Sanoista tekoihin: Kaupalla on mahdollisuus vaikuttaa siihen, miten Suomi syö

Vuonna 2017 käynnistyneen Ravitsemussitoumus-toimintamallin tavoitteena on taklata kansantauteja ja parantaa suomalaisten syömän ruoan ravitsemuksellista laatua. Työhön on kutsuttu kaikki ruoan kanssa toimivat tahot.
- Kaupalla on mahdollisuus vaikuttaa siihen, miten Suomi syö. Kun fiksut valinnat tehdään helpoiksi, niitä myös tehdään. Viime vuosina olemme nähneet tämän etenkin kasvisten käytön osalta. Yhteistyö Satokausikalenterin kanssa näyttävine esillepanoineen ja jatkuvine vinkkeineen ja resepteineen on kasvattanut suomalaisten kasvisostoja miljoonilla kiloilla, suunnittelujohtaja Mika Lyytikäinen SOK:lta summaa.
Myös kaikkien ABC-asemien salaattipöytä on monipuolistettu ja noutopöytään on lisätty päivittäinen kasvisruokavaihtoehto. ABC-asemilla käy päivittäin syömässä noin 30 000 asiakasta, joten monipuolisella kasviskattauksella voidaan vaikuttaa todella monen suomalaisen ruokavalioon.
- Terveellisempään syömiseen liittyy toiveita mutta myös huolia ja esteitä. Kun esteitä ja huolia pystyy vähentämään esimerkiksi hintoja laskemalla ja tarjontaa parantamalla, kasvaa parempien valintojen todennäköisyys, suunnittelujohtaja Mika Lyytikäinen SOK:lta toteaa.
Valikoimien kehittämisen sekä tuotteiden ja reseptien muokkaamisen lisäksi terveellisiin ruokavalintoihin voidaan vaikuttaa myös opetuksen kautta. Yhteistyössä Ruokatiedon kanssa toteutettu, peruskoulun alaluokkalaisille suunnattu Retki kauppaan -opetuskokonaisuus on S-ryhmän tuorein panostus lasten terveellisen syömisen edistämiseksi. Lisäksi eri puolilla Suomea on jo vuosia järjestetty kouluikäisille ilmaisia Ässäkokki-kursseja yhteistyössä Marttojen kanssa. Näin opetetaan koululaisille satokausien mukaista kokkaamista ja arjen ruokataitoja.
S-ryhmän 2017 – 2020 Ravitsemussitoumuksen ohjaamia tekoja:
Retki kauppaan
- Mahdollistamme yhdessä Ruokatiedon kanssa opetuskokonaisuuden, joka vie oppilaat opettajan johdolla lähimarkettiin oppimaan kaupasta ja ruokaketjusta. Kaupparetken ja siihen liittyvän materiaalin avulla koululaiset oppivat kestävän kehityksen teemoja, kuluttajataitoja sekä monilukutaitoa.
- Mukana on satoja S-ruokakauppoja eri puolilta Suomea. Opetuskokonaisuuden oppimateriaalit on toteuttanut Ruokatieto, eivätkä ne sisällä markkinointimateriaalia.
- Retki kauppaan -opetuskokonaisuutta pilotointiin vuonna 2018. Erittäin myönteisen palautteen myötä kokeilu päätettiin laajentaa koko Suomen alueelle.
Ässäkokki-kurssit
- Järjestämme kouluikäisille ilmaisia Ässäkokki-kursseja yhteistyössä Marttojen kanssa. Näin opetamme koululaisille satokausien mukaista kokkaamista ja arjen ruokataitoja.
- Vuoden 2019 kevät-, kesä ja syyskaudella Ässäkokki-kursseja on järjestetty noin 80 eri puolilla Suomea.
Kotimaista-, Rainbow- ja Xtra -tuotteet
- Huomioimme omien merkkiemme tuotteita kehittäessämme aina suolan, sokerin ja rasvan määrän ja pyrimme näissä mahdollisimman terveelliseen lopputulokseen (sokerisitoumus & suolasitoumus).
- Esimerkiksi suolan kohdalla tavoittelemme aina voimakassuolaisuusrajan alittamista. Vuoden 2018 lopussa suolaa oli vähennetty 8 tuotteesta, kuten paistopistetuotteista ja meetvursteista.
Lisää terveellistä ruokaa lapsille S-ruokakaupoista
- Lanseeraamme terveellisiä lasten suosikkiruokia ja nostamme niitä näyttävästi esiin myymälöissämme. Valikoimiin on lisätty jo yli 70 terveellisempää tuotetta.
- Lisäksi järjestimme syksyllä 2017 foorumin, jonka tavoitteena oli pyrkiä yhdessä löytämään nopeita keinoja parantaa lapsille mieluisten ruokien terveellisyyttä, herkullisesta mausta tinkimättä.
Satokausikasvikset
- Haluamme auttaa suomalaisia pääsemään suositeltuun kulutustavoitteeseen: puoli kiloa kasviksia päivässä. Satokausiajattelun mukaisesti tuomme yhä enemmän kunkin kauden kasviksia myyntiin kauppojemme parhaille paikoille.
- Lisäämme enemmän kasvisvaihtoehtoja ABC-ravintoloiden valikoimiin. ABC:n noutopöytään on lisätty päivittäinen kasvisruokavaihtoehto.
- ABC:n salaattipöytä on uudistettu yhdessä Satokausikalenterin kanssa tarjoamaan kattavan valikoiman satokauden kasviksia.
- Olemme lisänneet yhdessä Satokausikalenterin kanssa kasviksiin liittyvää viestintää ja markkinointia myymälöissämme. Parhaimmillaan 3 miljoonaa suomalaista tavoittavissa Yhteishyvä-lehdessä ja yhteishyvä.fissä tarjoamme artikkeleita, reseptejä ja videoita satokausikasviksista ja terveellisistä vaihtoehdoista.
Lisäksi
Suomu nousuun -kampanja
- Kasvatamme kotimaisen kalan arvostusta ja lisäämme sen osuutta ruokapöydissä. Prismoissa ja S-marketeissa lanseerasimme Sesonkikala-konseptin, joka on suunniteltu yhteistyössä Satokausikalenterin kanssa. Ruokakauppoihimme olemme tuoneet paljon uusia, erityisesti kotimaisia kalatuotteita. Olemme myös laskeneet kalan hintaa.
- Suomu nousuun -kampanja sai alkunsa Kantar TNS Oy:n Ruoka 2018 -raportista, jonka mukaan yli puolet suomalaisista haluaisi lisätä kalan osuutta ruokavaliossaan.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Mika Lyytikäinen, suunnittelujohtaja, S-ryhmän vähittäiskauppa, 010 768 1911, mika.lyytikainen@sok.fi
Outi Hohtiviestintäjohtaja
Puh:+358503883133outi.hohti@sok.fiSOK Mediapalvelu
arkisin klo 8-16
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
S-ryhmä on suomalaisten kotitalouksien omistama kaupparyhmä. S-ryhmän muodostavat 19 alueosuuskauppaa, SOK sekä niiden tytäryhtiöt.
Tarjoamme arjen palveluita päivittäis- ja käyttötavarakaupassa, hotelleissa ja ravintoloissa, tavarataloissa, liikennemyymälöissä sekä oman pankkimme kautta.
Olemme suurin yksityinen työllistäjä Suomessa – meitä s-ryhmäläisiä on noin 40 000. Toimimme tinkimättömästi yhdenvertaisuutta edistäen sekä luonnonvaroja kunnioittaen, ja olemme Suomen suurin kotimaisen ja lähiruoan myyjä. Verojalanjälkemme on lähes 1,9 miljardia euroa, ja investoimme vuonna 2024 Suomeen lähes miljardi euroa.
#parempipaikkaelää
SOK:n viestintä tarjoaa median edustajille ajankohtaista tietoa S-ryhmästä. Viestintämme palvelee mediaa arkisin klo 9–16.
Mediapuhelin: 050 472 2745 (pvm/mpm)
Sähköposti: viestinta@sok.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta SOK - Suomen Osuuskauppojen Keskuskunta
Antti Oksa päivittäistavarakaupan ja Sebastian Nyström käyttötavarakaupan johtajaksi SOK:lle16.9.2025 12:00:00 EEST | Tiedote
Antti Oksa on nimitetty päivittäistavarakaupan johtajaksi SOK:lle 16.9. alkaen. Oksa on aloittanut kaupparyhmän palveluksessa vuonna 2006 S-Trainee-valmennettavana ja on ennen uutta tehtäväänsä toiminut monipuolisesti päivittäistavarakaupan alueella. Viimeisimpänä hän on vastannut SOK:n päivittäistavarakaupan tuoteryhmäjohtamisesta. Sebastian Nyström on nimitetty käyttötavarakaupan johtajaksi SOK:lle 16.9. alkaen. Tehtävä on S-ryhmässä uusi. Nyströmin vastuualueeseen kuuluu käyttötavarakauppa Prisma-, Sokos- ja Sokos Emotion -ketjubrändeissä, ja johtajat Virpi Viinikainen ja Mika Laakso raportoivat jatkossa hänelle. Nyström tulee roolissaan keskittymään erityisesti S-ryhmän käyttötavarakaupan digitaalisuuden kehittämiseen. Sebastian Nyström aloitti SOK:lla vuonna 2015 strategiajohtajana ja on viimeisimpänä työskennellyt digipalveluista, IT:stä ja asiakkuudesta vastaavana muutosjohtajana. Ville Kinnunen on nimitetty Chief Digital Officer -tehtävään ja konsernijohtoryhmän jäseneksi SOK:l
Maalaus korostuu suomalaisten remontointisuunnitelmissa – Prisma tuo myyntiin uudet sisustusmaalit suosituimmissa sävyissä9.9.2025 07:55:00 EEST | Tiedote
S-ryhmän asiakasomistajilleen toteuttama tuore kyselytutkimus valottaa suomalaisten remontointisuunnitelmia. Kyselyyn vastasi yli 1900 suomalaista, ja sen tulokset puhuvat selkeää kieltä: pienet kodin remontit kiinnostavat nyt enemmän kuin suuret investoinnit. Useimmiten remontointiaikeissa suunnataan maalikaupoille. Prisman valikoimaan saapuneet uudet sisustusmaalit tuovat kymmenen Suomen suosituinta sävyä helposti remontoijien saataville.
Kaupan toimenpiteillä selvä vaikutus – S-ryhmän ruokakaupoissa hillittiin muovikassien kysyntää8.9.2025 08:15:00 EEST | Tiedote
Osana kansallista muovikassisitoumusta sekä pitkäaikaista kampanjointia yhdessä muiden kaupan alan toimijoiden kanssa, S-ryhmän ruokakaupoissa (Prisma, S-market, Sale, Alepa) on tehty toimenpiteitä muovikassien määrän vähentämiseksi. Toukokuun alussa aloitetun uuden myymäläviestinnän sekä eri kassivaihtoehtoja koskeneen hintamuutoksen myötä yhä harvempi osti muovikassin tänä kesänä.
Suomesta löytyy jo kauppoja, joissa puhelin on syrjäyttänyt lompakon5.9.2025 08:03:00 EEST | Tiedote
Tietyissä S-ryhmän toimipaikoissa jo joka toinen bonustapahtuma kirjataan puhelimella muovikortin sijaan. Muutos on tapahtunut lyhyessä ajassa, sillä esimerkiksi Applen laitteille S-Etukortin on voinut lisätä vasta viime vuodesta alkaen.
SOK mukaan European Marketing Distribution -hankintaliittoumaan29.8.2025 13:00:00 EEST | Tiedote
SOK on liittynyt päivittäistavaroiden kansainvälisen EMD-hankintaliittouman jäseneksi. Yhteistyön tavoitteena on luoda uudenlaisia toimintamalleja kansainvälisten merkkituotteiden hankintaan – asiakkaiden hyödyksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme