:00:00 EET | Tiedote
Vaativimmissa tehtävissä työskentelevillä on useammin YAMK-tutkinto kuin alemmissa toimiasemissa työskentelevillä.
Epävarmuus suomalaisilla työmarkkinoilla kasvaa23.10.2025 14:18:56 EEST | Tiedote
Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salon mielestä maan hallitus kylvää lisää myrkkyä suomalaisille työmarkkinoille esittämällä henkilöperusteisen irtisanomisen helpottamista. Jos eduskunta hyväksyy hallituksen tänään sille antaman esityksen, jatkossa henkilökohtaisen irtisanomisen perusteeksi riittää pelkkä asiallinen peruste nykyisen asiallisen ja painavan perusteen sijaan.
Teollisuus kasvaa, seuraavaksi odotetaan työllisyyden kasvua10.10.2025 08:54:15 EEST | Tiedote
Teollisuuden uusien tilausten arvo ja tuotannon volyymi ovat molemmat kasvussa. Tuotannon kasvu näkyy ennen pitkää myös työpaikkojen määrässä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
