Salo: Paine painostustoimiin kasvaa

– On erikoista, että työnantajat haluavat tällaisena aikana väenväkisin kriisiyttää tilanteen. Näyttää väistämättömältä, että työnantajien jyrkkä ja järkähtämätön linja vie alan uusiin, entistä kovempiin painostustoimiin, Salo sanoo.
Ylempien toimihenkilöiden työehtosopimusneuvottelut teknologiateollisuuden kolmella alalla ovat eivät näytä tuottavan tulosta. Tekstien osalta yhteinen näkemys on löytynyt, mutta palkankorotuksen tason ja mallin osalta neuvotteluissa on jämähdetty lähtötelineisiin.
– Työnantajan liikkumista voi verrata etanan etenemiseen, vauhti ei päätä huimaa. Tarjotut prosentit ovat naurettavan alhaisia, selvästi alle inflaation. Kun työnantaja on vielä jättämässä osan ylemmistä toimihenkilöistä korotusten ulkopuolelle, edellytykset sovun löytymiselle alkavat olla nollassa, hän sanoo.
Neuvottelujärjestö Ylemmät Toimihenkilöt YTN ry tavoittelee ostovoimaa kasvattavaa yleiskorotusta kaikille alojen ylemmille toimihenkilöille. Tämä ei ole kelvannut työnantajalle kunnolla edes neuvottelujen pohjaksi.
– Työnantaja haluaa jälleen kerran kohdistaa ylempiin toimihenkilöihin eriarvoistavaa mallia, jossa pienten korotusten kohdistumisesta yritykset saisivat päättää vapaasti. Insinööriliitto ei voi hyväksyä ajatusta, että osa jäsenkunnasta jää ilman yleiskorotusta, Salo sanoo.
Hänen mukaansa Suomen talous kasvaa ja valtaosalla teknologiateollisuuden yrityksillä menee hyvin. Insinööriliiton tavoite on saada aikaan sopimusaloille sopimukset, mutta ei millä tahansa ehdoilla.
– Näyttää siltä, että työnantajalla on erilainen lähestymiskulma asiaan. Talouden hyvä vire voidaan näköjään vaarantaa, vaikka työtaistelutoimilla, kunhan ei tarvitse tuumaakaan tinkiä omista, ideologisista lähtökohdistaan, Salo ihmettelee.
Teknologiateollisuuden, suunnittelu- ja konsulttialan sekä tietotekniikan palvelualan sopimusaloilla on oltu marraskuun jälkeen sopimuksettomassa tilassa. Teknologiateollisuudessa sekä suunnittelu- ja konsulttialalla neuvotteluja on jo vauhditettu ylityö- ja vapaa-ajalla matkustamisen kielloilla.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
puheenjohtaja Samu Salo 040 184 2290
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Insinööriliitto on akavalainen ammattijärjestö, johon kuuluu jäsenjärjestöjen kautta 70 000 jäsentä. Jäsenet ovat insinöörejä ja muita tekniikan asiantuntijoita sekä insinööriopiskelijoita. Insinööriliitto tekee työtä parempien työpäivien puolesta.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Insinööriliitto IL ry
Mielenterveyden ongelmat suistavat nuoria ulos työelämästä EMBARGO 26.6.2025 klo 1626.6.2025 12:09:54 EEST | Tiedote
Insinööriliiton puheenjohtaja Samu Salo vaatii päättäjiä ratkaisemaan kiireellisesti mielenterveyden kriisin. Vaarana on, että mielenterveyden ongelmat luhistavat monen nuoren työuran ennen kuin se ehtii kunnolla alkaakaan.
Yritystukien painopiste siirtyi tki-toimintaan10.4.2025 08:53:49 EEST | Tiedote
Viime vuonna maksettiin aikaisempaa vähemmän yritystukia, mutta niiden painopiste siirtyi uusien innovaatioiden kehittämiseen.
Kuluttajat ovat tarpeettoman pessimistisiä taloustilanteeseen nähden27.3.2025 09:11:25 EET | Tiedote
Viime kuukausien talousennusteet ovat ennustaneet parempia aikoja, mutta kuluttajien luottamus laahaa perässä.
KUTSU: Miksi työ kuormittaa mieltä?13.3.2025 08:03:40 EET | Kutsu
Järjestäjät: Insinööriliitto ja MIELI ry Aika: 27.3.2025 klo 11:00-11:45 Paikka: Pikkuparlamentti, Kansalaisinfo Kahvitarjoilu ennen tilaisuutta Mielenterveyden häiriöt olivat yleisen syy sairauspäivärahalle viime vuonna. Mielenterveyden häiriöiden perusteella sairauspäivärahaa sai yli 100 000 henkilöä vuonna 2024 (Kela). Mielenterveysperusteiset työkyvyttömyyseläkkeet muodostavat jo yli puolet kaikista työkyvyttömyyseläkkeistä (Eläketurvakeskus). Erityisesti alle 45-vuotiaiden työkyvyttömyyseläkkeistä valtaosa johtuu mielenterveyden ongelmista. Miksi työ kuormittaa mieltä? Onko asialle tehtävissä mitään? Ohjelma Tilaisuuden avaus, edunvalvontajohtaja Petteri Oksa, Insinööriliitto Miksi työ kuormittaa mieltä? Johtaja Timo Lehtinen, MIELI ry Ratkaiseeko politiikka mielenterveyskriisin? Millä politiikkatoimilla tuetaan työelämän mielenterveyttä? Puheenvuorot kansanedustajat Saara-Sofia Siren (kok.) ja Pinja Perholehto (sd.)
Tullit uhkaavat teollisuuden lupaavaa kasvua10.3.2025 09:03:50 EET | Tiedote
Teollisuuden tilaukset ja tuotanto kasvoivat tammikuussa vuoden takaisesta. Talouden kasvua uhkaa kuitenkin suurvaltojen välinen kauppasota.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme