Satakunnassa 8 830 työtöntä työnhakijaa kesäkuussa

Vaikka muuten työttömyys on selvästi laskenut vuoden takaiseen verrattuna, on ulkomaalaisten työttömien määrä hieman noussut. Työttöminä työnhakijoina oli nyt aiempaa enemmän ukrainalaisia, joiden työnhakijoiksi ilmoittautuminen vilkastui kesäkuun aikana.
Työvoiman kysyntä jatkui kesäkuussakin vilkkaana. Työ- ja elinkeinotoimistossa oli kesäkuussa Satakunnassa yhteensä 5 670 avointa työpaikkaa, joista kuukauden aikana avautuneita uusia työpaikkoja oli reilut 2 800.
Tiedot ilmenevät työ- ja elinkeinoministeriön Työnvälitystilastosta (temtyollisyyskatsaus.fi).
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satakunnan ELY-keskus
Työmarkkina-asiantuntija Hannu Ahvenjärvi, puh. 0295 022 114, hannu.ahvenjarvi@ely-keskus.fi
Satakunnan TE-toimisto
Johtaja Juhani Sundell, puh. 0295 022 117, juhani.sundell@te-toimisto.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Satakunnan ELY-keskusYrjönkatu 6
28100 Pori
0295 022 000http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-satakunta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Satakunnan ELY-keskus
Mieti, miten puhut -kampanja herättää aikuiset puuttumaan häirintään17.11.2025 13:47:07 EET | Tiedote
Satakuntalaisessa yhteistyössä rakennettu "Mieti, miten puhut" -kampanja vastaa nuorten kokemaan hätään. Se muistuttaa aikuisten ja valta-asemassa olevien vastuusta puuttua rasismiin ja häirintään. Viikoilla 47–48 järjestettävä kampanja haastaa havainnoimaan arjen tekoja: Mieti, miten puhut. Rikotko vai rakennat?
Satakunnassa ennustetaan työvoimapulaa vain yksittäisissä ammateissa14.11.2025 11:02:53 EET | Tiedote
Satakunnassa arvioidaan vuoden päästä olevan kohtalaista työvoiman ylitarjontaa, kun tarkastellaan kaikkia toimialoja yhteensä. Ennustettu työvoiman kysynnän ja tarjonnan kohtaantotilanne on samankaltainen kaikilla tarkastelluilla toimialoilla.
Satakunnan talous- ja työllisyysnäkymät ovat pitkästä aikaa valoisat30.10.2025 08:30:00 EET | Tiedote
Satakunnan elinkeinoelämän ja yritystoiminnan tilanteen arvioidaan paranevan seuraavan puolen vuoden aikana. Myös työttömyyden nousussa on taittumisen merkkejä. Satakunnan elinkeinoelämän ja työmarkkinoiden tilannetta ja näkymiä on arvioitu syksyn Alueelliset kehitysnäkymät -raportissa.
Satakunnassa työttömyyden nousussa on taittumisen merkkejä21.10.2025 08:00:00 EEST | Tiedote
Heikko työvoiman kysyntä pitää Satakunnan työttömyyttä korkealla. Vuoden takaiseen verrattuna työttömyyden nousu on kuitenkin jo hidastumassa.
Maaseudun ympäristö- ja ilmastoinvestointeihin on Lounais-Suomessa tarjolla vielä reilusti rahoitusta7.10.2025 09:48:59 EEST | Tiedote
Varsinais-Suomen ja Satakunnan ELY-keskukset ovat avanneet teemahaun maaseudun yleishyödyllisiin ympäristö- ja ilmastoinvestointeihin. Teemahaku on käynnissä 15. marraskuuta asti ja jaettavissa on noin 900 000 euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
